Ana sayfa Haberler Rize’de yol kenarına inen tilki dikkat çekti

Rize’de yol kenarına inen tilki dikkat çekti

957
0

Rize’nin İkizdere ilçesi Ovit Dağı karayoluna çıkan ve yoldan geçen sürücülerin verdiği yiyecekleri yiyen tilki gönüllere taht kurdu. Bir süre sonra kayalıklarda gözden kayboldu.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 12’nci Bölge Müdürlüğü ekipleri, Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde yaban hayat sayım çalışması yaptı. Teknik ekiplerin doğada yaptığı çalışmada yaban hayvanların yaşamayı tercih ettiği bölgeleri yani sulak alanları, sarp kayalıkları ve ormanlık alanları inceledi. Bu gözlemler sonrası ayı, tilki, çengel boynuzlu dağ keçisi, çakal ve domuz türlerinde sayı artışı gözlendi. Bu ilçelerde özellikle  ayı ve tilki nüfusunda yoğun artış gözlemlendiği belirlendi.

Karadeniz bölgesi’nde yerleşim yerlerine inen tilkiler çevre halkının bütün ilgisini üzerine topladı. Rize’nin İkizdere ilçesindeki Ovit Dağı mevkiisindeki otoyoluna inan tilki bir süre sakince oturup araçları ve çevreyi seyretti. Sürücülerinde şaşkınlıkla izlediği tilki bu sürücüler tarafından ona verilen yiyecekleri yedi. Karnını doyuran tilki, bir süre ardından yuvasının olduğu bölge olduğu düşünülen sarp kayalıklarda gözden kayboldu

yol kenarına inen tilki geçen arabaları izledi

Tilki ile karşılaşıldığında ne yapılmalı?

Aslında ilk ne yapılmamalı demeliyiz. İlk yapmanız gereken şey; ona zarar vermemektir. Tıpkı çakallar gibi tilkilerde belirledikleri bölge içinde yaşamını sürdüren canlılardır. Her tilki kendi bölgesinde yaşar, bölgesinde çoğalır ve o bölge civarında avlanırlar. Eğer bir tilkiyle karşılaşmışsanız büyük olasılıkla civarda bir yerde yuvası vardır ve siz aslında onun bölgesinde geçiyorsunuzdur.

Tilkiler genel mizaçları olarak ürkek canlılardır. Eğer karşı karşıya gelirseniz büyük ihtimalle alanı koşarak terk edeceklerdir. Bu sebeple Eğer tilki ile karşılaştıysanız sakince durun ve bekleyin. Eğer size doğru gelmeye başlarsa ve bundan korkuyorsanız kaçmak yerine sanki yerden taş alıyormuş ya da sanki elinizde birşey varmış ve onu fırlatacakmışsınız gibi seri hareketler yaparak tilkinin ürkmesini sağlayabilirsiniz. Ama kesinlikle onlara birşey fırlatmamalısınız. Sadece fırlatırmış gibi kolunuzu hareket ettirmeniz bile tilkinin uzaklaşmasına yeterli gelecektir.

Tilkiler köşeye sıkıştıklarını farkettiklerinde veya kaçacak yerleri yok ise saldırabilir. Bu nedenle tilki ile karşılaştığınız yer önem taşır. Dar bir alanda onu kaçırmak amacıyla ürkütmeye çalıştığınızda size saldırabilir. Soğuk kanlılığınızı koruyun ve onu kaçırmak amaçlı bir davranış göstermeden önce onların kaçış yoluna sahip olduklarından emin olun.

yol kenarına inen tilki