Ana sayfa Haberler Rize’de yavru kırlangıçlara uzanan yardım eli

Rize’de yavru kırlangıçlara uzanan yardım eli

647
0
Rize'de yıkılan binadan kurtardığı yavru kırlangıçları cımbız ve şırınga ile besliyor.

Rize’de Atatürk caddesinde yapılan bir bina yıkımının ardından çevredeki esnaflardan Muhammet Kurt, içinde 3 yavru olan kırlangıç yuvasını kurtardı.

Rize, Atatürk Caddesi’nde kendisine ait işyerinde çalışan Muhammet Kurt, dükkanının yan tarafındaki yıkımı gerçekleştirilen binanın enkazında kırlangıç yuvası farketti. Yuvayı alarak kendi iş yerinin önüne koyan Muhammet Kurt, yavruların annelerinin geri gelmesini bekledi. Bir süre sonra annelerinin yuvanın eski yerine gittiğini bulamayınca da gelmeyi bıraktığını farkedince anne kırlangıcın yuvayı bulamayacağını anladı ve yavru kırlangıçların hayatta kalabilmesi için kollarını sıvadı. Muhammet Kurt, kuşları cımbız yardımıyla besleyip, şırınga ile besleyerek onları koruma altına aldı.

Kırlangıç yavrularının annesinin geri geldiğini ama yuvayı bulamadığı için geri gittiğini söyleyen Muhammet Kurt, “İnternetten kırlangıçların beslenmesini ile ilgili bir hayli araştırma yaptım. Etçil hayvanlar olduğunu, annenin sinek ve böcekle yavruları beslediğini öğrendim. Sinek yakalayamayacağım için kasaptan kıyma aldık. Şu anda onu yediriyorum. Ara sıra su ve kuş maması veriyorum” dedi.

Rize'de yıkılan binadan kurtarılan yavru kırlangıçlar