Ana sayfa Kedi Kedi Türleri Ragdoll Kedisi

Ragdoll Kedisi

1384
1
serbest gezen ragdoll
Fotoğraf: Jenn Evelyn-Ann

Fiziksel Özellikleri

Ragdoll kedileri büyük ve iridirler hatta kedi cinsleri arasında en iri cinslerden biridir. Oval ve iri mavi gözleri uzun sayılabilecek ipeksi tüyleriyle, göze hitap eden çok sevimli bir cinstir. Genelde açık renkli gövdeleri ve yüzleri kuyrukları ve kulaklarında desenleri vardır.

Dişileri genelde 4 ila 6 kilo arası değişirken erkek kediler 9 kiloya kadar çıkabilmektedir. Ragdoll kedileri 4 yaşınlarına kadar gelişimlerine devam ederler.

Ragdoll kedisi yakın çekim
Fotoğraf: ZEROXO

Sağlık

Birçok safkan ve melez kedi cinslerinde belli hastalıklar görülebilmektedir. Genelde ragdoll cinsi kedilerde sıklıkta görülen hastalıklar şunlardır: Hipertrofik kardiyomiyopati (Hypertrophic cardiomyopathy) bir kalp hastalığıdır ve tespiti için dna tabanlı testlerle kedinizin bu hastalığı taşıyıp taşımadığı öğrenilebilir. Mesane taşlarıyla ilgili problemlere çok rastlanır ve fip (feline infectious peritonitis) hastalığına yatkındırlar.

Karakter ve Genel Huyları

Ragdoll kedileri en terbiyeli, en uysal kedi cinslerinden biridir ve en yumuşak sese sahiptirler. Kibar, uysal ve güzel huylu bu ragdollar sizi asla ilgi için rahatsız etmezler. Tabii ki her kedi gibi oyun oynamayı severler fakat diğer kedi cinsleri kadar aktif sayılmazlar. Kolay eğitilebilirler, zekidirler. Yattıklarında bir bez bebekmişcesine uzanabilirler, isimleri de buradan gelmektedir. Ragdoll, bez bebek demektir.

Ragdoll kedisi yatıyor
Fotoğraf: kishjar?

Ragdoll kedileri hem bebeklerle hem de çocuklarla çok iyi geçinir. Evinizdeki diğer kediler yada evcil hayvanları hiç yagırgamayacak kadar uysal ve iyi huykudurlar. Bütün aile fertleri için mükemmel bir yoldaştır. Ragdoll kedinizi genelde koltuğunuzun üstünde bulmanız olasıdır. Ne çok yüksekte ne de yerde olmayı, sizinle yakın mesafede olmayı severler.

Tarihçesi

Ragdoll kedisinin ortaya çıkışı hakkında gerçeğe yakınlığı asla bilinemeyecek kadar karmaşık ve tuhaf bir hikaye mevcuttur. Söylentilere göre bir dişi kedi, gizli devlet deneylerine maruz kaldı ve bu kedinin genetikleriyle çok ciddi oynamalar yapıld. O dişi kediden doğan yavruların cinsi ragdolllardır. Pekala bu hikayenin gerçekliği asla kanıtlanamayacağı için elimizdeki daha gerçekçi olan diğer hikayeye inanmamız daha mantıklı olacaktır.

Amerika’nın batı yakasında Kaliforniya eyaletinde yaşayan Ann Baker adında bir iran kedisi yetiştiricisi 1960’lı yıllarda bir trafik kazasında bir kediyi sakatlamıştır. Bu sakatladığı kediyi sahiplenip tedavi ettiren Ann Baker, kedi iyileşme süresini tamamlayıp normal hayatına döndürdüğünde onu siyah beyaz uzun tüylü bir smokin erkek kedi ile çiftleştirmiştir. Ragdoll kedisinin yetişme hikayesi böyle başlar. Ragdoll kedileri için iran ve ankara kedisi kırması demek yanlış olmaz.

Tabi ki ikinci hikaye akla ve mantığa daha yakın olsa da bu popüler kedi cinsinin ortaya çıkış hikayesi hala daha kafa karıştırıcı.

Bakımı

Meraklı ragdoll kedisi
Fotoğraf: Blue-Heaven

Ragdolların tüyleri gayet uzundur. Çok fazla dolaşma yada dökülme yapmazlar ama bu kesinlikle onların tüy bakımına ihtiyacı olmadığı anlamına gelmez. Uzun tüylü kediler için üretilen çelikten taraklarla haftada iki kere tararsanız herhangi bir karışıklık ya da kıtık problemiyle karşılaşmazsınız. Özellikle de bacaklarının gövdesiyle birleştiği yerleri tüylerin dibinden ucuna dikkatlice taramalısınız çünkü genelde dolaşmalar bu bölgelerde gözlemlenir.

Ragdollar onları tararken geçireceğiniz vakitten çok hoşlanacaktır.

Kedinizin kuyruk kökünü arada sırada kontrol etmenizde fayda var. Uzun tüylü bu dostumuzun büyük tuvalet parçaları yapışmış olabilir. Genelde kendi genital bölgelerini temizlemekte sıkıntı yaşamazlar fakat eğer kakalarından bir parça kuyruk tüylerinde kurursa onu temizlemekte zorluk çekebilirler. Böyle bir durumla karşılaşırsanız evcil hayvanlar için üretilen ıslak mendiller veya bebekler için üretilen alkolsüz ıslak mendil ile silmeniz uygundur.

Ragdollları ihtiyaç oldukça yıkayabilirsiniz. Banyo sıklıkları haftada bir ile birkaç ayda bir arası değişiklik gösterebilir. Kediniz sudan korkmayacaktır. Eğer kürkü yağlanmış veya tüyleri tel tel görünüyorsa bu banyo ziyaretinin zamanı gelmiş demektir.

Eğer kedinizin periodontal(diş eti) hastalıkla (periodontal disease) yüzleşmesini istemiyorsanız dişlerinin bakımını yapmayı ihmal etmemelisiniz. Günlük diş fırçalamanız en mükemmel sonucu verecektir ama kediler her gün dişlerinin fırçalanmasına her zaman sıcak bakabilen canlılar değillerdir. En az haftada bir diş temizliği yapılması yine de kedinizin dişlerini sağlıklı tutmanız için önemli bir adımdır.

Kedinizin tırnaklarını birkaç haftada bir kesiniz. Eğer göz çevresinde akıntı ya da çapak gözlemlerseniz yumuşak ve nemli bir bez yardımıyla yavaşça silmelisiniz. Olası bir enfeksiyonu taşımamak için sağ ve sol gözleri için farklı bez kullanmanız çok önemlidir.

Haftada bir kulaklarını kontrol edin. Eğer görünen herhangi bir kir öbeği var ise bir pamuk topu yardımıyla yada sirkeli su da nemlendirilmis yumuşak bir bez yardımıyla bu kirleri temizleyiniz. Lütfen kedinizin kulak temizliği için kulak pamuğu kullanmayın.

Kediler tuvalet temizlikleri bakımından hassas hayvanlardır. Tuvalet kaplarını düzenli olarak temizlemeniz gerekir ve ragdoll cinsi gibi büyük kediler ihtiyaçlarını görebilmek en azından içinde dönebilecekleri ve eğilip kalkabilecekleri kadar geniş tuvalet kutularına ihtiyaç duyarlar.

Ragdoll kedisi dinleniyor
Fotoğraf: Kadisha

1 YORUM

Comments are closed.