Ana sayfa Kedi Kedi Türleri Ragamuffin Kedisi

Ragamuffin Kedisi

942
0
Ragamuffin portresi

Fiziksel özellikleri

Ragamuffinlerin geniş cevizi andıran göz şekilleri vardır ve her renkte olabilirler. Ragamuffin yavrularının en enteresan özelliklerinden biri de yeni doğanların hepsinin beyaz olmasıdır. Büyüdükçe renk ve desenleri değişecektir. Bu büyük kediler dört yaşına gelene kadar tam boyutlarına ulaşmadan yavaşça olgunlaşırlar.

Ragamuffinler ile ragdolllar arasındaki en belirgin fiziksel fark yüzleridir. Ragamuffin yuvarlak yanak şekilleriyle ve gözlerinin şekliyle ragdollardan daha farklıdırlar.

Ragamuffin kedisi

Sağlık

  • Hipertrofik Kardiyomiyopati (hypertrophic cardiomyopathy) olarak bilinen bir kalp rahatsizlığıdır. En basite indirgenmiş anlatımı kalp kaslarının kalınlaşması denilebilir.
  • Polikistik Böbrek Hastalığı (polycystic kidney disease), oldukça yavaş ilerleyen bir böbrek hastalığı olarak bilinen bu rahatsızlık böbrek yetmezliğine sebep olur.
  • Obezite, büyük bir kedi olan ragamuffinler eğer bilinçli bir beslenme planı izlenmez ise obezite kaçınılmazdır.

Karakteri ve genel huyları

Ragdollar gibi ragamuffinler de sevilmekten ve insan sahipleriyle sarılışmaktan çok hoşlanırlar. Ev içerisinde arkanızda gezip, oturduğunuz anda kucağınıza zıplayacaklardır. Ragamuffinler hem sevecen hem de oldukça zekilerdir. Çocuklu aileler için ragamuffinler ideal kedi türlerinden biridir. Bu büyük kediler sadece çocuklar için değil ev içerisinde var ise diğer evcil hayvanlar içinde mükemmel arkadaştır.

Birçok kedisever tarafından oyun oynama şekilleri yüzünden köpekvari olarak değerlendirilirler. Atılan objeyi yakalayıp getirme oyununda eğitilebilirler ve bu yakalama oyununu çok severek oynarlar. Tıpkı bir küçük ırk köpek gibi tasma ile yanınızda dışarıda gezdirebileceğiniz uysallıktadırlar. Misafir severler ve onları oldukça heyecanlı ve sevecen karşılar, kısa sürede ısınıp bildikleri oyunları onlarla da oynayabilmek için can atarlar.

genç ragamuffin kedisi

Tarihçesi

Ragamuffin kedileri ragdoll kedileriyle akrabadır. Ragdoll kedisinin ilk yetiştiricisi olan Ann Baker’ın getirdiği standart kuralları nedeniyle ragdolların onun belirlediği özelliklerin dışında yetiştirilmesi yasaklanmıştı. Birçok ragdoll seven fakat daha farklı renk, desen ve boyutlarda ragdoll sahibi olmak isteyen kediseverler için ragamuffinler yetiştirilmiştir.

Bakımı

Ragamuffinlerin tüyleri gayet uzundur. Çok fazla dolaşma ya da dökülme yapmazlar ama bu kesinlikle onların tüy bakımına ihtiyacı olmadığı anlamına gelmez. Uzun tüylü kediler için üretilen, çelikten taraklarla haftada iki kere tararsanız herhangi bir karışıklık ya da kıtık problemiyle karşılaşmazsınız. Özellikle de bacaklarının gövdesiyle birleştiği yerleri tüylerin dibinden ucuna dikkatlice taramalısınız çünkü genelde dolaşmalar bu bölgelerde gözlemlenir.

Ragamuffin onları tararken geçireceğiniz vakitten çok hoşlanacaktır.

Kedinizin kuyruk kökünü arada sırada kontrol etmenizde fayda var. Uzun tüylü bu dostumuzun kaka parçaları yapışmış olabilir. Genelde kendi genital bölgelerini temizlemekte sıkıntı yaşamazlar fakat eğer kakalarından bir parça kuyruk tüylerinde kurursa onu temizlemekte zorluk çekebilirler. Böyle bir durumla karşılaşırsanız evcil hayvanlar için üretilen ıslak mendiller veya bebekler için üretilen alkolsüz ıslak mendil ile silmeniz uygundur.

Eğer kedinizin periodontal (diş eti) hastalıkla (periodontal disease) yüzleşmesini istemiyorsanız dişlerinin bakımını yapmayı ihmal etmemelisiniz. Günlük diş fırçalamanız en mükemmel sonucu verecektir ama kediler her gün dişlerinin fırçalanmasına her zaman sıcak bakabilen canlılar değillerdir. En az haftada bir diş temizliği yapılması yine de kedinizin dişlerini sağlıklı tutmanız için önemli bir adımdır.

Kedinizin tırnaklarını birkaç haftada bir kesiniz. Eğer göz çevresinde akıntı ya da çapak gözlemlerseniz yumuşak ve nemli bir bez yardımıyla yavaşça silmelisiniz. Olası bir enfeksiyonu taşımamak için sağ ve sol gözleri için farklı bez kullanmanız çok önemlidir.

Haftada bir kulaklarını kontrol edin. Eğer görünen herhangi bir kir öbeği var ise bir pamuk topu yardımıyla yada sirkeli su da nemlendirilmis yumuşak bir bez yardımıyla bu kirleri temizleyiniz. Lütfen kedinizin kulak temizliği için kulak pamuğu kullanmayın.

Kediler tuvalet temizlikleri bakımından hassas hayvanlardır. Tuvalet kaplarını düzenli olarak temizlemeniz gerekir ve ragdoll cinsi gibi büyük kediler ihtiyaçlarını görebilmek en azından içinde dönebilecekleri ve eğilip kalkabilecekleri kadar geniş tuvalet kutularına ihtiyaç duyarlar.

ragamuffin yakın çekim