Ana sayfa Köpek Köpek Türleri Pug

Pug

2123
0
Pug yaz mevsiminde parkta gezerken

Pug denince ilk akla gelenler genellikle kocaman gözleri ve kısa, basık burnudur. Her ne kadar bu özellikleri onların sevimlilik seviyesini çok yukarılara çekse de yine aynı özellikleri onların başına bazı sağlık sorunları açmakta. Bu konuya sağlık kısmında daha detaylı değineceğiz. Eğer bir Pug sahibiyseniz ve köpeğinizi daha yakından tanımak istiyorsanız, bu türe ilgi duyuyorsanız ya da sadece köpeklerle ilgili genel okuma yapan biriyseniz sizi yazımızı okumaya davet ediyoruz. İlginizi çekeceğine eminiz.

Fiziksel Özellikleri

6 aylık pug

Bildiğiniz gibi Pug küçük bir ırktır ve fiziksel sınıflandırmada minyatür ırklardan kabul edilir. Kare vücudu tıknazdır, bazıları onun minik bir tank gibi göründüğünü söylerler. Minyatür ırkların çoğundan daha ağır olan Puglarda her iki cinsiyet için de ortalama yükseklik 10-13 cm., ağırlık ise 6-8 kg. arası değişir fakat daha ağır puglarla sıklıkla karşılaşabilirsiniz.

Pug’ın kafası fazlasıyla büyüktür, yuvarlaktır ve kafatasında girinti-çıkıntı yoktur. Alnındaki kırışıklıklar derindir fakat abartılı bir yapıda değildir. Gözleri koyu renkli, dışarı çıkık, büyüktür ve meraklı bir ifadesi vardır. Heyecanlandığında bu meraklı gözler adeta çakmak çakmak bir hal alır. Kulaklar ince, küçük ve siyah kadife gibi yumuşaktır. Kulaklar başlangıç noktasından çok az yukarı gittikten sonra aşağı doğru kıvrılır. Burnu kısa, küt, kareyi andırır ve alındaki kırışıklık burunun üzerinde de görülür. Boynu büyük kafasını taşıyabilecek güçte, hafif kavislidir.

Tüyleri kısa, düz, parlaktır; asla sert olmaz ya da yün gibi kıvrılmaz. Renk olarak gümüş rengi, kayısı rengi, kahverengi ve siyah renkler görülebilir.

siyah renkli pag

Sağlık

Ne yazık ki Pug, sağlığı zayıf bir tür olarak kabul edilmektedir. Yüzlerinin şeklinden dolayı bir dizi ciddi sağlık problemi yaşamak zorunda kalırlar. Sağlıksız bir tür olmalarına rağmen ortalama 12-15 yıl gibi köpekler arasında iyi sayılabilecek bir yaşam süreleri vardır; tabii bu yıllar çoğu için sancılı geçer.

Yaşadıkları sağlık problemlerinin en önemli nedeni/kaynağı çok dar bir grup köpekten türedikleri için gen miraslarının zayıf olmasıdır. Pug’ın yüzünün şekli bazı solunum problemlerine neden olmaktadır. Puglar çoğunlukla nefes darlığına maruz kalır, ve uzayan egzersiz seansları onlar için hiç iyi değildir. Pugların nefes darlığından dolayı yığılıp kalmaları nadir görülen bir durum değildir. Diğer türlere göre soğuk algınlığı kapmaya daha açıktırlar ve sık sık hasta olabilirler.

Pug’ın olduğu ortamda kesinlikle sigara içilmemeli ve kimyasal temizlik ürünleri kullanılmamalıdır. Tütün ürünlerinin köpeklere verdiği zararlarla ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu kısa tüylü dostlarımızın arası sıcak ve soğuk havalarla da hiç iyi değildir. Kısa tüylerinden dolayı kendilerini soğuktan koruyamazlar, burun yapısı da aşırı sıcaklarda kendilerini serinletmek için yeterli hava girişini engeller. Sıcak çarpmasına kolaylıkla maruz kalabilirler ve bu onlar için ölümcül olabilir.

Pug türünde aşağıdaki rahatsızlıklar görülebilir ve bunlara karşı daima kontrol edilmeleri gerekir:

 • Pug köpeği ansefaliti
 • Kalça  çıkığı
 • Patella luksasyonu
 • Yumuşak damak sarkması
 • Stenotik burun deliği
 • Legg-Perthes hastalığı
 • Entropiyon
 • Kuru göz sendromu
 • Hemivertebra
 • Obezite
 • Sinir dejenerasyonu
 • Distikiyaz

Hatırlatma: Sağlık bölümünde bahsettiğimiz hastalıkları okurken lütfen gözünüz korkmasın. Bunların kimileri nadir görülen, kimileri de basit tedavileri olan hastalıklardır. İşini profesyonelce, kurallara ve hayvanların doğasına uygun yapan üreticilerden ve en az üç nesil öncesine kadar sağlık durumunu ve soyunu takip edebildiğiniz üreticilerden yavru edindiğiniz takdirde çok büyük ihtimalle bu hastalıkların hiçbiriyle karşılaşmayacaksınız.

Karakter ve Genel Huyları

tahta kutuda pug

Pug arkadaşlık özellikleri gelişmiş bir köpektir ve hiçbir şey onu ailesiyle birlikte olmaktan daha mutlu edemez. Pug sakin ve istikrarlı olmasıyla bilinir, çoğu zaman vakur bir duruşu vardır; ama zaman zaman palyaçoluk yapmaktan da çok hoşlanabilir. Çoğu Pug etrafında dönen şeylerle bir problem yaşamaz, üzerinde fazla durmaz. Pug minyatür türler arasında belki de en arkadaş canlısı ve en iyi huylu türdür. Sevgi dolu köpeklerdir ve bu sevgilerini aile üyelerine yansıtmaktan çekinmezler. Yabancılara karşı şüpheci ve tedirgin olan çoğu minyatür türün aksine Pug yeni insanlarla tanışmayı ve iletişim kurmayı çok sever. Eğer bir insan bir Pug’a lezzetli bir atıştırmalık verirse, bu muhtemelen ömür boyu sürecek bir arkadaşlığın başlangıcı olacaktır. Ayrıca Pug yine minyatür türler arasında çocuklarla arası en iyi olandır.

Puglar çocukların zaman zaman sertleşebilen oyunlarına dayanabilecek kadar neşeli ve sağlam yapılıdır. Minyatür köpeklerden genellikle beklenebilecek olan sınırlı bir toleransın aksine, Puglar çocukları sever ve onlarla yakın arkadaş olurlar. Yabancılara karşı da aynı oranda dost canlısıdırlar. Pug her ne kadar günün her saniyesini sahibiyle beraber geçirmek istese de ayrılık anksiyetesinden diğer köpeklere göre daha az etkilenirler, çünkü günün büyük bölümünü uyuyarak geçirebilirler. Bazı Puglar biraz dik kafalı olabilse de, Pug yine de ilk defa köpek sahibi olacaklar için ideal seçimlerden biridir.

Puglar diğer hayvanlarla da insanlarla olduğu kadar iyi anlaşırlar. Pugların dominant bir yapıları yoktur ve agresyon seviyeleri düşüktür. Yine de onları büyük köpeklerle çok fazla birarada tutmamak gerekir çünkü bu göz yaralanmalarına yol açabilir.

Tarihçesi

taş parke zeminde yatan köpek

Pug en eski köpek türlerinden biri olarak kabul edilir. Kimi kaynaklar izlerinin iki bin yıl geriye kadar sürülebildiğini söylerken bazıları ilk Pugların Çin’in Shang Hanedanı’na arkadaş olsun diye üretildiğini söyler ki bu da milattan önce 400 yılına kadar gitmek demektir. Antik Çin hükümdarlarının düz suratlı minyatür köpeklere olan ilgisini Pekinez, Shih Tzu gibi türlerden anlayabiliyoruz. Pug da bu türler gibi imparator, onun ailesi ve onların etrafındakiler için geliştirilmiştir. O zamanlar bu insanlardan ve rahiplerden başka kimsenin Pug sahibi olmasına izin verilmemiş ve Pug Çin soyluluğunun simgelerinden biri olarak kabul edilmiştir.

Pug’ın bir dünya vatandaşı olma kariyeri ise 1500’lü yıllarda Hollandalı tüccarların Çin’den Avrupa’ya türün örnekleriyle dönmesi sayesinde başlamıştır. Efsaneye göre Orange Hanedanlığı’ının prensini havlamasıyla İspanyol askeri birliğinin saldırısına karşı uyaran ve onun hayatını kurtaran bir Pug Orange Hanedanı’nın maskotu olmuştur. 1688 yılında Orange Hanedanı’ndan Prens William ve eşi Marry yanlarında Pug cinsi köpekleriyle beraber İngiltere’ye gittiğinde, İngilizler arasında da Pug çılgınlığı başlamış oldu. Pug’ın tüm dünyaya yayılan cazibesi, ne kadar farklı isimle anıldığıyla ölçülebilir. Pug köpeklerine Çin’de Lo-sze, Finlandiya’da Mopsi, İspanya’da Doguillo adları verilmiştir, bunun gibi daha birçok örnek vardır.

Pug’ın isminin nereden geldiğine dair teoriler de çoktur. Bu teorilerden birisi Pug’ın Latince pugnus, yani yumruk anlamına gelen kelimeden türediğini, bunun arkasındaki mantığın da köpeğin yüzünün yumruk haline getirilmiş bir ele benzemesiyle ilişkili olduğunu iddia etmektedir.

Bakımı

masa altında yatan şirin köpek

Beslenme

Pug’ı onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteye neden olabilir. Puglarda obezite önemli bir sorundur ve özellikle takip edilmelidir. Köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin. Daima taze suyunu hazır ve ulaşabileceği bir yerde bulundurun.

Temizlik

Pugların tüy bakımı çok kolaydır. Kısa tüylerinin haftada bir defa güzelce taranması onun ölü tüylerden kurtulmasına ve güzel görünmesine yetecektir. Kendilerini kirli bir işe bulaştırmadıkları ve o meşhur köpek kokusunu üretmeye başlamadıkları sürece yıkanmalarına gerek yoktur. Enfeksiyonla sonuçlanabileceğinden kulaklar kulak kirine karşı daima gözlenmelidir. Eğer doğal yollarla aşınmadıysa tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir. Unutmayın ki uzun tırnaklar yürüme ve koşma sırasında köpeğinize acı verebilir. Dişler düzenli fırçalanmalıdır.

Egzersiz

Pugların enerji seviyesi çok yüksek değildir, hatta bıraksanız memnuniyetle bütün gün uyurlar. Fakat bu rahatına düşkünlükleri yemeğe olan sevdalarıyla birleştiğinde obezite tehlikesi başlar. Her ne kadar uyumayı ve yemeği sevselerde Puglar hayat dolu, neşeli köpeklerdir ve günlük kısa yürüyüşlerle ve bahçede küçük oyun seanslarıyla sağlığı kontrol altında tutulmalıdır. Unutmayın ki Puglar sıcak havalarda çok zorlanırlar, bu yüzden havalar sıcakken yorucu egzersizlerden kaçının.

Eğitim

Sevgi dolu bir yapısı olmasına rağmen eğitilmesi en kolay ırk sayılmaz. Eğer yapacakları numaranın alacakları ödüle değmeyeceğini düşünürlerse oralı olmazlar bile. Bazen de çok inatçı olabilirler. Yine de ödüle dayalı bir eğitim sistemi uygulanmalı, sabırlı olunmalı ve sert eğitim metodlarından kaçınılmalıdır. Eğitimde sizi biraz uğraştırsa da Pugların sosyalleştirilmesi iyi huylar edindirilmesi inanılmaz kolaydır. Eğer iyi huylu, sevgi dolu bir arkadaşım olsun, arada da minik numaralar yapsın diyorsanız Pug sizin için en iyi seçeneklerden biri olur.