Ana sayfa Köpek Köpek Türleri Pomeranian

Pomeranian

1700
0
kahverengi pomeranian çifti

Pomeranian (Pomeranian Boo) hepinizin bildiği üzere ışıltılı magazin dünyasını çok seven bir tür. Onları ünlü mankenlerin ellerinde  ya da “tiki” diye tabir ettiğimiz insanların onları yerleştirdikleri çantalarda etrafı seyrederken görüyoruz. Yaşadıkları bu şaşaalı hayatlar onları kimi insan için itici hale getirebilirken, kimileri için daha sevimli kılabilir, hatta onaylamadığımız bir şekilde kimileri için de statü göstergesi olabilir. Ne olursa olsun minik bir bibloya benzeyen bu dostumuzu tanımadan yargılamayalım derim ben. Pomeranian hakkında daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız sizi yazımızı okumaya davet ediyoruz.

Fiziksel Özellikleri

sonbaharda yürüyüş yapan köpek

Pomeranian Boo hepimizin bildiği gibi minicik bir ırk. Vücut silüeti kareyi andırır, omuz başlarından yere kadar olan yükseklikle vücudun uzunluğu 1:1 orandadır. Yetişkin Pomeranianlarda ortalama yükseklik 18-22 cm. arasıdır, ağırlıkları da vücut ölçülerine oranlıdır.

Pomeranianların kafaları vücutlarıyla denge içerisindedir. Yukarıdan bakıldığında kafanın arkası geniştir, burun ucuna gidildikçe incelir ve bir kama şeklini andırır. Gözler koyu, parlak, orta büyüklükte ve badem şeklindedir. Kulaklar küçüktür, kafanın üst kısmından başlar ve daima diktir.

Pomeranianların kürkü çift katmanlıdır. Alt katman kısa ve yoğundur, dış katmanda ise tüyler uzun, sert dokuludur ve uzadıkça sanki vücuttan ayrıymış gibi görünür. Kafa ve bacaklardaki tüyler sıkıca paketlenmiş gibidir ve vücudun geri kalanındaki tüylerden daha kısadır. Pomeranianlarda bütün renkler, desenler ve kombinasyonlar görülebilir.

Sağlık

Pomeranianlarda  aşağıdaki rahatsızlıklar görülebilir ve bunlara karşı daima kontrol edilmeleri gerekir:

  • Açık fontanel
  • Omuz çıkığı
  • Hipoglisemi
  • Retinal atrofi
  • Entropiyon
  • Patella çıkığı
  • Soluk borusu çökmesi
  • Patent duktus arteriozus

Pomeranianların ortalama yaşam süreleri 12-16 yıldır.

Hatırlatma: Sağlık bölümünde bahsettiğimiz hastalıkları okurken lütfen gözünüz korkmasın. Bunların kimileri nadir görülen, kimileri de basit tedavileri olan hastalıklardır. İşini profesyonelce, kurallara ve hayvanların doğasına uygun yapan üreticilerden ve en az üç nesil öncesine kadar sağlık durumunu ve soyunu takip edebildiğiniz üreticilerden yavru edindiğiniz takdirde çok büyük ihtimalle bu hastalıkların hiçbiriyle karşılaşmayacaksınız.

Karakter ve Genel Huyları

sokakta yerde yatan köpek

Pomeranianın bu kadar popüler olmasının belki de en büyük sebebi sevecenliği ve sadakatidir. Günün her anında sizinle beraber olmak isterler; tabii bu iyi de olabilir kötü de. Eğer aile içindeki rollerini anlamazlarsa birçok Pomeranian ayrılık anksiyetesinden muzdarip olabilirler. Onu anksiyeteden uzak tutmanın en iyi yoluysa bol bol egzersiz yaptırmak ve kendinizi ona karşı sürü lideri olarak konumlandırmanız olacaktır.

Pomeranianlar herkesle çok iyi anlaşırlar; birbirleriyle, diğer türlerle, insanlarla. Ne var ki; çocukların etrafındayken dikkatli olmanız gerekir çünkü çocuklar onun narin yapısını ve küçük boyutlarını algılayamayıp ona zarar verebilir. Bu yüzden Pomeranian genelde küçük çocuklu ailelere önerilmez. Tehdit edildiklerini hissederlerse savunmacı bir yapıya bürünürle; hırlamaya başlarlar. Minik boyutlarına rağmen Pomeranianlar kendinden emin ve cesur köpeklerdir. Bu onlarla iletişim kurmayı çok eğlenceli hale getirse de küçük köpek sendromu denilen bir duruma yol açabilir. Etrafımızda Pomeranian gibi minyatür köpekler varsa; büyük köpeklerin aksine onların bazen çizgiyi aşmasına göz yumarız ya da boyutlarından dolayı dikkate almayız. Bu davranış Pomeranian’a patronun kendisi olduğunu ve ne yaparsa yapsın paçayı sıyırabileceğini düşündürtebilir, bu yüzden ileride daha büyük problemler çıkmaması için en başından sınırları çizmeniz ve aşmasına izin vermemeniz gerekir.

Pomeranianlarla ilgili en meşhur şeylerden biri de havlamalarıdır. Bu havlamalar kimi zaman sadece ilgi çekebilmek içindir, kimi zaman sizi bir tehlikeye karşı uyarmak için, kimi zaman da karşısında tehdit hissettiği bir durumda kendini olduğundan daha tehlikeli göstermek için.  Eğer Pomeranianınız gereksiz havlama alışkanlığı geliştirdiyse, her havlamada ona tepki vermek yerine havlamasını görmezden gelin; bu sayede havlamanın ona hiçbir şey kazandırmadığını anlayacak ve bu huyundan vazgeçecektir. Bunun bir anda olmasını beklemeyin tabii; sabırlı ve tutarlı olun.

Pomeranianlar mükemmel ev köpekleridir; hatta eğer etrafı çitlerle çevreli güvenli bir bahçeniz yoksa evde yaşaması daha iyidir. Boyutlarından dolayı tehlikeli durumlara girmeye ve kolayca zarar görmeye çok açık bir türdür. Son olarak; Pomeranianınızı şımartmayın ve onu çantanızda taşımayın. Bu onu yeni ve farklı durumlara  karşı korkaklaştıracaktır.

Tarihçesi

yavru boo cinsi

Pomeranian Boo; kutup bölgesinde yaşayan Spitz türü köpeklerin minyatür bir versiyonudur. Adını şuan Polonya ve Batı Almanya’nın bir parçası olan kuzey Avrupa’daki Pomerania bölgesinden alır. Yüzyıllar önce o bölgede Pomeranian’ın çok daha büyük, güçlü kuvvetli ataları yetiştiriliyordu.

Bazı ülkelerde Zwergspitz olarak da bilinen Pomeranian, spitz türlerinin en küçüğüdür. Zarif görünüşleri ve asil duruşlarıyla Pomeranianların kraliçelere layık olduğu söylenebilirdi. Zaten  Pomeranian ününü çok büyük ölçüde Kraliçe Victoria’ya borçluydu; kraliçe Floransa’ya yaptığı bir ziyaret sırasında bu türe adeta vurulmuştu. Kraliçe kucağında Pomeranianlarla Britanya’ya döndüğünde, türün popülaritesi garantilenmiş oldu.

Kraliçe Victoria Pomeranianın önemli üreticilerinden biri oldu. 1891’de düzenlenen Crufts Köpek Şovu’nda yetiştirdiği köpeklerden altısını görücüye çıkardı. Favorilerinden olan Windsor Marco adındaki Pomeranian’ı yarışmadan birincilikle ayrıldı(Gerçi Britanyalı bir tarihçinin yazdığına göre “Victoria’nın köpeğini ikinci seçmek cesaret isterdi.”). Pomeranianın ortalama otuzlu kilolardan bugünkü daha minik haline ulaşması da Kraliçe Victoria’ya bağlanır. 1901’de kraliçe artık iyice yaşlanmış ölümü beklerken favori köpeği olan Turi’nin onun başında gece boyu nöbet tuttuğu söylenir.

Tarihte Pomeranian sahibi olmuş diğer bazı ünlü kişiler arasında Marie Antoinette, Emile Zola ve Wolfgang Amadeus Mozart vardır.

Bakımı

Beslenme

Pomeranianı onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteye neden olabilir. Köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin. Taze suyunu daima hazır ve ulaşabileceği bir yerde bulundurun.

Temizlik

Pomeranianların belki de en belirgin özelliği kabarık tüyleridir. Tüylerinin parlak ve bakımlı görünmesi için sıkça fırçalayla taramaya ihtiyaç vardır. İhtiyaç halinde banyo yaptırılabilir. Enfeksiyonla sonuçlanabileceğinden kulaklar kulak kirine karşı daima gözlenmelidir. Pomeranianlar çok aktif köpekler oldukları için tırnak uzunluğuna çok dikkat edilmelidir. Unutmayın ki uzun tırnaklar yürüme ve koşma sırasında köpeğinize acı verebilir. Dişler düzenli fırçalanmalıdır.

Egzersiz

Diğer köpekler kadar olmasa da, Pomeranianlar da egzersize ihtiyaç duyar. Onunla oyunlar oynayabilir ve onunla yürüyüşe çıkabilirsiniz; fakat dışarıdayken bir gözünüz sürekli onun üzerinde olsun.  Boyutlarından dolayı yollardaki çatlaklara düşebilirler, çitlerin arasından geçmeye çalışabilirler ya da diğer türler tarafından tehdit edilebilirler.

Eğitim

Pomeranianlar erken yaştan itibaren tasmayla yürümeye alıştırılmalıdır. Kendilerini sakatlayabilecekleri için koltuklardan ya da yataklardan atlamalarına izin vermemelisiniz. Pomeranianlar zeki ve daima tetikte olan köpeklerdir. İtaat eğitimi, çeviklik gibi köpek sporlarını ya da terapi köpekliği gibi işleri çok severler ve bu alanlarda uzmanlaşabilirler.