Ana sayfa Haberler Papağanla ücretli fotoğraf çekimine para cezası

Papağanla ücretli fotoğraf çekimine para cezası

491
0

Kayseri’de kuşlarını sokakta gezdiren Züleyha Yaman hatıra fotoğrafı çektirmek isteyenlerden 1 TL ücret alınca, zabıta ekipleri tarafından para cezası uygulandı. 

Kayseri’nin Talas ilçesinde annesiyle beraber oturan Züleyha Yaman, 7 yıldır beslediği papağanlarını sokağa çıktığında bile yanından ayırmıyor. 7 Haziran tarihinde Ali Saip Paşa Caddesi’nde 3 papağanı ile fotoğraf çektiren kişilerden 1 TL ücret aldığı belirlenen Züleyha Yaman’a, ücretli hayvan teşhiri gerekçesiyle 320 TL idari para cezası uygulandı.

Belediye Başkan Yardımcısı Etem Mezgitli imzasıyla Züleyha Yaman’a gönderilen yazıda, zabıta görevlileri tarafından yapılan kontrollerde Kiçiköy Mahallesi Ali Saip Paşa Caddesi’ndeücretli kuş teşhir ettiğinin tespit edildiğini belirtilerek şöyle eklendi:“Zabıta talimatnamesinin 77’nci maddesinde ‘her çeşit kümes hayvanı (tavuk, horoz, güvercin, kaz, hindi gibi) iş yerinde, yaya yolda, meydan, cadde, sokak ve boş alanlarda beslenemez, teşhir edilemez ve satışa sunulamaz’ denildiğinden ilgili karar gereği tarafınıza 320 TL idari para cezası verilmiş olup, belirtilen ceza miktarını belediyemiz veznesine 7 gün içinde ödemeniz gerekmektedir.”

Kayseri'de papağan ile ücretli hatıra fotoğrafına zabıta müdahalesi

Züleyha Yaman, annesinin engelli olması nedeniyle kuşlara bakamadığını, bu yüzden sokağa çıktığında papağanlarını da yanına aldığını açıkladı. Papağanların kümes hayvanı olmadığını belirten Züleyha Yaman, cezanın iptal edilmesi için Kayseri Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurduğunu bildirdi. “Kuşlarımla fotoğraf çektirip 1 TL aldığım ve kuşları beslediğim için ceza yedim. Verilen ceza benim için büyük haksızlıktır. Kuşlarımı beslediğim için cezalandırılamam. Şuan omuzlarımda olan hayvanlar kümes hayvanı değildir. Bu hayvanlar bizimle beraber yaşayan sosyal canlılardır. İnsanlarla iç içe yaşıyorlar. Herkes köpeğini gezdirirken, ben de kuşlarımı gezdiriyorum. Aldığım paraları da kuşlarıma harcadım. Hayvanlarımı veterinere götürüyorum, meyveler alıyorum onlar için. Bu cezaya çok üzüldüm. Benim hiç kimseye zararım yok. İnsanlar kuşlarımı sevmek istiyor, ben de engel olmuyorum.” şeklinde açıklamada bulundu.