Ana sayfa Haberler Camiye giren peçeli baykuş korumaya alındı

Camiye giren peçeli baykuş korumaya alındı

754
0
Osmaniye'de camiye peçeli baykuş girdi

Osmaniye’nin Toprakkale ilçesinde, camiye giren peçeli baykuş yakalanarak, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.

Osmaniye’nin Toprakkale ilçesinin Göçmenler Mahallesi’ndeki Göçmenler Cami’nde denetimli serbestlik kapsamında görev yapan Ertan Karabacak, camiye bir kuş girdiğini fark etti. Kuşu yakalayan Ertan Karabacak, cami imamı Ahmet Atalay ve Cami Dernek Başkanı İbrahim Talan’a haber verdi. Kuşun peçeli baykuş olduğu anlaşılınca da İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerine bildirildi. Gelen ekipler, peçeli baykuşu korumaya aldı.

Genellikle gün batımı ve gündoğumu alaca karanlıkta ortaya çıkan bu baykuş türü, gececil olarak nitelendirilir. Ara sıra, günboyu uçtuğu da görülür. Uçuşu sessiz ve süzülmelerle kesilen kanat vuruşları şeklindedir. Peçeli baykuşlar nadiren öterler. Olağan ötüşü, törpü gıcırdamasına benzer bir çığlık şeklindedir. 

Peçeli baykuş camii cemaati ile poz verdi

Baykuşun, bakımlarının yapılmasının ardından doğaya bırakılacağını belirten İbrahim Talan, “Camimizde yakın zamanda zehirli boz yılan yakalanmıştı. Şimdi de baykuşumuz geldi” diye konuştu.

Camide temizlik yapan Ertan Karabacak ise içeri girdiğinde kuşu fark ettiğini belirterek, “Güzel ve sevimli bir kuş. Zayıf ve bitkin bir durumdaydı. Bakımlarının yapılmasının ardından doğal ortamına kısa sürede kavuşacağına inanıyoruz” dedi.