Ana sayfa Haberler Bacağı kırık köpeğe 1,5 saatlik ameliyat

Bacağı kırık köpeğe 1,5 saatlik ameliyat

591
0
bacağı kırık köpek ameliyat masasında

Osmaniye’de futbol sahası kenarında bacağı kırık halde bulunan yavru köpek, yaklaşık 1,5 saat süren ameliyatla sağlığına kavuştu.

Çocuklarının yapacağı maçı izlemek için bekleyen Çilem Eker, Cevdetiye beldesindeki futbol sahası kenarında bir yavru sokak köpeğinin bacağını sekerek yürüdüğünü fark etti. Çilem Eker, 6 aylık yaralı yavru köpeği otomobiliyle Korkut Ata Gençlik, Spor ve Doğa Derneği’ne ait bilim evindeki Karakız Görüntüleme Merkezi’ne götürdü. Getirildiği merkezde çekilen röntgende köpeğin bacak kemiğinde kırık olduğu belirlendi. Yavru köpek ameliyat edildi.

Çilem Eker, “Spor sahası kenarında sol üst bacağı kırılmış halde bulduk. Duyarsız kalamadık. Biz hayvan sever bir aileyiz. ‘Ne yapabiliriz’ diye araştırırken, HAYTAP’a ulaştık. Bu merkeze getirebileceğimizi onlardan öğrendik. Yavru köpeğin burada röntgeni çekildi ve iyileşmesi için ameliyatı yapıldı” dedi.

sokak köpeğinin kırık filmi

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Osmaniye İl Temsilcisi Veteriner Hekim Ali Laçinbala ise Karakız Görüntüleme Merkezi’nin kapılarının sahipli sahipsiz bütün canlılar için sonuna kadar açık olduğunu belirtti. Ali Laçinbala, “Kliniğe getirilen yavru köpeğin kırık şüphesinin kesinleşmesi için röntgen çektik. Tam yeri tespit edilen kırık için yaptığımız operasyon başarılı bir şekilde tamamlandı. Yaklaşık 2 aylık bir iyileşme sürecinden sonra 6 aylık yavrumuz, 8’inci ayında yeniden koşabilecek” diye konuştu.

Ameliyatı gerçekleştiren Veteriner Hekim Ali Nuri Yiğit ise röntgen filminde humerus kemiğinde oblik kırık görüldüğünü ve 1,5 saat süren operasyonda intrameduller pin uygulanarak oblik kırığın sabitlendiğini bildirdi.