Ana sayfa Kedi Kedi Türleri Oriental Shorthair

Oriental Shorthair

535
0
2 yavru kedi poz veriyor

Fiziksel Özellikleri

Oriental shorthair cinsi kediler aslında siyam kedisi melezidir ve ilk kez 20. yüzyılda İngiltere’de yetiştirilmişlerdir. Fiziksel yapıları çokça siyam kedilere benzese de siyam kedilerinden daha fazla renk ve desenlidirler. Oriental shorthairler siyam kediler kadar konuşkan olmasalar da yine de evinizde ona bakmaktan keyif alacağınız bir hayat arkadaşıdır.

Oriental shorthairler ince, uzun ve esnek iri kulak yapısına sahiptir. Gözleriyse badem şeklindedir. Siyam Kedisi ailesinden gelirler ama siyamların aksine 300ün üzerinde farklı farklı renk ve desenli oriental shorthairler bulmak mümkündür. En popüler oriental shorthair renkleri ise düz siyah, düz beyaz, kestane ve mavidir. Popüler desenlerde düz renk, iki renk ve tekir çizgili olanlarıdır.

Sağlık

  • Amiloidoz (amyloidosis) bir çeşit protein olan amiloid’in vücuttaki bir organda birikip bu organın işlevsizliğine yol açan bir hastalıktır ve siyam ailesinden olan kedilerde genelde karaciğer bu birikimin gözlendiği organdır.
  • Astım ve bronşit problemleri
  • Konjenital kalp problemleri
  • Şaşılık
  • Megaözefagus gibi gastrointestinal durumlar
  • Hiperestezi sendromu (hyperesthesia syndrome) nörolojik bir problemdir. Kedilerin kendilerini fazla temizlemesine sebep olur ve bölgesel tüy kaybına ve dokunulduğunda ya da okşandığında kedinizin çılgın gibi davranmasına sebep olmaktadır.
  • Nistagmus (nystagmus) istemsiz hızlı göz hareketine neden olan nörolojik bir hastalık
  • Progresif retina atrofisi (progressive retinal atrophy) ilerleyici retina tembelliği olarak da bilinir. Tedavisi yoktur ve gece görüşü kaybı ile başlayıp körlükle sonlanır.

Karakter ve Genel Huyları

9 haftalık 2 oriental shorthair yavrusu oyun oynuyor

Oriental shorthair cinsi kedileri maymun iştahlı olarak tanımlamak yanlış olmaz. Bir saati bir saatine uymayan bu hareketli kediler ayrıca ilgi odağı olmayada bayılırlar. Eğer onu görmezden gelirseniz huysuzlaşacaklardır. Ama yeteri kadar ilgi ve alaka gören oriental shorthairlerin size aynı yoğunlukta ilgi ve alaka göstermeleri hayatınıza renk katacaktır. Kediniz coşkuyla oynadığı oyunlarla sizi eğlendirecektir.

Oldukça meraklı olan oriental shorthairler günlük aktivitelerinizi sizinle beraber yapmak isteyecektir ve evin içinde olduğunuz sürece sizi takip edecektir. Siyam kedileri kadar konuşkan olmasalarda yine de arada size seslenip ufak tefek sohbetlere karışacaklardır.

Tarihçesi

8 aylık siyah kedi yürürken

Siyam yani yeni adıyla Tayland birçok kedi cinsinin anavatanıdır. Bunlardan pekala en popüleri ismi direk ülkenin ismiyle bilinen siyam kedisidir. Siyam kraliyeti özellikle mavi gözlü ve yüzünde koyu renk benekleri olan kedileri değerli bulup yetiştirmişlerdir. 19. yüzyıl sonlarında bu ikonik değişik ve dikkat çekici görünümüyle siyam kedisi dünya çapındaki kedi şovlarında yer almışlardır.

İngiltere’de bu siyam kedileri çok ilgi görmüş ve beğenilmiştir tabi bunun üzerine İngiltereli yetiştiriciler tarafından çiftleştirilerek değişik renkli ve desenli siyam kedisi melezleri üretilmiştir. Ve şu anda oriental shorthair olarak adlandırılan ırk 1950-1960’lı yıllarda siyam kedisi ve mavi rus kedileriyle çiftleştirilerek hayat bulmuştur. İngilizlerin hemen arkasından da amerikan kedi yetiştiricileri siyam kedileriyle habeş kedisini çiftleştirerek amerikan shorthair diye bilinen kendi cinslerini elde etmişlerdir.

Oriental shorthair ilk üretim süreci esnasında İngiltere’deki siyam kedisi üreticileri tarafından karşı çıkılsa da zamanla hayvanseverlerin ilgi alaka ve desteğiyle 1972 yılında Oriental shorthair uluslararası hayvan severler dernekleri tarafından kabul edilen bir ırk haline gelmiştir.

Bakımı

9 haftalık oriental shorthair ayakta duruyor

Oriental shorthair kedilerinin kısa ve yumuşak tüylerinin haftada bir taranması onlar için yeterli olacaktır.

Günlük diş bakımı çok önemlidir. Her kedi dişlerinin fırçalanmasına sıcak bakmaz ama eğer daha yavruyken onu alıştırma fırsatı bulduysanız bu konuda çok problem yaşamayacaksınız. Eğer günlük diş bakımını yapamıyorsanız haftada bir kerede, hiç temizlenmemesinden daha iyi olacaktır. Lütfen kedinizle ilgilenmekten pes etmeyiniz.

Kedinizin tırnaklarını birkaç haftada bir kesiniz. Eğer göz çevresinde akıntı yada çapak gözlemlerseniz yumuşak ve nemli bir bez yardımıyla yavaşça silmelisiniz. Olası bir enfeksiyonu taşımamak için sağ ve sol gözleri için farklı bez kullanmanız çok önemlidir.

Kulaklarını haftada bir kontrol etmelisiniz. Eğer kulaklarının içi kirli gözüküyorsa bir tutam pamuk yardımıyla ya da yarım ölçü elma sirkesiyle karıştırılmış ılık suyla ıslattığınız yumuşak bir bez yardımıyla dikkatli bir şekilde temizleyebilirsiniz. Kulak pamuğunu kullanmaktan kaçınınız. Kulak pamuğuyla yapılan en küçük yanlış bir müdahale ile kedinizin iç kulağına çok ciddi hasar verebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here