Ana sayfa Kedi Kedi Türleri Norveç Orman Kedisi

Norveç Orman Kedisi

7416
0
3 yaşında norveç orman kedisi

Fiziksel Özellikleri

Norveç orman kedisi, gerek vücut şekilleri gerek tüylerinin yapısı gereği diğer kedi türlerinden farklıdır. Sık ve uzun saçları hem onları Norveç ormanlarının soğuk kışlarına karşı güzel bir koruma sağlar hem de sarılmak için eşsiz yumuşaklıkta pofuduk bir arkadaş yapar. Norveç orman kedilerinin vücut yapısı, görüntüsünün aksine hantal değil dengeli ve güçlüdür. Erkek Norveç orman kedileri 5 ila 9 kilo arasında olabilirken dişiler daha zayıf daha narin yapılıdır.

Gözleri zümrüt yeşilidir ve altın sarısı halkaları olabilir. Beyaz Norveç kedilerinin gözleri mavi olduğu görülmüştür. Tüy renkleri nerdeyse bütün renk ve desenlerde görülebilmektedir.

Norveç orman kedileri mevsimsel olarak tüylerini değiştirirler. Bahar ve yaz aylarında tüylerini dökerlerken sonbahar ve kış aylarında daha kalın kürke sahip olması normaldir. Mayıs ayından ağustos ayına kadar güneşin batmadığı ve kış gecelerinin uzun ve zorlu olduğu Norveç’in iklimine dayanabilmek için uzun ve kalın tüyleriyle adapte olmuşlardır.

norveç orman kedisi

Sağlık

  • Glikojen Depo Hastalığı tip 4 (Glycogen Storage Disease IV) nadir görülen bir kalıtsal hastalıktır. Karbonhidratların depo formu olan glikojenin yapım veya yıkımındaki enzimlerin yeterli çalışmaması sonucu ortaya çıkar. Doğuştan bu hastalığı olan yavru kediler ya doğmadan ya da doğduktan birkaç saat içerisinde hayatlarını kaybederler. Bazı yavru kedilerde 5 aylık olmadan ortaya çıktığı olmuştur. Bu hastalığı taşıyan yavrular birkaç ay içinde ölürler. Bu hastalığı tespit etmek için dna testleri mevcuttur.
  • Hipertrofik Kardiyomiyopati (Hypertrophic cardiomyopathy) kalp kaslarının kalınlaşmasıdır.
  • Polikistik Böbrek Hastalığı (polycystic kidney disease), oldukça yavaş ilerleyen bir böbrek hastalığı olarak bilinen bu rahatsızlık, böbrek yetmezliğine sebep olur, Norveç orman kedileri için dna testi ile teşhisi mümkün değildir ama 10 aylıktan daha genç olan yavru kedilerde ultrason ile teşhis edilebilir.
  • Retina Displazisi (Retinal dysplasia) Retinada lekelere neden olan ancak onun görüşünü kötüleştirmeyen bir retina rahatsızlığı.

Karakteri ve Genel Huyları

sarı norveç orman kedisi

Norveç orman kedileri doğuştan atletik ve çok hareketli kedilerdir. Meraklı ve gezinmeyi, keşfetmeyi seven doğaları gereği evinizin her yerini düzenli olarak kontrol edebilirler. Dolapların arkasını, rafların üstlerini ve kitaplıklardaki bütün kitapların sırasını dahi her zaman bilebilecek zekilikte bir kaşiftir.

Norveç orman kedisi doğada vahşi olarak yıllarını geçirse bile sahiplenildiğinde vahşi davranmayı hemen bırakır. Kedi ebeveynleriyle sık sık sarılmayı çok severler. Norveç orman kedileri yeni insanlara ve çevrelerine çok çok uyum sağlayabilirler.

Bu büyük ve atletik kediler tırmanma dalında da çok başarılıdır. Diğer birçok kedinin aksine yüksekten aşağıya inerken başları önde dalmaktan çekinmezler. Yüzyıllar boyunca vahşi ormanda ve onun ardından çok uzun süre çiftlik kedisi olmaları onları zıplama konusunda geliştirdiği gibi yere geri inme konusunda da gayet başarılıdırlar.

Tarihçesi

tekir norveç orman kedisi

İsimlerinden de anlaşılacağı gibi Norveç orman kedisinin anavatanı Norveç’tir. İskandinavca ismiyle Norsk Skogkatt İskandinav ormanlarında yüzyıllardır yaşamaktadırlar. İskandinav mitolojisinde de iri ve uzun tüylü kedilerden bahsedilmektedir. Norveçte yaygın olan peri masallarından birinde, bir İskandinav tanrıçası olan Freya’nın savaş arabasını altı dev kedinin çektiği anlatılır. Bu kedilerin Norveç orman kedileri olduğuna inanılır.

Bu kedilerin Norveç’e nereden geldiği üzerine de birçok söylenti bulunmaktadır. Bizans imparatorluğuna verilen İskandinav savaşçıların Türk ankara kedisini getirmiş olabileceği söylenirken Rusya’daki sibirya kedisinden gelmiş olabileceği de düşünülür. Belki de vikingler tarafından getirilmiştir. Tek bir gerçek var bu çetin hava şartlarına dayanıklı olabilecek birkaç kedi türünden biridir.

Bazı yerel söylentilere göre de  ünlü bir viking kaşifi olan Leif Erikson tarafından teknesine seyahat arkadaşı ve fare, haşere kontrolü olarak alındığı söylenmektedir.

Bakımı

5 aylık norveç orman kedisi

Norveç orman kedileri çok enerjiktir. Enerjilerini sağlıklı bir şekilde harcayabilmeleri için her gün düzenli ve sürekli egzersize ihtiyaç duyarlar. Eğer onların egzersizini onunla oyunlar oynayarak yaptırırsanız kediniz her zaman mutlu olacaktır.

Tüylerinin uzun ve sık olması sebebiyle günlük tüy bakımına ihtiyaç duyarlar. Eğer düzenli tüy bakımı yapmazsanız kıyafetlerinizin ve mobilyalarınızın tüy içinde kalması kaçınılmazdır.

Günlük diş bakımı çok önemlidir. Her kedi dişlerinin fırçalanmasına sıcak bakmaz ama eğer daha yavruyken onu alıştırma fırsatı bulduysanız bu konuda çok problem yaşamayacaksınız. Eğer günlük diş bakımını yapamıyorsanız haftada bir kerede, hiç temizlenmemesinden daha iyi olacaktır. Lütfen kedinizle ilgilenmekten pes etmeyiniz.

Kedinizin tırnaklarını birkaç haftada bir kesiniz. Eğer göz çevresinde akıntı ya da çapak gözlemlerseniz yumuşak ve nemli bir bez yardımıyla yavaşça silmelisiniz. Olası bir enfeksiyonu taşımamak için sağ ve sol gözleri için farklı bez kullanmanız çok önemlidir.

Kulaklarını haftada bir kontrol etmelisiniz. Eğer kulaklarının içi kirli gözüküyorsa bir tutam pamuk yardımıyla ya da yarım ölçü elma sirkesiyle karıştırılmış ılık suyla ıslattığınız yumuşak bir bez yardımıyla dikkatli bir şekilde temizleyebilirsiniz. Kulak pamuğunu kullanmaktan kaçınınız. Kulak pamuğuyla yapılan en küçük yanlış bir müdahale ile kedinizin iç kulağına çok ciddi hasar verebilirsiniz.

zümrüt yeşili gözleriyle norveç orman kedisi