Ana sayfa Haberler Nesli tükenme tehdidi altındaki Asya ceylanları koruma altında

Nesli tükenme tehdidi altındaki Asya ceylanları koruma altında

523
0
Nesli tükenme tehdidi altındaki Asya ceylanları kurtarıldı

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesine adını veren nesli tükenme tehdidi altındaki Asya ceylanlarının sayısı 1977’den bugüne 23’ten 1150’ye yükseldi. 

Dünyada sadece belli bölgelerde yaşayan Asya ceylanlarının ( gazella subgutturosa ) Türkiye’de en çok bulunduğu şehirlerden başında Şanlıurfa geliyor. Şanlıurfa’da türkülere konu olan, Ceylanpınar ilçesine de adını veren bu ceylanlar doğal ortamlarını bozuldu. Ve bunun üzerine nesillerinin tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalındı. Asya ceylanları 1977’de Milli Parklar ve Avcılık Genel Müdürlüğü’nce koruma altına alındı. Asya ceylanlarının korunma görevi 1982 yılında Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı Ceylanpınar Tarım İşletmesi’ne devredildi. Korumaya alındığı 1977 yılında 10 erkek ve 13 dişi olmak üzere sadece 23 tane kalmıştı. Ceylanların sayısı bu sene olacak doğumların ardından 1150’ye ulaşması bekleniyor. Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürlüğü Hayvancılık Birim Şefi Bora Sarıçam, asya ceylanlarının doğal özelliklerini kaybetmemeleri için insanlarla bir arada bulunmasını mümkün olduğunca engellediklerini belirtti.

Nesli tükenme tehdidi altındaki Asya ceylanları koruma altında

Bora Sarıçam, vahşi hayvanların zarar vermemesi için etrafı kafes telleri ile çevrili doğallığı korunan bir ortamda yaşayan ceylanlara zaman zaman yem desteği sağlandığıni bildirdi. Bora Saıçam, ceylanların ilgili birimlerden talep edilmesi durumunda yetiştiricilere ve hayvanseverlere belirli fiyat üzerinden satışının yapıldığını söyledi.

2019 doğum sezonunda yaklaşık olarak 400 yavru beklediklerini bildiren Bora Sarıçam, satış dönemi olan ağustos-kasım aylarında yetiştirici ve hayvanseverlere belirlenen fiyat üzerinden satış yapılacağını duyurdu.