Ana sayfa Hayvanlar Alemi Nazilli’de geyik böceğine rastlandı

Nazilli’de geyik böceğine rastlandı

860
0
nazillide bulunan altı taraklı geyik böceği

Geyik Böceği, dünya çapında değerli ve oldukça pahalı bir böcek çeşitidir. Geyik böcekleri ayrıca altı taraklı ya da altı antenli geyik böceği olarakta bilinirler. Bu böcek türünün anavatanı Türkiye’dir ve özellikle Hatay’ın Amanos dağında bulunur. Bu böceğin boyu yaklaşık 20 cm olabilir buda onları en büyük böcek türlerinden biri yapar. Ortalama olarak boyutları 15-20 cm arasında değişen bu böcek türü Japonlar tarafından evcil bir hayvan olarak beslenmektedir. Avrupada da birçok ülkede geyik böcekleri koleksiyon amacıyla değerlidir.

nazillide bulunan geyik böceğinin boyut kıyaslaması

Geyik böcekleri yapraklı olan her ağacın üzerinde kolaylayca yaşayabilir. Genelde ormanlık bölgelerde bulunurlar ve kesinlikle zararsız bir böcek türüdür. Ancak geyik böceğinin kıskacına çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Yaz aylarının ortalarında ortaya çıkan geyik böcekleri antenleri sayesinde iletişim kurarlar. Erkek geyik böceklerini dişilerden ayırt eden özellikleri çene yapılarının daha iri oluşudur.

Yaklaşık bir süre önce de Aydın’ın Nazilli ilçesinde, nadir görülen ve koruma altında olan bu geyik böceklerinden rastlandı.

Nazilli’nin Bozyurt mahallesi Mastavra mevkisinde yaşayan Murat Nayır isimli bir vatandaş, dut yemek için yaklaştığı dut ağacında daha önce görmediği bir böceğe rastladı. Murat Nayır böceği kavonazun içine koyup evine götürerek internette bu böcek hakkında araştırma yaptı. Araştırmasının sonucu ise hayret uyandırıcıydı çünkü bulduğu böceğin sadece Hatay’daki Amanos Dağları’nda görülen değerli bir böcek olan geyik böceği olduğunu farketti.

Geyik böceği dünyanın dört bir yanında araştırmacıları, koleksiyoncuları ve turistleri ülkemize çeken nadir ve değerli bir böcek türüdür. Bu böceğin ilk defa Aydın Nazilli’de görülmesi dikkatleri çeken ve buraya nasıl geldiği araştırılması gerekilen bir konudur.

nazillide bulunan geyik böceği