Ana sayfa Haberler Nasreddin Hoca Şenlikleri’nde en güzel gözlü eşek seçildi

Nasreddin Hoca Şenlikleri’nde en güzel gözlü eşek seçildi

710
0
60.sı düzenlenen Uluslararası Nasreddin Hoca Şenliklerinde eşeğe düz binme, eşeğe ters binme ve en güzel gözlü eşek yarışmaları düzenlendi

Konya’nın Akşehir ilçesindeki Nasreddin Hoca Şenlikleri’nde, Eşeğe Düz Binme, Eşeğe Ters Binme ve En Güzel Gözlü Eşek yarışmaları düzenlendi.

Nasreddin Hoca, Eskişehir’in Sivrihisar ilçesi Hortu köyünde, 1208 yılında doğdu. Burada medrese eğitimi gördükten sonra babasının ölümü üzerine köy imamlığı yapmaya başladığı bilinmekte. Konya’nın Akşehir ilçesine 1236 yılında yerleşen Nasreddin Hoca’nın, medresede ders verdiği ve kadılık yaptığı bilinmekte. ‘Hazırcevap’ olarak anılan Nasreddin Hoca, söylemlerini mizahla aksettirdiği hikaye ve fıkralarla tanıyoruz. ‘Ya tutarsa’ dediği Akşehir Gölü’ne maya çalma fıkrasıyla umut aşılayan, fıkra ve hikayeleriyle 7’den 70’e herkesi güldüren, güldürürken düşündüren mizah ustası Nasreddin Hoca, 1284 yılında yaşamını yitirerek, bugün Akşehir’de türbesinin bulunduğu mezarlığa defnedilmiştir.

Akşehir Belediyesi de her yıl Nasreddin Hoca’nın felsefesini yaşatmak ve dünyaya duyurmak için şenlikler düzenliyor. Bu yıl geçen cuma sanatçı Şoray Uzun’un canlandırdığı temsili Nasreddin Hoca’nın göle maya çalmasıyla başlayan ’60’ıncı Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri’ dün sona erdi.

Şenlikler kapsamında Nasreddin Hoca’nın sürekli eşeğe binmesinden esinlenerek ‘Eşeğe düz binme’, ‘Eşeğe ters binme’ ve ‘En güzel gözlü eşek’ yarışmaları yapıldı.

Toplam 14 eşeğin katıldığı ve iki etap halinde düzenlenen ‘Eşeğe düz binme’ yarışında Mustafa Karakaya’nın eşeği birinci oldu. 

‘Eşeğe ters binme’ yarışında ise biniciler eşeklere ters binerek bitiş çizgisine ulaşmaya çabaladı.  Bu yarışmada da Samet Taştan’ın eşeği birinciliğe ulaştı.

Jüri üyeleri 14 eşek arasından Ali İhsan Öz’e ait eşeği ise ‘En güzel gözlü eşek’ olarak seçti.