Ana sayfa Köpek Köpek Türleri Napoliten Mastiff

Napoliten Mastiff

3066
1
Napoliten Mastiff yakın plan çim arkaplan
Fotoğraf : Jason Dunnivant

Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan ve günümüzde bilinen birçok köpeğin atası olma özelliğini taşıyan Molossus ırkının en güzel örneklerinden biriyle karşınızdayız bugün; Napoliten Mastiff. Onu tanımayanları korkutacak olsa da, bilenler için hayranlık uyandırıcı ve saygı duyulacak özellikleri olan mükemmel bir tür. Sarkık derisi, kırmızı göz altları ve her zaman uykulu gibi görünen surat ifadesi sizi yanıltmasın. Bu İtalyan gladyatör kendisinden bekleyemeyeceğiniz kadar çevik ve kuvvetli. Napoliten Mastiff’in özelliklerini gelin hep beraber inceleyelim.

Fiziksel Özellikleri

Napoliten Mastiff iri kemikli ve devasa bir köpek. Vücudunun uzunluğu yerden yüksekliğinden ortalama %15 daha uzun. Tüm vücutta görülebilecek fakat yüzde ve boyun kısmında yoğunlaşan sarkık derileri onun karakteristikleri arasında en dikkat çekeni.Yetişkin erkeklerde yükseklik 66-78 cm. arası değişirken ağırlık ise 59-69 kg. arası değişebilir. Dişilerde ise yükseklik 60-73 cm., ağırlık ise 49-59 kg. arası değişebilir.

İtalyan dostumuzun vücuduna göre büyük bir kafası vardır. Aşağı yukarı mastiff tipi tüm köpeklerde bulunan bu özellik, Napoliten Mastiff’te kafadaki kırışıklıkların çok yoğunlaşması ve sarkık gerdan ve dudaklar sebebiyle diğerlerinden farklılaşmaktadır. Kafatasının üst çizgisi ve burun bölümünün üst çizgisi birbirine paraleldir. Gözler derin yerleşmiştir ve sarkık üst göz kapaklarının altında neredeyse kaybolmaktadır. Göz rengi olarak kürkle uyumlu bir şekilde kehribar ya da kahverenginin tonları görülebilir. Kulakları orta büyükükte ve ucu yuvarlanmış üçgen şeklindedir. Başlangıç noktası yanak kemiklerinin üstüdür. Kulaklar ileride oluşabilecek bazı sağlık problemeri dolayısıyla kesilebilmektedir. Burnu büyük ve burun delikleri açıktır. Burun vücudun geri kalanıyla aynı renkte olur. Boynu görece kısa, hafif kavisli ve kaslıdır. Sarkık gerdan çenenin alt kısmından boynun alt kısmına kadar uzanmaktadır. Kuyruğun başlangıç noktası sırt çizgisinin hemen altındadır. Kuyruk başlangıçta kalındır, uca gidildikçe incelir.

Derisi kalın, bol ve sarkıktır. Tüyleri kısa, yoğun, serttir ve tüy uzunluğu vücudun her yerinde eşittir. Napoliten Mastiff’te en çok görülen renkler gri, siyah ve bunların açık veya koyu tonlarıdır. Kahverengi daha az olsa da görülen renkler arasındadır. Tüm renklerde kırçıllar görülebilir. Ayrıca göğüste büyük, beyaz bir yama görülmesi de mümkündür.

Napoliten Mastiff ayakta duruyor
Fotoğraf : Jena Fuller

Sağlık

Napoliten Mastiff’te aşağıdaki sağlık problemleri görülebilir ve bunlara karşı daima kontrol altında tutulmaları gerekir:

  • Kalça-dirsek çıkığı
  • Demodeks
  • Kardiyomiyopati
  • Kiraz göz
  • Abdominal distansiyon

Napoliten Mastifflerin ortalama yaşam süresi 8-10 yıldır.

Hatırlatma: Sağlık bölümünde bahsettiğimiz hastalıkları okurken lütfen gözünüz korkmasın. Bunların kimileri nadir görülen, kimileri de basit tedavileri olan hastalıklardır. İşini profesyonelce, kurallara ve hayvanların doğasına uygun yapan üreticilerden ve en az üç nesil öncesine kadar sağlık durumunu ve soyunu takip edebildiğiniz üreticilerden yavru edindiğiniz takdirde çok büyük ihtimalle bu hastalıkların hiçbiriyle karşılaşmayacaksınız.

Oturan Napoliten Mastiff beyaz arkaplan

Karakter ve Genel Huyları

Napoliten Mastiff antik Roma zamanından beri koruma köpeği olarak yetiştirilmiştir. Bunun sonucu olarak mizacı ve özellikleri bir koruma köpeği için mükemmeldir. Napoliten Mastiff çoğunlukla sakin ve kendinden emindir, fakat göz açıp kapayıncaya kadar vahşi bir savaşçıya dönüşebilir. Bu köpekler sahiplerini çok sever ve güvendikleri kişilerle şaşırtıcı derecede sevecen bir ilişki kurarlar. 

Napoliten Mastiff yabancılara karşı içgüdüsel olarak mesafelidir; onlardan her yeni karşılaştığı kişiyi sevgiyle kucaklamasını isteyemezsiniz. Erken yaşta sosyelleştirildiklerinde çocuklarla iyi anlaşabilir. Fakat çoğu uzman çocuklu evler için bu türü uygun görmemektedir. Bunun sebebi oyun sırasında Napoliten Mastiff’in bir çocuğu kazayla incitebilecek olmasıdır. Ayrıca sahiplerinin çocukları başka çocuklarla oynarken koruma içgüdüsünden dolayı karşı tarafı tehdit olarak algılayıp reaksiyon gösterme ihtimali vardır. Eğer kişisel koruma ya da alan koruması için bir köpek edinmek istiyorsanız Napoliten Mastiff’ten daha iyi bir seçenek bulmanız imkansıza yakındır. Eğer mahallenizdeki buluşmalara katılmak ve köpeğinizi de bu aktivitelere dahil etmek istiyorsanız Napoliten Mastiff pek de iyi bir seçenek olmayabilir. Napoliten Mastiff ilk defa köpek sahibi olacaklar için de isabetli bir seçim olmayabilir. 

Napoliten Mastiffler diğer köpeklerle pek iyi anlaşamazlar. Çoğu Napoliten Mastiff aynı çatı altında bir başka köpeğin varlığını, özellikle de kendi cinsiyetinden bir köpeğin varlığını kabul etmeyecektir. Bebeklik döneminden itibaren birlikte yetiştirilmedikleri takdirde Napoliten Mastifflerin başka bir köpekle birlikte yaşaması çok zordur. Napoliten Mastiff’i evin dışındaki köpeklerle tanıştırmak da yorucu olabilir. Genellikle ilk hamleyi yapmaz; fakat kişisel alanına müdahale edildiğini hissederse gereken cevabı fazlasıyla verecektir. Napoliten Mastiff asla geri adım atmayacaktır; ve dünyada Napoliten Mastiff’in karşısında ayakta kalabilecek köpek türlerinin sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Erken yaştan itibaren diğer hayvanlarla yaşaması öğretilebilir fakat içgüdülerini tamamen söküp alamazsınız. Avclılık içgüdüsü yüksek olmasa da koruma hisleri zirvede olduğu için etrafta gördüğü değişik hayvanları tehdit olarak algılayacaktır. Unutmayın; bir Napoliten Mastiff hayatı boyunca yanyana olduğu bir kediyle iki yakın dost gibiyken bahçenize giren komşunun kedisini tereddütsüz öldürebilir. 

Bir Napoliten Mastiff sahiplenmeyi düşünenlerin göz önünde bulundurması gereken konulardan biri de, bu köpeklerin salya problemi olduğudur. Yetişkin bir Napoliten Mastiff kadar salya üreten başka bir köpek bulmanız çok zordur. Salyaları ağızlarından bir ip gibi salnır ve evin her tarafına bulaşabilir. Bazen de kafalarını salladıklarında bu salyaları her tarafa gönderebilirler. Bir başka problem de bu köpeklerin gaz çıkarmaya çok yatkın olmalarıdır. Eğer bu problemler sizi veya aile üyelerinden birini iğrendirecekse, Napoliten Mastiff sahiplenmemenizi tavsiye ederiz. 

Zıplayan oyuncu Napoliten Mastiff

Tarihçesi

Napoliten Mastiff, Molosser ya da Mastiff tipi olarak bilinen köpek gruplarının bir üyesidir. Bu grupların dünyanın çeşitli bölgelerinde çok sayıda üyesi vardır ve dünyanın en eski köpek ırklarını oluştururlar. Fakat bu ırk grubu dünyanın en eski grubu olduğu kadar tarihi en tartışmalı gruplardan da biridir. Hakkında çok fazla teori vardır ve bu teroilerin herbiri için hem kanıtlayıcı hem de çürütücü teoriler vardır. Bu yüzden bunların hepsini anlatmak yerine Napoliten Mastiff’in daha yakın geçmişinden bahsedeceğiz.

20. Yüzyılın başlarında İtalyan toplumu bir değişim yaşıyordu. İtalyan aristokrasisinin zenginliği ve gücü zayıflıyordu ve dev bir koruma köpeği bakmak için bir sebebi olanların ya da bunu maddi olarak karşılayabilenlerin sayısı da gittikçe azalıyordu. Yine de şecere sistemi olmamasına, yazılı standartların eksikliğine ve organize üreme programlarının yokluğuna rağmen Napoliten Mastiff 2. Dünya Savaşı’na kadar şaşırtıcı derecede iyi bir biçimde korunmuştu. 1. Dünya Savaşı’nın ilgili kısmının ağırlıklı olarak Kuzey İtalya’da geçmesi türün yararına olmuştu. 2. Dünya Savaşı’nde ise farklı bir durum ortaya çıktı. Mihver devletler ve müttefik devletler arasında geçen şiddetli savaş Güney İtalya’yı yerle bir etti. Bu yıkımın sonucu olarak da bu köpeklerin birçoğu öldü. Bunlara ek olarak savaş sonrası yaşanan kıtlık bu hayvanlar için işleri daha da zorlaştırdı çünkü sahipleri bu kadar büyük köpeklerin beslenmesini karşılayamıyordu. Tüm bunlara rağmen; aktif üretimin eksikliğiyle bile, Napoliten Mastifflerin sayıları bazı Avrupa kökenli türlerin aksine soyları tükenecek kadar düşmedi.  

Napoliten Mastiff’in şansına, ailelerini yüzlerce yıldır koruyan bu sadık köpeklerin hayranı olan ve kendilerini onları korumaya adayan kişiler vardı. Dr. Piero Scanziani’nin başını çektiği bu grup; üreme programları organize etmeye, bir standart yaratmaya ve köpeklerinin ayrı bir tür olarak tanınmasını sağlamaya karar verdi. Bu grup, köpeklerinin Napoli şehriyle olan ilişkisinden yola çıkarak köpeklerine Napoliten Mastiff adını verdi. Yeni adıyla Napoliten Mastiff ilk olarak 1946 yılında İtalya’da bir köpek şovunda sergilendi. İlk yazılı standart 1948 yılında Dr. Scanziani tarafından oluşturuldu, ve takip eden yılda Napoliten Mastiff türü FCI tarafından resmi olarak tanındı. 

Napoliten Mastiff yakın çekim çok tatlı
Fotograf : Jena Fuller

Bakımı

Beslenme

Napoliten Mastiff’i onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Türün uzmanları Napoliten Mastiff çok hızlı büyüdüğü için özellikle genç dönemlerde normalden hafif yüksek yağlı ve hafif düşük proteinli besinler önermektedir. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteye neden olabilir. Köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin.

Temizlik

Napoliten Mastiff kısa tüylü bir köpek olduğu için bakımı çok kolaydır. Haftada bir defa genel bir tarama tüy bakımı için yeterlidir. Kendini kirletmediği sürece banyo yaptırmanız da gerekmez. Yüzündeki kırışıklıkların arasını daima temiz ve kuru tutmalısınız.  İhtiyaç halinde banyo yaptırabilirsiniz. Enfeksiyonla sonuçlanabileceğinden kulaklar kulak kirine karşı daima gözlenmelidir. Eğer doğal yollarla aşınmadıysa tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir. Unutmayın ki uzun tırnaklar yürüme ve koşma sırasında köpeğinize acı verebilir. Dişler düzenli fırçalanmalıdır. Özel bir uyarı; genel özelliklerden bahsederken Napoliten Mastiff’in salya sorunu olduğunu söylemiştik. Bir Napoliten Mastiff sahiplendikten sonra yanınızda sürekli havlu taşımak isteyebilirsiniz. 

Egzersiz

Napoliten Mastiff koruma görevi yapmadığı veya böyle bir ihtiyaç hissetmediği zamanlarda şaşırtıcı derecede sakin ve rahatlamış bir köpektir. Kanepenin üstüne çıkıp keyif yapmayı çok severler, egzersiz ihtiyaçları da yüksektir diyemeyiz. Yine de bu hiç egzersiz yapmaması gerektiği anlamına gelmez. Napoliten Mastiff düzenli, orta seviyede egzersize her zaman ihtiyaç duyar. Unutmayın ki egzersiz ihtiyacı karşılanmayan köpek sıkılır. Sıkılan köpek kendine bir uğraş arar ve yıkıcı davranışlar sergiler. Bu yıkıcılığın Napoliten Mastif gibi bir köpekten gelmesini istemezsiniz. Napoliten Mastiff söz konusuyken egzersiz sırasında dikkatli olmalısınız. Genç yaşta sıkı egzersize maruz kalan Napoliten Mastiffler hayat boyu sürecek iskelet problemlerine yakalanabilirler. Ek olarak özellikle yetişkin Napoliten Mastiffler egzersiz için yemekten sonra  belli bir süre beklemelidir; çünkü bu türde abdominal distansiyon(mide büyümesi) riski vardır. 

Eğitim

Napoliten Mastiff çok zeki ve sahibinin komutlarına duyarlı bir türdür. Bu tür saygı duyduğu biriyle çalıştığında çok donanımlı bir köpek haline gelebilir. Sakin, kendinden emin sahipler Napoliten Mastiff’le çalıştıklarında eğitimin sonuçlarından memnun kalacaktır. Bilmeniz gereken en önemli nokta; Napoliten Mastiff’in bir şeyi yapması söylendiği için değil, sahibine olan saygısından dolayı yapacağıdır, dolayısıyla onun saygısını kazanmanız gerekir. Bu türün dominant olma eğilimi vardır; eğer fırsatını bulursa sadece sizi değil tüm evi ele geçirir. Sahipleri ona düzenli olarak yetkinin kimde olduğunu hatırlatmalıdır. Unutmamanız gereken şeylerden biri de Napoliten Mastiff’in içine kadar işlemiş içgüdülerin bazılarını elimine edemezsiniz, sadece yumuşatabilirsiniz. Napoliten Mastiff’te istenmeyen davranışların gelişmesini engellemek için yavruluk döneminden itibaren temel itaat eğitimi verilmeli ve mümkünse yavru eğitim sınıflarına dahil edilmelidir. 

1 YORUM

  1. Slm,bize 7 aylık bir mastiff hediye edildi..
    Özellikle eğitimi için nasıl bir taktik uygulayabiliriz..
    Ayrıca 6 yaşında çocuğumuz var herhangi bir zarar verebilirmi, aydınlatırsanız seviniriz saygılar..

Comments are closed.