Ana sayfa Hayvanlar Alemi Yolunu şaşıran yavru ayı, yaşam alanına geri bırakıldı

Yolunu şaşıran yavru ayı, yaşam alanına geri bırakıldı

384
0
baraj gölü kıyısına gelen yavru ayının resmi

Muş’un Bulanık ilçesinde Alparslan1 Baraj Gölü’nün kenarında dolaşan yavru ayı, köylüler tarafından farkedildi. Bu bölgede ilk kez görülen ayı için Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerine ihbarda bulunuldu. Yavru ayı, yaşam alanına geri bırakıldı.

Bulanık İlçesi Alparslan Baraj Gölü kıyısındaki Erentepe Beldesi’nde yaşayan vatandaşlar, arazide dolaşan bir ufak ayı gördü. Bölgede ilk kez görülen ayı, Muş Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne ihbar edildi. Baraj gölü kenarını gezen ekipler, 2 yaşında olduğu tahmin edilen yavru ayıyı uzaklaştırmak için çalışma başlattı. Bulanık İlçesi’ne Varto’dan yolunu şaşırarak ya da yemek ararken dikkati dağılıp kaybolduğu için geldiği düşünülen yavru ayı, av ve yaban hayatı uzman ekiplerinin kontrollü çalışması sonucu bölgeden uzaklaştırıldı. Yavru ayıyla ilgili baraj gölü çevresindeki yerleşim birimlerinin muhtarları, köy korucuları ve çobanlar bilgilendirildi. 

baraj gölü kıyısında görülen ayı güvenli bir şekilde yaşam alanına geri götürüldü

Muş Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nden bir yetkili, sosyal medya mecralarından konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

 “Şube Müdürlüğümüze gelen bir ihbarın değerlendirilmesi ardından Muş ili Bulanık İlçesinde bir yavru ayı olduğu bilgisine ulaşılmıştır. Yapılan incelemelerde ayının Alparslan1 Barajı kenarında insan baskısı sonucu sıkıştığı tespit edilmiş ve yaban hayatı uzmanı yetkili ekiplerimizce güvenli bir şekilde bölgeden uzaklaştırılmıştır. Yaklaşık 2 yaşlarında olduğu tahmin edilen ayının sağlıklı olduğu belirlenmiştir. Köy muhtarı, korucular, çobanlar ve ilgili köylüler konu hakkında bilgilendirilmiştir.”