Ana sayfa Hayvanlar Alemi Çalılıklara takılan peçeli baykuş kurtarıldı, doğaya salındı

Çalılıklara takılan peçeli baykuş kurtarıldı, doğaya salındı

535
0
Kurtarılan peçeli baykuş'un herhangi bir sağlık problemi yoktu. karnını doyurup gücünü geri kazandıktan sonra doğaya geri bırakıldı.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde, çalılıklara takıldığı için beslenemeyip bitkin düşen peçeli baykuş, çiftçi İlker Demirel tarafından kurtarıldı. Karnı doyurulup, su verilince kendine gelen baykuş, doğaya bırakıldı.

Muğla’nın Marmaris ilçesine 27 kilometre mesafedeki Karacasöğüt Mahallesi’nde çiftçilik yapan İlker Demirel, önceki gün tarlasında karpuz toplarken çalılıklara takılan bir peçeli baykuş fark etti. İlker Demirel, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan baykuşu bulunduğu yerden kurtararak su ve yiyecek verdi. Yırtıcı bir tür olan baykuşu mahalle kahvehanesine götüren İlker Demirel, kuşu arkadaşlarına da gösterdi. Sağlığına kavuşmasının ardından doğaya bırakılan baykuş, uçarak gözden kayboldu.

Çiftçi İlker Demirel, “Baykuşu bulduğumda çalılıklara takılmış, hareketsiz haldeydi. Vücudunda yara yoktu, aç kaldığı için bitkin düşmüştü. Sağlık problemi yoktu. Onu ellerimle besledim, kendine geldi. Ardından da ait olduğu yere, doğaya saldım” diye konuştu.

Peçeli Baykuş yakın çekim

Peçeli baykuş ülkemizde çokça bulunan açık renkli olan bir baykuş türüdür. Yüz bölgesi, göğüs ve karın dış yüzeyi beyaz renklidir. Yüzleri kalp görünümündedir. Göz renkleri oldukça koyu renklidir. Yetişkin bir peçeli baykuşun boy uzunluğu, 33 ile 39 cm arası değişiklik gösterir. Genelde kurak iklimleri seven ve ağaçları az olan geniş arazileri, tarımsal arazileri ve açık alanları tercih ederek buralarda yaşamlarını sürdürürler. Beslenmelerini tarla fareleri, kurbağalar ve böceklerle sağlarlar.