Ana sayfa Köpek Köpek Türleri Minyatür Pinscher

Minyatür Pinscher

5998
0
Minyatür Pinscher çimenlerde dinleniyor

Minyatür Pinscher ilk bakışta Doberman’ın 10 kat küçültülmüş hali gibi duruyor, fakat aslında bu minicik dostumuzun tarihi Doberman’ın öncesine uzanıyor. Biz onları genellikle magazin ünlülerinin ve süslü püslü hanımefendilerin yanında görsek de her zaman bu kadar havalı takılmadılar. Geçmişte fare avcılığı yaptıkları dönemde çiftçilere büyük yardımları dokundu. Minyatür Pinscher’ı daha yakından tanımak istiyorsanız sizi yazımızı okumaya davet ediyoruz.

Fiziksel Özellikleri

Pinscher 7 aylık

Minyatür Pinscher’ın lakaplarından biri King of the Toys, yani Minyatürler Kralı. Adından da anlaşılacağı gibi Pinscher minyatür bir ırk. Kısa,dengeli, sağlam yapılı bir vücudu olan Pinscher’ın ortalama yüksekliği 25-30 cm., ortalama ağırlığı da 4-6 kg. arasıdır. Kafa yapısı vücudun geri kalanıyla uyum içindedir, hantallık belirtisi yoktur. Gözler hafif ovaldir, parlak görünür, koyu renkli hatta bazı köpeklerde tamamen siyah renklidir. Kulaklar kafanın üst kısmından başlar, daima dik taşınır. Çikolata rengi Pinscherlar hariç burun her zaman siyahtır. Boyun vücutla uyum içerisinde, hafif kavislidir ve omuzlarla doğal bir birleşme vardır. Kuyruk yukarıdadır ve genelde diktir.

Tüyleri pürüzsüz, kısa, düz, sert, sıkıdır. Görülen renkler arasında geyik kızılı, kızıla çalan kahverengi, koyu kahverengi vardır. En bilinen renk kombinasyonu ana rengin siyah olduğu ve yanak, dudak, alt çene, boğaz, gözlerin üstleri, göğüs, ön ve arka bacakların iç kısımları ve ayakların pas kızılı renkte olduğu kombinasyondur.

miniature Pinscher çifti

Sağlık

Minyatür Pinscherda  aşağıdaki rahatsızlıklar görülebilir ve bunlara karşı daima kontrol edilmeleri gerekir:

  • Patella luksasyonu
  • Legg-Perthes hastalığı
  • Hipotiroid
  • Kalp bozuklukları
  • Progresif retinal atrofi

Minyatür Pinscherların ortalama yaşam süreleri 12-16 yıldır.

Hatırlatma: Sağlık bölümünde bahsettiğimiz hastalıkları okurken lütfen gözünüz korkmasın. Bunların kimileri nadir görülen, kimileri de basit tedavileri olan hastalıklardır. İşini profesyonelce, kurallara ve hayvanların doğasına uygun yapan üreticilerden ve en az üç nesil öncesine kadar sağlık durumunu ve soyunu takip edebildiğiniz üreticilerden yavru edindiğiniz takdirde çok büyük ihtimalle bu hastalıkların hiçbiriyle karşılaşmayacaksınız.

Karakter ve Genel Huyları

Small Black Miniature Pinscher Zwergpinscher, Min Pin Puppy Dog Sleeping On Floor.

Minyatür köpekler hakkında düşünürken genelde çoğumuzun kafasında bir şablon belirir. Onların kendilerini büyük gördüğünü, büyük köpek gibi davrandıklarını hissederiz. Bu kalıp kafamızda canlanınca da aklımıza gelen ilk örnek genelde Minyatür Pinscher olur. Pinscher kişilikli bir türdür. Cüretkar, korkusuz, istekli ve enerjiktir. Pinscherların terrierlere benzeyen bir mizacı olduğu söylenir, fakat aslında çoğu terrierden daha yumuşak huyludur.

Minyatür Pinscher yoldaş köpeklerdendir, ve çoğu köpekte olduğu gibi sahibiyle vakit geçirmeye bayılır. Sahibine olan sadakati şiddetli boyutlara varabilir. Sahibiyle vakit geçirmeyi ne kadar sevse de onun tepesine çıkmaz. Çoğu Pinscher hayat dolu olsa da, bazıları daha içine kapanık olabilir; ne olursa olsun kucaklaşmaya bayılır ve sürekli konfor arayışı içindedir. Oyun oynamayı sever, ve çoğu minyatür köpeğin aksine evdeki gürültü patırtıya karşı daha toleranslıdır. Büyük çocuklarla dostluk kurmaktan hoşlanır, onlarla güzel bağlar kurabilir. Küçük çocuklar içinse etrafında bulunması en uygun türlerden biri olduğu söylenemez. En sakin, en iyi niyetli çocuklar bile farkında olmadan Pinscher’a zarar verebilir. Ek olarak, Pinscher cezayı alıp köşesine çekilecek bir yapıda değildir, eğer kendisini savunması gerektiğini hissederse bunu yapar. Pinscher yabancılara karşı soğuktur, fakat bu soğukluk diğer minyatür köpeklerdeki gibi korku ya da stresten değil, dominantlık ve koruma içgüdüsünden gelir.

Pinscherlar sıklıkla koruma köpeği olduklarını zannederler, eğer dikkatli sosyalleştirme ve eğitimi alamazlarsa bu durum ileride agresyon problemlerine yol açabilir. Yeterli eğitimi almış olan bir Pinscher genelde naziktir, fakat yine de yabancılara karşı mesafeyi korurlar. Minyatür Pinscher, ilk defa köpek sahibi olacak insanlar için en zorlu minyatür ırklardan biridir. Pinscher dominant bir köpektir. Sahibi sakin ve sağlam bir şekilde kontrolü eline almazsa, o kesinlikle alacaktır. Pinscher’ın bu dominant yapısı diğer köpeklere karşı da kendini gösterir. Hiçbir köpeğin kendisini ezmesine izin vermez ve eğer bir anlaşmazlık çıkarsa kavgaya hazırdır.

Boyutlarının farkında olmadıkları için kendilerinden büyük köpeklere kafa tutup yaralanan, hatta ölen Pinscherlar olmuştur. Evin içerisinde de bu durum geçerlidir. Birden fazla köpeğin ya da hayvanın olduğu evde, Pinscher alfa köpektir. Fare avcılığı geçmişinden dolayı etrafındaki kendinden küçük hayvanlara karşı tetiklenebilir. Bu yüzden evinizde hamster gibi kemirgenler besliyorsanız dikkatli olmanızda fayda var. Erken yaştan itibaren bir kediyle birlikte büyütülürse kedilerle uyum sağlayabilir, fakat ne olursa olsun arasıra kedilerle gerginlik yaşayacaktır.

Tarihçesi

karda eğlenen Minyatür Pinscherlar

Minyatür Pinscher’ın kökenini destekleyen kanıtlar çok kısıtlı. Yine de bilinen bir şey var ki, o da Minyatür Pinscher’ın Doberman Pinscher’ın küçük versiyonu olmadığı. Hatta Minyatür Pinscher’ın Dobermandan daha eski bir tür olduğu net bir şekilde bilinmektedir. Minyatür Pinscher’ın Alman Pinscher, İtalyan Tazısı ve Dachsund türlerinin soylarının birleşiminden geldiği düşünülmektedir. Minyatür Pinscher, Pinscher/Schnauzer ailesinin bir üyesidir. Bu ailenin ataları zaman içinde yokolmuş olsa da bu köpeklerin yüzyıllarca çiftlik köpekleri olarak hayatlarını sürdürdükleri bilinmekte. Görevleri temel olarak fare,sıçan, haşarat gibi zararlıları öldürmekti. Zaman zaman büyükbaş hayvan sürme gibi görevler de üstlenmişlerdir.

1870’li yıllarda Prusya Krallığı neredeyse tüm Almanya’yı birleştirip tek bir devlet haline getirdiğinde köpek şovları tüm Avrupa’da fazlasıyla moda oldu. Geleneksel Alman köpeklerinin bir standarta kavuşturulması ve yeni türlerin ortaya çıkarılması için güçlü bir arzu duyan insanlar 1895’te Pinscher/Schnauzer Club’ı kurdular. Bu kulüp Pinscher’ın dört farklı çeşidini kabul etti. Bunlar kaba tüylü pinscher, cüce-kaba tüylü pinscher, pürüzsüz tüylü pinscher ve cüce-pürüzsüz tüylü pinscher idi. Bu dört çeşit günümüzde birbirinden ayrı dört farklı tür olarak kabul edilmektedir; bu türler standart-minyatür Schnauzer’lar, German Pinscher ve Minyatür Pinscher’dır. Minyatür Pinscher’ın bir köpek şovunda ilk ortaya çıkışı 1900 yılında Stuttgart Köpek Şovu sırasında olmuştur.

Bakımı

yavru siyah minyatür pinscher

Beslenme

Pinscherınızı  onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteye neden olabilir. Köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin. Daima taze suyunu hazır ve ulaşabileceği bir yerde bulundurun.

Temizlik

Pinscherların  tüy bakımı çok kolaydır. Kısa tüylerinin haftada bir defa yumuşak bir fırçayla taranması onun ölü tüylerden kurtulmasına ve güzel görünmesine yetecektir. Kendilerini kirli bir işe bulaştırmadıkları sürece yıkanmalarına gerek yoktur. Enfeksiyonla sonuçlanabileceğinden kulaklar kulak kirine karşı daima gözlenmelidir. Eğer doğal yollarla aşınmadıysa tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir. Unutmayın ki uzun tırnaklar yürüme ve koşma sırasında köpeğinize acı verebilir. Dişler düzenli fırçalanmalıdır.

Egzersiz

Apartman hayatına en uygun türlerden biri olsa da Minyatür Pinscher çok enerjiktir ve enerjisini atabilmeye ihtiyacı vardır. Günde birkaç orta mesafeli yürüyüş onun hem fiziksel hem de zihinsel sağlığını optimum seviyede tutacaktır. Ayrıca oyun oynamayı da çok sever. Unutmayın ki, enerjisini atamayan ve yeterli seviyede günlük egzersiz yapamayan köpekler istenmeyen davranışlar geliştirebilirler.

Eğitim

Tüm köpek türleri arasında, küçük köpek sendromuna en yatkın türlerden biri Minyatür Pinscherdır. Küçük köpek sendromu; köpeğin sahibi aslında büyük bir köpeğin eğitimi sırasında disiplinli ve istikrarlı davranacakken karşısında minyatür bir köpek olduğunda daha farklı davranmasıdır. Büyük bir köpek yaptığında olumsuz algılanacak hareketleri küçük köpek yaptığında daha şirin görünebilir, ya da minyatür bir köpek büyük köpekler kadar tehlikeli görünmeyebilir. Bazen de sahipleri köpeklerinin hislerini incitmemek için onları disipline etmekten kaçınır. Bu davranış köpeği etrafının ve dünyanın kendi kontrolünde olduğuna inandırır ve davranışlarının uygunsuz olduğunu algılayamaz. Bu durum Minyatür Pinscher’ın cesareti ve özgüveniyle birleştiğinde ortaya bir felaket çıkar. Tabii ki bu sendrom çözümsüz bir durum değildir. Uygun,disiplinli eğitim ve erken sosyalleştirmeyle aşılamayacak bir problem yoktur.