Ana sayfa Haberler Mersin’de çocuklardan sokak hayvanlarına mama projesi

Mersin’de çocuklardan sokak hayvanlarına mama projesi

405
0
Mersin'de çocuklar kitap satarak sokak hayvanları için mama alacaklar

Mersin’de Mezitli Kent Konseyi Çocuk Meclisi, kapıp kapı gezerek topladıkları ikinci el kitapları, standda satıyorlar. Elde ettikleri geliri sokak hayvanlarına mama almak için kullanacaklar.

Yaşları 7 ile 14 arasında değişen harika çocuklar, sokakta karşılaştıkları hayvanların yeterli beslenmediğini görünce gıda temin edilmesi için bir proje ürettiler. Hayvanlara mama almak için kitap satmaya karar veren çocuklar, mahallelerinde kapı kapı gezerek gönüllülerden yüzlerce kitap topladı. Çocuklar, topladıkları kitapları Viranşehir Mahallesi Sanat Durağı’nda açtıkları stant yardımıyla satışa sundu. Fiyatları 1 lira ile 3 lira arasında değişen kitaplar yoğun ilgi görürken, kitap satın alan yetişkinler de çocukları güzel davranışları, başlattıkları bu harika proje nedeniyle kutladı. Standda duran çocuklar “Sevimli dostlarımız için lütfen kitap alın” çağrısında bulundu.

Mersinli çocuklardan büyüklere küresel ısınma dersi

Çocuklardan büyüklere küresel ısınma dersi

Çocuklar, bir taraftan kitap satışı yaparken, diğer taraftan küresel ısınmaya dikkat çekmek için de katılımcılara ‘Dev buzdağı 150 bin penguenin ölümüne neden oldu. Buzlar erimesin, dünya ağlamasın’ yazılı broşürler dağıttı.

Hayvansever çocukların bu çabasına Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Mezitli Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul ve meclis üyeleri de kitap satın alarak destek verdi. Sokak hayvanları için mama projesini başlatan çocuklardan biri olan 11 yaşındaki Batıkan Akar ise “Sıcak havalar nedeniyle dışarıda aç, susuz hayvanlar görüyorduk. Onlara gıda almak için kitap topladık. Kitap satışından kazanacağımız parayla kedi ve köpeklere mama alacağız. Ayrıca ‘Siyah Penguen’ adlı projemiz var. Küresel ısınma nedeniyle buzlar eriyor ve sevimli penguenler ölüyor. Onun için bizler buna dur demeliyiz” diye konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here