Ana sayfa Haberler Dövüştürülen horozlar koruma altında

Dövüştürülen horozlar koruma altında

676
1
kurtarılan dövüş horozlarının yeni yaşam alanı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, ihbar üzerine yapılan baskın ve yapılan operasyonla kurtarılan dövüş horozlarını koruma altına aldı.

Emniyet Müdürlüğü ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkililerince yapılan baskın ve düzenlenen operasyonlarla 29 horoz kurtarıldı. Yasa dışı dövüştürülen 29 horoz, Büyükşehir Belediyesi Tarsus Hayvan Parkı’nca koruma altına alındı. Horozlar ağırlıklı olarak Adana, Mersin ve Osmaniye’den getiriliyor. Kurtarılan horozların çoğu ağır yaralı olarak getirildikleri Tarsus Hayvan Parkı’nda tedavi ediliyor. Tedavi ve bakımları yapılan horozlar yine burada rehabilite ediliyor. Ölümüne dövüştürülen horozlar, kurtarıldıktan sonra Berdan Nehri kıyısındaki doğayla iç içe bulunan Hayvan Parkı’nda yaşıyor.

kurtarılmış bir dövüş horozunun yüzüne yakın çekim

Tarsus Hayvan Parkı Müdürü ve Veteriner Hekim Mesut Özdemir, parkta bulunan 29 horozun geldiklerinde ağır yaralı olduklarını ve uzun bir tedavi süreci sonunda sağlıklarına kavuştuklarını belirtti. “Gereze horozu olarak da bilinen dövüş horozları, parkımıza Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından getirilir. Bu horozlar, vatandaşlardan gelen ihbar üzerine Emniyet Müdürlüğü’nce yapılan baskınlar ile kurtarılıyorlar. Bu horozların birçoğu çok ağır şekilde yaralanmış halde geliyorlar. Kurtulanlar ve uzun süre tedavisi devam eden horozlarımız burada bizim misafirimiz olarak kalıyorlar” dedi.

koruma altındaki horozların yaşadığı bölümden bir resim

Dövüştürüldüğü tespit edilen ve getirilen horozların, bakım ve tedavileri gerçekleştirildikten sonra rehabilitasyon süreci başlıyor. 2- 8 yıl süren bu rehabilitasyon süresini tamamlayan horozlar ise sahiplendirilebiliyor. Büyükşehir Belediyesi, sahiplenme sürecini titizlikle takip ediyor. Horozları sahiplenmek isteyen kişilerden ayrıntılı bilgi ve horozu besleyeceği yerle ilgili görüntü ve belge isteniyor. Uygun görülen kişilerden ayrıca sahiplendiği horozu bahis ve dövüş amaçlı kullanmayacağına dair taahhüt alınıyor. Sahiplendirilen horozlar belirli aralıklarla kontrol ediliyor.

1 YORUM

  1. Hayvan dövüştürenleri anlamıyorum. Dövüşmek sanattır ( martial arts) ve bu sanat karşılıklı kabul, kurallar,disiplin çerçevesinde yapılır. Hayvanları dövüştürmekten zevk almak bununla kazanç elde etmeye çalışmak ise insanı insan yapan frontal lobun gelişmediği türümüzden 3-5 zerzevatın .ok yemesi. Umarım cezaları çok ama çok ağır olur.

Comments are closed.