Ana sayfa Kedi Kedi Türleri Mavi Rus Kedisi (Russian Blue)

Mavi Rus Kedisi (Russian Blue)

7358
2
oyun oynayan russian blue
Fotoğraf: Kirsten Bühne

Fiziksel Özellikleri

Mavi rus kedilerinin vücutları sıkı kaslıdır ve dış görünüşleri çok beğenilen bir kedi cinsidir. Birçok ülke ve kaynakta zarif ama kaslı, güçlü görünümleri yüzünden “kedilerin dobermanı” şeklinde bahsedilirler. Uzun ince ve zarif fiziksel görüntüleriyle korat ve oriental shorthair kedileriyle aynı statüdedirler. Hareket halindeyken ya da gerildiğinde uzun zarif bir boynu olduğu görülebilir. Ancak kediniz otururken boynunu cevreleyen tüyleri yüzünden kalın kısa bir boynu varmış gibi görülür.

Mavi rus kedisi tüylerinin rengiyle çok göze çarpar. Bilmeyen insanlar bu kedilerin gördükleri rengin gri olduğunu görürler fakat kedi terimlerine göre bu cins kedilerin rengi düz parlak mavi ve uçlarına doğru parlak gümüş olarak değerlendirilir. Bazı yavru mavi rus kedileri hayalet çizgiler adı verilen belli belirsiz çizgili bir desene sahip olurlar ama gelişme çaplarında tüylerini değiştirirken bu desen yokolur. Bu kedinizin kırma olduğu anlamına gelmez bu dünya üzerindeki bütün kedilerin atasından gelen kalıtsal tekir desenidir. Mavi rus kedileri sık, ipeksi ve peluş dik bir şekilde uzayan tüyleriyle, inanılmaz güzellikteki renkleriyle maalesef bir dönem avcıların peşinde olduğu bir tür olmuştur.

Mavi rus kedisinin yavruyken gözleri sarı olur fakat 4 aylık olduktan sonra göz renkleri değişim göstermeye başlar ve gözbebeği çevresinde parlak yaşil halkalar oluşur. Kediniz büyürken gözlerinin yeşili de bir o kadar canlı, parlak bir yeşile dönüşür ve zaten parlak gri-mavi kürküyle dikkat çekici bir güzelliği olan kedinizin güzelliğine güzellik katar. Yusyuvarlak olan mavi rusların gözleri sadece üst köşesinde eğimli oluşu bu nazik kedilere sevimli bir görünüş katar.

Mavi rus kedileri hakkında tuhaf ve bir o kadar eğlenceli olan fiziksel özellik de yüzlerindeki gülümsemedir. Ağız kenarlarının hafifçe kalkık oluşu yüzlerinde gülümsemeyi andıran bir görüntüye sebep olur.

Sağlık

Mavi rus kedilerinin bilinen kalıtsal bir hastalığı yoktur. Sadece iştahlarına karşı dikkatli olmalısınız. Doymayı pek bilmezler ve doysalar bile ikincisini istemekten cekinmezler.

Karakter ve genel huyları

Russian Blue kese kağıdında
Fotoğraf: Steve Aynes

Mavi rus kedileri uslu doğaları sayesinde kolay eğitilirler. Oyun oynamaktan çok hoşlanan bir kedi cinsi olan mavi rus kedileri saatlerce oynasa bile sıkılmayacaktır. Onu doyasıya oynatamadığınız zaman acı içindeymiş gibi görünecektir. İlgisizlikten hiç hoşlanmazlar ve ona ilgi gösterilinceye kadar hasta gibi yapmaya devam edecektir. Eğlenceye, oyun oynamaya ve güneş ışığı altında vakit geçirmeye bayılırlar

Mavi rus kedileri hiç sıkılmadan uzun saatlerce kendi kendilerine oyunlarını oynayabilirler ama siz eve geldiğinizde de sizi gördüklerine mutlu olurlar. Kediniz sizi sürekli takip eden mükemmel bir arkadaş olacaktır. Eğer ev içinde birden çok sayıda insan yaşıyorsa bir kişiyi sahiplenip diğerlerinin üstünde sevip ilgilenecektir. Özellikle seçtiği bu aile üyesinin peşinden hiç ayrılmayacaktır, ev içinde omuzunda gezintilere çıkacaktır. Diğer herkesle ve çocuklarla da iyi anlaşacaktır uysal bir cinstir. Onların insanlara olan sevgileri ve düşkünlüklerini belli etmeleridir olasıdır. Evde ağlayan bir bebek varsa onun yanına kıvrılıp yatabilir yada sizi durgun gördüğünde gelip patisiyle yüzünüzü okşayabilir.

Mavi rus kedilerinin en büyük zayıflıklarından biri çok kolay irkilip korkmalarıdır. Değişik bir ortamda ve yabancıların yanına utangaç ve ürkek olurlar. Eski zamanlarda kürkleri için avlanmaları bu kadar korkak olmasının sebeplerinden en büyüğüdür. Bu yüzden hızlı ve sessiz hareket etme konusunda çok beceriklilerdir

Kediniz değişimden pek hoşlanmaz. Evdeki eşyaların ve gelen giden insanların öngörülebilir olmasını isterler. Eğer evde yabancı birisi varsa yüksek bir yerde turup uzun süre onu izleyerek o kişiye yanasıp yanaşamayacağına karar vermeye çalışır. Özellikle eve gelen bir çok misafirler onu görmeden evlerine dönebilirler bile. Çünkü kediniz onları kendini göstermeye değer bulmayabilir.

Akşam yemeklerinin vakti geçtiğinde gerçekten çok huysuzlanabilirler ve yemeklerinin hijyenine çok düşkündürler. Eğer tuvalet kumları kirliyse içerisine girmeyi bile reddederler. Bu tarz hijyen konusundaki tercihleri dolayısıyla bakımı zor olan bir kedi olarak ün salmışlardı. Bu şikayetlerin çok gün yüzüne çıkmasının ardından kedi yetiştiricileri tarafından mavi rus kedilerine davranış terapileri uygulandı (yumuşak müzik dinletme, uysal kedi videoları seyretme, bitkisel çözümler vs.) ve bu sakin kediler çifleştirilerek çoğaltıldı. Günümüz mavi rus kedilerinde bu tarz problemler sık gözlenmez.

Russian Blue - Mavi Rus Kedisi
Fotoğraf: smarko

Tarihçesi

Adında anlaşılacağı gibi bu kedi cinsi Rusya kökenlidir. Safkan bir kedi cinsidir ve onun doğa ana (matushka(mother) nature) tarafından yaratıldığına inanılır. Bu kedilerin görünüşünden çok etkilenen ingiliz denizciler onları anayurtları olduğu varsayılan Rusya’nın kuzeyindeki Beyazdenizin liman şehri olan  Arkhangelsk (archangel) kentinden evlerine götürmüşlerdir. Kalın ve sık tüylü kürkleri Rusya’nın soğuk ikliminde hayatta kalmak için geliştirdikleri bir fiziksel kalkan olduğu kabul edilir. Geçmişte doğada vahşi olarak yaşayan bu tür kürkleri için avcılar tarafından avlanılmış ve zamanla popüler bir ev kedisi olduktan sonra korunma altına alınmıştır

Mavi rus kedisi kendisi gibi diğer 3 düz mavi renkli kedi cinsiyle akrabadır. Taylandın korat cinsi, Fransanın chartreux ve İngilterenin british blue (şimdiki adıyla british shorthair). Bu 4 birbirine benzer kedi cinsi bir o kadar da karakterislik ve tüylerinin yapısı olarak birbirlerinden farklıdırlar

Mavi rus kedilerin kayıtlara geçmiş ilk ortaya çıkışı 1875 yılında Londrada Kristal salonda Archangel(başmelek) isimli bir kedidir. İkinci dünya savaşında bir çok mavi rus kedisi katledilmiştir ve neredeyse türleri aniden sonlanmak üzereydi. İngiliz kedi yetiştiricileri tarafından çoğaltma çalışmaları başlamıştır. İlk öncelikle british shorthair ile mavi benekli siyam kedilerini çiftleştirdiler. İskandinav kedi yetiştiriciler de Finlandiya’dan mavi kediler ile benzer renklerdeki siyam kedilerini çiftleştirdiler.

Bu iki çoğaltma çalışmasıda maalesef mutlu sonla sona ermedi. Klasik mavi rus kedisinden çok farklı uzunlukta ve karakterdelerdi ve kesinlikle mavi rus kedisinin yerini alamazlardı. Ama yine de orjinal mavi rus kedilerinin doğasındaki ürkeklik dolayısıyla seçici yetiştiricilik ile sakin ve uysal huylu kedilerin çiftleştirilip çoğaltılmasıyla bugün tanıyıp çok sevdiğimiz mavi rus kedileri ortaya çıkmıştır

Bakımı

Mavi rus kedisi
Fotoğraf: Robert-W

Mavi rus kedisinin tüyleri çok uzun sayılmaz ama çok sık yoğunluktadır, bu yüzden haftada iki kere taranması uygundur. Kediniz yıkanmayı çok sevmez ama mevsim arası tüy döktüğü dönemlerde onların dökülen tüylerini hızlıca temizlemek adına yıkamanız çok faydalı olacaktır.

Günlük dişlerinin temizlenmesi gerekir ama en azından haftada bir dişlerini fırçalamanız hiç fırçalanmamasından daha iyi olacaktır. Birkaç haftada bir tırnaklarını kesmelisiniz.

Eğer kedinizin gözü etrafında birikmiş çapaklar var ise nemli bir bez ile dikkatli ve yumuşak bir şekilde temizlemelisiniz. Gözlerinin temizliğini yaparken her bir gözü için farklı bir bez kullanmanız olası bir enfeksiyonu yaymamanız için çok önemli bir ayrıntıdır.

Kulaklarını haftada bir kontrol etmelisiniz. Eğer kulaklarının içi kirli gözüküyorsa bir tutam pamuk yardımıyla ya da yarım ölçü elma sirkesiyle karıştırılmış ılık suyla ıslattığınız yumuşak bir bez yardımıyla dikkatli bir şekilde temizleyebilirsiniz. Kulak pamuğunu kullanmaktan kaçınınız. Kulak pamuğuyla yapılan en küçük yanlış bir müdahale ile kedinizin iç kulağına çok ciddi hasar verebilirsiniz.

Kedinizin kumunu düzenli olarak temizleyiniz. Mavi rus kedileri gerçekten çok titiz bir cinstir. Mama ve su kaplarını günlük temizleyiniz.

2 YORUMLAR

  1. Bizim 3 aylık yavru kedimiz var mavi rus kedisi cinsi göz çevresi yeşil renge dönüyor ve tüyleri dökülüyor acaba neden tüyleri dökülüyor ne yapabiliriz tşk..

    • Mevsim gecislerinden dolayı dökülmesi normalmis. Ergenlikten yas almasına dogru ilerlerkende dökülürmüs

Comments are closed.