Ana sayfa Hayvanlar Alemi Marmara Denizi’ndeki yunus sayımı sona erdi

Marmara Denizi’ndeki yunus sayımı sona erdi

483
2
yelkenli gemideki sayım ekibinden bir fotoğraf

Deniz memelilerinin dağılımını ve nüfus miktarını ortaya koymayı hedefleyen uluslararası projeler kapsamında Akdeniz, Ege ve Karadeniz’den sonra Marmara Denizi’nde yunusların sayımı tamamlandı.

Akdeniz, Ege ve Karadeniz’den sonra Marmara Denizi’nde geçen ay 5 gün süren ve 600 kilometrelik alanı kapsayan sayım çalışması tamamlandı. Türk Deniz Araştırmaları Vakfı’nın (TÜDAV) öz kaynakları ile finanse edilen çalışmada ‘İç deniz Marmara Denizi’nde 38 yunus ve mutur gözlemi kaydedildi. Sayım çalışmaları TÜDAV’dan 7 uzman ve Sailist ekibinden iki personel ile yelkenli tekneyle İzmit Körfezi’nden başlaadı. Doğudan batıya yapılan ‘zig-zag seyirle’ çalışmalar Çanakkale Boğazı önlerinde sona erdi. Bu araştırma Marmara Denizi’nde 1997-99 yıllarında yapılan deniz memelileri popülasyonlarının belirlenmesi projesinden 20 yıl sonra gerçekleştirilen ilk sayım çalışması oldu.

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı bayrağı tutan ekip

Sefer sırasında Marmara Denizi’ndeki afalina, tırtak ve mutur gibi setase türlerinin yanı sıra, deniz çöpleri ile ilgili de veri toplandı. Karadeniz’de olduğu gibi Marmara Denizi’nde de çok ciddi su kirliliği tespit edildi. TÜDAV Başkan Yardımcısı Doç.Dr. Arda M. Tonay, “Akdeniz ve Karadeniz’den sonra Marmara’da çalışmaları tamamladık. Yunuslar dışında çöpleri de saydık. Ne yazık ki, yunuslardan çok daha fazla sayıda çöp sayıldı. Yaklaşık olarak 400 adet yüzen çöp gözlemi kayda geçti” dedi.

Marmara Denizi'nde sayımı yapılan yunuslar için hazırlanan veri örneği

Analizleri devam eden tüm bu araştırmaların sonuçları önümüzdeki yıllarda açıklanacak. Bu araştırmaların veri sonuçlara göre nesli tehlike altındaki deniz memelisi türlerinin durumları ve koruma statüleri yeniden belirlenecek.

2 YORUMLAR

    • 97-99 yıllarındaki internet ve bilgisayar kullanım oranları göz önüne alındığında bu tarz bir çalışmada verilerin online ortamda depolandıysa bile yayınlanmamış olabileceğini düşünmüyoruz. Açıkçası biz de ulaşamadık. Türk Deniz Araştırmaları Vakfı 1996 yılında kurulması dolayısıyla bu verilere sahip olabilirler. Vakıf ile iletişime geçerseniz yardımcı olabileceklerini düşünüyoruz.

Comments are closed.