Ana sayfa Haberler Maraş’ta kaçak tavşan avı pahalıya patladı

Maraş’ta kaçak tavşan avı pahalıya patladı

476
0

Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesinde kaçak olarak tavşan avlayan ve yakaladıkları tavşan ile jandarmaya. yakalanan 2 kişiye, 4 bin 348 lira para cezası uygulandı.

Çağlayancerit İlçe Jandarma Komutanlığı, gece saatleri yaptıkları rutin kontrol uygulaması sırasında Engizek Mahallesi’nde. şüpheli gördükleri 46 HP 029 plakalı bir motorsikleti durdurup arama yaptılar. Jandarma ekipleri, motorsiklette avlanmış bir yaban tavşanı ile av tüfeği ve 25 fişek buldu. Motorsiklette bulunan O.G. ve H.B. yaban tavşanını Ağkuyu Mevkiisinde avladıklarını itiraf etti. Harekete geçen Jandarma ekipleri durumu Doğa Koruma ve Milli Parklar Kahramanmaraş Şube Müdürlüğü’ne bildirdi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Kahramanmaraş Şuba Müdürlüğü ekipleri tarafından O.G. ve H.B.’ye toplamda 4 bin 348 lira para cezası uygulandı.

Merkez Av Komisyon kararı uyarınca 6 Ocak itibarıyla Doğu Akdeniz bölgesindeki Kahramanmaraş ilinde tavşan av yasağı başladı. Buna göre; 4 bin 915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu’nun 3’üncü maddesi kapsamında Merkez Av Komisyonu. 2018-19 av dönemine ait avcılığın düzenlenmesine ilişkin 15 sayılı kararı almış. ve alınan bu karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu Merkez Av Komisyon kararı uyarınca 6 Ocak itibarıyla Doğu Akdeniz bölgesinde tavşan av yasağı başlamıştır.

Av sezonunun kapanış tarihi itibariyle, av ve yaban hayvanlarının üreme döneminin başladı. Av döneminin açılacağı 2019 Ağustos ayına kadar bu dönemde avcılık faaliyetleri yasaktır.

kaçak avlanan 2 kişiye 4bin lira ceza kesildi