Ana sayfa Kedi Kedi Türleri Manx Kedisi

Manx Kedisi

610
0
gri manx kedisi

Fiziksel Özellikleri

İrlanda denizinde, İngiltere ve İrlanda arasında bulunan küçük bir ada olan Man adasının yerlisi olan Manx kedisinin en belirgin fiziksel özelliği kuyruklarının olmayışıdır. Bunun sebebi spontane gelişmiş bir genetik mutasyon sonucu kuyruklarını kaybetmeleridir.

Dolgun ve yuvarlak görünüşlerinin altında kaslı bir vücudu vardır. Manx kedileri kuyruk durum ve şekillerine göre 4’e ayrılır.

  • Rumpy: rumpy manx kedilerinin kuyruğu yoktur. Kuyruğun olması gereken yerde gamzeye benzer bir girinti vardır.
  • Rumpy-riser: Tavşan kuyruğuna benzer ponpon şeklinde kuyruklu manx kedileridir.
  • Stumpy: çok kısa kıvrımlı bir kuyruğu olan manx kedisidir.
  • Longies: Manx kedileri arasında en az popüler olan çeşididir. Normal kuyrukları vardır.

Manx kedileri tüylerinin boyuna göre de ikiye ayrılır. Kısa tüylü manx kedilerine shorthair denilirken uzun tüylü olanlara longhair denmektedir. Uzun tüylü manx kedileri Cymric kedisi olarak da bilinir.

Manx kedileri birçok renkte görülebilirler. En enteresan özelliklerinden biride yürürken normal bir kedi gibi yürümek yerine bir tavşan gibi zıpzıp zıplayarak gezinmeleridir. Bir ada kedisi olmaları sayesinde suyla araları oldukça iyidir. Yetenekli bir yüzücüdürler.

Yetişkin manx kedileri 4 ila 6 kilo arası gelirler ama kucağınıza aldığınızda şaşırtıcı bir şekilde ağır hissedilirler. Manx kedileri çok yavaş olgunlaşırlar. Gelişimlerini tamamlamaları 5 yıl kadar zaman alabilir.

Sağlık

  • Kuyruk kemiklerinde Artrit (Arthritis). Artrit, eklemlerde meydana gelen iltihabik bir durumdur.
  • Korneal Distrofi (Corneal Dystrophy). Korneada oluşan kalıtsal bir hastalıktır. Görme azlığına sebep olabilir. Yavru kedilerde yaklaşık 4 aylık olduklarında kornea şeffaflığını kaybeder ve lekelenmelere yol açar.
  • Manx Sendromu (Manx Syndrome) doğuştan gelen rahatsızlıklar topluluğuna verilen bir isimdir. Bunların içinde omurga kısalığı, idrar yolları rahatsızlıkları, bağırsaklar ve sindirim sistemleri ile ilgili problemler vardır. Manx kedilerinin %20’si bundan etkilenir. Bu sendromdan etkilenen manx kedileri genelde kuyruksuz olarakta bilinen Rumpy Manx kedileridir. Bu rahatsızlıklar etkilerini yavrular 4 aylık olana kadar göstermeye başlarlar.

Karakter ve Genel Huyları

gri manx kedisi

Manx kedileri oyuncudurlar ve siz yoruluncaya kadar sizinle oynamaya devam edeceklerdir. Bulundukları ortama çok kolay ayak uydurmalarıyla bilinen manx kedileri çevrelerindeki diğer hayvanlarla, özellikle de var ise evdeki köpeklerle çok iyi geçinebilmesiyle bilinirler.

Tırmanmayı ve evin en yüksek noktasından aşağıda olup biteni izlemeyi çok severler. Eğer bir Manx kedisi sahibiyseniz onun mutlu olması için ona bir kedi evi edinmenizi tavsiye ederiz. Gününün büyük çoğunu kedi evinin en üst katından etrafını izlemekten keyif alacaklardır.

Tarihçesi

Manx kedilerinin anavatanı İrlanda Denizinde olan Man Adasıdır. İngiltere ve İrlandanın ortasında kalan bu adada yüzyıldır yaşayan manxların bu adaya ilk gelişleri hakkında birden fazla hikaye vardır.

Tarihteki geçmiş olaylar incelendiğinde bu bölgede 1588 yılında yaşanan bir gemi kazasından kurtulmuş olabileceği düşünülmüştür. Spanish Armada ismiyle bilinen bu gemide fare avlaması için bulunduğu düşünülen bu kedilerin gemi battıktan sonra bir şekilde kurtulup yüzyıllarca bu adada yaşadığı söylenir. Diğer bir hikayeye göre Fenikeli tüccarların bu kedileri japonyadan man adasına getirmiş olabileceği söylenirken bir diğer hikayedede bu kedilerin man adasına vikingler tarafından getirildiğini anlatır.

Ada sakinlerinin manx kedilerinin çok eski zamanlarda spontane gelişen bir genetik mutasyondan kaynaklanan kuyruklarını kaybedişleri hakkındada hikayeleri vardır. Bu hikayelerden birine göre manx kedileri tavşan ve kedilerin çiftleşmesi sonucu manx kedilerinin kuyruklarının olmadığı söylenir. Zıplayarak yürümeyi sevdikleride düşünülürse bunu neden düşündüklerini anlamak çok zor değil ama bu biyolojik olarak imkansızdır. Bir diğer hikayeye göre eski zamanlarda İrlandalı işgalcilerin başlıklarına tüy takmak için yerli kedilerin kuyruklarını çaldıkları söylenir. Bir başka hikayede Manx kedilerinin Nuh’un gemisine getirildiğini ancak zamanın kısaldığı ve gemiye tırmanan son yolcular onlar olduğu için Nuh’un kuyruklarının üzerine kapıyı çarptığını anlatır.

Bakımı

sarı manx kedisi

Manx kedilerinin kısa ve yumuşak tüylerinin bakımı oldukça kolaydır, haftada bir taranması yeterli olacaktır.

Günlük diş bakımı çok önemlidir. Her kedi dişlerinin fırçalanmasına sıcak bakmaz ama eğer daha yavruyken onu alıştırma fırsatı bulduysanız bu konuda çok problem yaşamayacaksınız. Eğer günlük diş bakımını yapamıyorsanız haftada bir kerede, hiç temizlenmemesinden daha iyi olacaktır. Lütfen kedinizle ilgilenmekten pes etmeyiniz.

Kedinizin tırnaklarını birkaç haftada bir kesiniz. Eğer göz çevresinde akıntı ya da çapak gözlemlerseniz yumuşak ve nemli bir bez yardımıyla yavaşça silmelisiniz. Olası bir enfeksiyonu taşımamak için sağ ve sol gözleri için farklı bez kullanmanız çok önemlidir.

Kulaklarını haftada bir kontrol etmelisiniz. Eğer kulaklarının içi kirli gözüküyorsa bir tutam pamuk yardımıyla ya da yarım ölçü elma sirkesiyle karıştırılmış ılık suyla ıslattığınız yumuşak bir bez yardımıyla dikkatli bir şekilde temizleyebilirsiniz. Kulak pamuğunu kullanmaktan kaçınınız. Kulak pamuğuyla yapılan en küçük yanlış bir müdahale ile kedinizin iç kulağına çok ciddi hasar verebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here