Ana sayfa Haberler Bitkin halde bulduğu Mekik Kelebeği’ni elleriyle besliyor

Bitkin halde bulduğu Mekik Kelebeği’ni elleriyle besliyor

246
0
bitkin halde bulduğu mekik kelebeğini eliyle besliyor

Manisa’nın Salihli ilçesinde, bir kır bahçesinin işletmecisi Murat Güngör, bitkin halde bulduğu Mekik Kelebeği’ni eliyle besliyor. Murat Güngör, zakkum çiçeği ve yaprağı ile beslediği kelebeği uçabildiği zaman doğal ortamına salacağını söyledi.

Salihli’deki Kurşunlu Kaplıcaları yakınlarındaki bir kır bahçesinin işletme müdürü Murat Güngör, bitkin halde bir Mekik Kelebeği (daphnis nerii) farketti. Murat Güngör, bulduğu kelebeğin Akdeniz ve Ege kıyı şeridinde rastlanan bir kelebek olduğunu öğrendi. Kelebeği elleriyle zakkum çiçeği ile besledi. İri boy ve renkli, uzun ince kanatlarıyla dikkat çeken Mekik Kelebeği, en hızlı kanat çırpan, havada asılı durabilen kelebek türü olarak da bilinmekte. Yalnızca gece uçabildiği belirtilen Mekik Kelebeği, geniş yapraklı ağaç, süs sarmaşığı, zakkum ve sebze yaprakları ile besleniyor.

zakkum çiçeği yaprağı yiyen mekik kelebeği

Mekik kelebeği, bölgenin hala doğal değerlerini koruyabiliğinin bir göstergesi. Kelebek, narin yapısıyla kır bahçesi ziyaretçilerinin hayranlığını kazandı. Kanatları yeşil, kahverengi, pembe, sarı renklerle bezeli olan Mekik Kelebeğinin deseni askeri kamuflajı andırması ile dikkat çekiyor. Mekik kelebeği daha önce de Türkiye’nin bazı bölgelerinde görüldüğü kayda geçilmiştir.

Murat Güngör, “Çalıştığım kır bahçesinde gezerken çiçeklerin üzerinde oldukça sıra dışı bir görünüşe sahip olan kelebek gördüm. Yanına gittiğimde kelebeğin bitkin bir halde olduğunu fark ettim. Kelebeği hemen işletmemizde koruma altına aldım ve kelebek hakkında internet üzerinden araştırma yaptım. Kelebeğin mekik kelebeği olduğunu ve zakkum çiçeği yaprakları ile beslendiğini öğrendim . Tesislerimizde bulunan zakkum çiçeği yaprakları ile beslemeye başladım” dedi.

Mekik kelebeğinin desenlerine yakın çekim

Murat Güngör, kelebeği sağlığına kavuşmasının ardından alıkoymayacağını tekrar doğal ortamına uçması için serbest bırakacağını söyledi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here