Ana sayfa Köpek Köpek Türleri Malta Teriyeri / Maltese Terrier

Malta Teriyeri / Maltese Terrier

2847
0
malta teriyeri sahilde koşuyor

Bu yazımızın konuğu minyatür bir sevgi küpü olan Malta Teriyeri nam-ı diğer Maltese Terrier. Onları çoğu zaman masallardan fırlamış gibi görünen uzun beyaz taranmış tüylerle görüyoruz. Malta Teriyerleri köpek sporlarının ve köpek güzellik yarışmalarının favori türlerinden olsa da, onda bunlardan çok daha fazlası var. Malta Teriyeri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Keyifli okumalar.

Fiziksel Özellikleri

Maltese girişte de bahsettiğimiz gibi minyatür bir ırk. Bu minyatür dostlarımızın boyu ortalama 17-22 cm., ağırlıkları ise 3-4 kg. Arası değişiyor. Yani ciddi anlamda minik bir köpekle karşı karşıyayız.

Malta Teriyeri’nin omuzlardan yere kadar olan yüksekliği ve omuzlardan kuyruk sokumuna kadar olan uzunluğu birbirine eşittir. Vücuduna oranla bakıldığında Malta Teriyeri’nin kafası orta uzunluktadır. Düşük kulaklarının başlangıç noktası kafanın üst kısmının biraz aşağısındadır ve vücudunun her tarafında olduğu gibi yoğun ipeksi beyaz tüylerle kaplıdır.  Gözlerinin arasında fazla mesafe yoktur, yuvarlak, koyu renkli gözlerinin etrafında siyah bir halka vardır. Burnu siyahtır. Burun bölgesi orta uzunluktadır, uca doğru hafif konikleşir fakat sivrilmez. Kuyruğu uzun tüylerle kaplıdır ve genelde kuyruğun çeyrek uzunluktaki kısmı sağa veya sola dönüktür. 

Malta Teriyeri’nin kürkü tek katmanlıdır, alt katman bulunmaz. Uzun, düz, ipeksi tüyleri vücudun yanlarından neredeyse yere kadar uzanır. Renk olarak sadece beyaz görülür. 

Sağlık

Malta Teriyerlerinde aşağıdaki hastalıklar görülebilir ve bu hastalıklara karşı düzenli olarak kontrol edilmeleri gereklidir:

  • Shaker sendromu(özellikle beyaz köpekleri daha çok etkileyen tüm vücudun titremesiyle ilgili bir sendrom)
  • Sağırlık
  • Patella luksasyonu
  • Hidrosefali
  • Fontanel
  • Hipoglisemi
  • Distisiyaz
  • Entropiyon
  • Hipotiroid
  • Portokaval şant

Malta Teriyerlerinin ortalama yaşam süreleri 12-15 yıldır.

Hatırlatma: Sağlık bölümünde bahsettiğimiz hastalıkları okurken lütfen gözünüz korkmasın. Bunların kimileri nadir görülen, kimileri de basit tedavileri olan hastalıklardır. İşini profesyonelce, kurallara ve hayvanların doğasına uygun yapan üreticilerden ve en az üç nesil öncesine kadar sağlık durumunu ve soyunu takip edebildiğiniz üreticilerden yavru edindiğiniz takdirde çok büyük ihtimalle bu hastalıkların hiçbiriyle karşılaşmayacaksınız.

malta teriyeri ayakta çok sevimli

Karakter ve Genel huyları

Malta Teriyeri sahiplerine aşırı derecede bağlıdır. Sahiplerini öpmeye bayılır. Tam bir ilgi delisidir, dünyada onu sahibinin yanında olmaktan daha çok mutlu edecek bir şey yoktur. Her fırsatta sahibine sarılır, ona sokulmaya çalışır. Bu çok güzel olsa da bir yan etkisi de var. Yalnız kalmayı hiç sevmez ve uzun süre tek başına kalırsa ayrılık anksiyetesine yakalanma ihtimali yüksektir. Bu yüzden günün büyük bölümünde evden uzakta olan insanlar için doğru bir tür değildir. Ailenin tüm üyeleriyle iyi ilişkileri olsa da çoğu Malta Teriyeri tek bir kişiye gerçekten bağlanır. Yabancıların varlığından hoşlanmasa bile onlara karşı nazik davranır. Bir yabancıyla anında arkadaşlık kurması nadir görülen bir durumdur fakat ısınması da fazla uzun sürmez. Tanımadığı herkese ve tanıdıklarını bile havlayarak karşılar. Bu havlama durumu kontrol altına alınmazsa ileride hoş olmayan durumlar ortaya çıkabilir. Olumlu tarafı ise, Malta Teriyerlerini gözcülük konusunda yetenekli kılmasıdır. Malta Teriyeri çok naziktir ve yaşlı insanlar için mükemmel bir yoldaştır. 

Küçük çocukları olan aileler için Malta Teriyeri ideal bir seçim olmayabilir. Boyutlarından dolayı kırılgan bir yapısı vardır ve en iyi niyetli çocuk bile farkında olmadan ona zarar verebilir. Ek olarak, sert oyunlardan ve tüylerinin çekilmesinden hiç hoşlanmazlar, ve bazı Malta Teriyerleri çocuklardan korkar. Bu tabii ki türün her üyesi için geçerli değildir. Eğer kendini savunmak zorunda hissederse ısırabilir, fakat çoğu eğitimli Malta Teriyeri ilk olarak ortamdan uzaklaşmayı seçecektir ve şiddeti son çare olarak düşünecektir. 

Malta Teriyeri diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşır. Bazı köpeklerle problem yaşasa da genellikle köpeklerle de arası iyidir. Zaman zaman dominasyon ve agresyon sorunları yaşayabilir. Etrafta başka köpekler varken yaşayacağı en büyük problem kıskançlıktır çünkü Malta Teriyeri sahibinin ilgisini başka bir köpekle paylaşmayı istemez. Tüm minyatür köpekler gibi apartman hayatına çok uygundur; tabii ki her köpekte olduğu gibi günlük egzersiz ihtiyacının sağlanması kaydıyla. 

Tarihçesi

Malta Teriyeri dünyanın en eski ırklarından biridir ve anavatanı adından da anlaşılacağı üzere Akdeniz’de bir ada ülkesi olan Malta’dır. Malta Sicilya’nın 60 mil güneyinde, Akdeniz’in ortasındadır. Antik zamanlarda, ada seyyahlar, denizciler ve üç kıtadan zengin tüccarların buluştuğu bir kavşak rolündeydi. Milattan önce 3500’lü yıllara kadar Malta kuvvetli bir liman kentiydi ve ekonominin ve kültürün simgesiydi.

Milattan önce 1500’lü yıllardan itibaren başlayan 2000 yıllık bir dönemde bu stratejik geçit Fenikeliler, Yunanlar, Kartacalılar, Romalılar, Araplar ve Normandiyalılar tarafından defalarca işgal edildi ve ele geçirildi. Bu süreçte küçük beyaz bir kucak köpeği dünyanın çeşitli yerlerinden gelen sosyeteden kadınların ilgisini çekti. Bir teori Malta Teriyerlerinin Malta’ya Fenikeliler tarafından tanıtıldığını söyler. Bir diğer teori ise Malta Teriyeri’nin atalarının Çin veya Tibet kökenli olduğunu ve bu köpeğin Tibet Teriyeri ve Pekinez’den türediğidir. Bu köpeklerin daha sonra İpek Yolu’ndan Pers İmparatorluğu aracılığıyla Akdeniz kıyılarına ulaştığı söylenir. 

Milattan önce dördüncü ve beşinci yüzyılların Yunanları Malta Teriyeri’nin geometrisinden çok etkilenir. Onlara sanat eserlerinde yer verirler; hatta Aristo Malta Teriyeri’nden “kusursuz proporsiyonlu” olarak bahseder. Roma İmparatorluğu’nun aristokratları Malta Teriyeri’nin bir statü sembolü ve moda simgesi olarak mükemmeleştirdiler. Malta Teriyeri Roma mitlerinin, şiirlerinin ve masallarının bir parçası olur. 

Roma’nın düşüşünden sonra, Avrupa’nın karanlık çağı sırasında Malta Teriyeri’nin yokolma tehlikesinden Çinli üreticiler kurtarır. Kendi minyatür ırklarıyla Malta Teriyeri’ni çiftleştirirler ve Malta Teriyeri Avrupa’ya daha rafine bir ırk olarak geri döner. 

malta teriyeri tıraşlı beyaz arkaplan

Bakımı

Beslenme

Malta Teriyerinizi onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteye neden olabilir. Köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin. Daima taze suyunu hazır ve ulaşabileceği bir yerde bulundurun.

Temizlik

Eğer köpek güzellik yarışmalarına hazırlanacaksanız Malta Teriyerinizin göz alıcı uzun beyaz tüylerini her gün fırçalamanız ve topaklanmaların önüne geçmeniz gerekir. Fakat böyle bir amacınız yoksa haftada bir veya iki defa tüylerini taramanız ve düğümlenmeler ya da topaklanmalar için kontrol etmeniz yeterli olacaktır. İhtiyaca göre banyo yaptırabilirsiniz. Enfeksiyonla sonuçlanabileceğinden kulaklar kulak kirine karşı daima gözlenmelidir. Eğer doğal yollarla aşınmadıysa tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir. Unutmayın ki uzun tırnaklar yürüme ve koşma sırasında köpeğinize acı verebilir. Dişler düzenli fırçalanmalıdır. Malta Teriyeri yaşlandıkça diş problemleri artan bir tür olduğundan diş bakımına özellikle önem gösterilmelidir. 

Egzersiz

Malta Teriyeri çok enerjik bir köpektir fakat enerjisinin çoğunu evin içinde koşturup zıplarken kendi kendine atabilir. Bu yüzden günde bir defa orta mesafeli bir yürüyüş Malta Teriyeri için yeterli olacaktır. Ayrıca çoğu köpek gibi Malta Teriyeri de yakalama oyunlarını çok sever.

Eğitim

Malta Teriyeri; Minyatür Pinscher ve diğer minyatür türler gibi küçük köpek sendromuna yatkın bir türdür.  Küçük köpek sendromu; köpeğin sahibi aslında büyük bir köpeğin eğitimi sırasında disiplinli ve istikrarlı davranacakken karşısında minyatür bir köpek olduğunda daha farklı davranmasıdır. Büyük bir köpek yaptığında olumsuz algılanacak hareketleri küçük köpek yaptığında daha şirin görünebilir, ya da minyatür bir köpek büyük köpekler kadar tehlikeli görünmeyebilir. Bazen de sahipleri köpeklerinin hislerini incitmemek için onları disipline etmekten kaçınır. Bu davranış köpeği etrafının ve dünyanın kendi kontrolünde olduğuna inandırır ve davranışlarının uygunsuz olduğunu algılayamaz. Bu durum Malta Teriyeri’nin cesareti ve özgüveniyle birleştiğinde ortaya bir felaket çıkar. Tabii ki bu sendrom çözümsüz bir durum değildir. Uygun, disiplinli eğitim ve erken sosyalleştirmeyle aşılamayacak bir problem yoktur. Malta Teriyeri zeki, atletik ve insan ilişkileri kuvvetli bir köpektir. Pozitif eğitim metotları uygulandığında iyi cevap verecektir.