Ana sayfa Kedi Kedi Türleri Maine Coon

Maine Coon

1598
0
Maine Coon
Fotoğraf: Austin White

Fiziksel Özellikleri

Maine coon cinsi kediler uzun tüylü bir kedidir ve Yeni İngiltere diye adlandırılan Amerika’nın kuzey doğu bölgesindeki Maine kenti yerlisidirler. Bu kedi türü bu bölgede yüzyıllar boyunca fareleri avlamaktaki başarıları sayesinde çok sevilen ve değer verilen bir kedi cinsi olmuştur.

Bu büyük kedi, yetişkinliklerinde 5 ila 8 kilo arasında olurlar ve 9 kiloya kadar büyüyebilirler. Dişi maine coonlar erkeklerden biraz daha ufaktırlar. Maine coon yavruları gelişimlerine 4-5 yaşılarına kadar devam etmektedirler.

Maine coonların en ayırt edici özellikleri yumuşak ve kabarık kürkleridir. Birçok renkte olabilecekleri gibi yaygın olarak kahverengidirler. Yüz çevresindeki ve göbeklerindeki tüyleri uzun ve heybetli olan bu iri kedilerin tüyleri omuzlarında daha kısadır.

Maine coonlar gerçekten çetin hava iklimlerine dayanıklı, güçlü bir kedi ırkıdır. Vücudu kaslıdır ve geniş güçlü omuzları vardır. Bacakları orta boy ama dayanıklıdır. Yuvarlak iri patileri vardır ve patileri arasında kış aylarında kar botu görevi gören tüyleri vardır. Cok büyük olmasa da boyuna doğru uzun karakteristik bir yüz şekli vardır.

Maine coonlarda genelde görülen göz renkleri yeşil, altın, yeşil altın ve bakırdır. Beyaz yada iki renkli maine coonlar bazen mavi ya da iki farklı renkli gözlere sahip olabilirler. Kahverengi tekir renkli maine coonlar en çok bilinen ve en sık görülenler olduğu için bu cins kedilerin başka renkte olabileceğini bile kişi sayısı azdır. Şaşırtıcı olarak aslında maine coonlar birçok renkte ve desende doğabilirler. Siyah, beyaz ve kızıl gibi Düz renkler, mavi ve beyaz, kızıl ve beyaz gibi iki renkler ve her renk tekir desenliler hatta tortoiseshell ve calico desenliler.

Safkan veya melez birçok kedi türünde görülebilen rahatsızlık ve hastalıkların bir kısmı genetik olabilir. Maine coonların da bilinen bazı genetik problemleri vardır.

  • Bunlardan biri Kalça Displazisidir  (kalça çıkığı/hip dysplasia) ve topallığa sebep olabilir.
  • İkincisi Hipertrofik Kardiyomiyopati (hypertrophic cardiomyopathy) olarak bilinen bir kalp rahatsızlığıdır. En basite indirgenmiş anlatımı kalp kaslarının kalınlaşması denilebilir. Bu ölümcül hastalık maine coon cinsi kedilerde çok sık görülmektedir ve dna bazlı bir test yardımıyla tespit edilebilir.
  • Üçüncüsü Polikistik Böbrek Hastalığı (polycystic kidney disease), oldukça yavaş ilerleyen bir böbrek hastalığı olarak bilinen bu rahatsızlık böbrek yetmezliğine sebep olur.
  • Bilinen son kalıtsal maine coon hastalığı Omuriliğe bağlı kas atrofisidir ( spinal muscular atrophy ). Gövde ve uzuvlardaki iskelet kaslarını etkileyen bu kalıtsal hastalığı da belirleyici testler mevcuttur.
Maine Coon esnerken
Fotoğraf: Austin White

Karakter ve Genel Huyları

Maine coonlar Amerika’da top 10 en popüler kedi cinsleri arasındadırlar. Popülerliğinin sebeplerinden biri görkemli tüyleri olması haricinde son derece cesur ve korkusuz olmalarıdır. Insan sahiplerine karşı çok aşırı sadık bir kedi türüdür. Öte yandan diğer kedilerle çok rahat geçinirler ve ev içinde bebek veya cocuk varsa onlarla oyunlar oynamayada bayılırlar. Bir kucak kedisi sayılmazlar ama sizin çevrenizde olmaktan hoşlanırlar.

Sahiplerinin peşinde gezinmeyi alışkanlık edinen bu büyük kediler ilgiye muhtaç değillerdir. Tabii ki de gösterilen ilgi ve alakadan keyif alan maine coonlar meşgul olduğunuzda sizden ilgi istemek yerine sizi izleyerek kendini eğlendirmeyi seçeceklerdir. Eğer onun önündeki bir kapıyı kapatırsanız sabırla hatanızı anlayıp geri gelip ona kapıyı açmanızı bekleyecektir.

Çok iyi bir avcı olan bu iri kedi, yüzyıllardır kemirgenlerin korkulu rüyası olmaktadır. Eğer yaşadığınız bölgede kemirgen var ise evinizde çıkması gibi bir şüpheniz olmasın bu konuda bir uzman olan maine coonlar onları cesurca avlayacaktır. Eğer avlanamazsa bu yeteneklerinin körelmesi gibi bir korkunuz da olmasın bu kediler gelişmiş avcılık yeteneklerini oyuncak kovalayarak ve onları iri patileriyle yakalayarak antrenman yapmaya devam edeceklerdir.

Maine coonlar oyuncak topların peşinden koşup yakala getir oynamayı severler. Top bulamadıklarında buruşturulup top haline gelen kağıtlarda onların bu yakalama arzuları için yeterli bir “av” görevi görecektir. Maine coonlar da diğer bir çok kedi cinsi gibi tırmanabilir fakat yerde vakit harcamayı tercih ederler. Avları da zaten yerde olduğu için onların renkli hayatı mobilya tepesinde değil, yerde olacaktır.

Birçok maine coon kedisi yapboz gibi akıl oyunlarını öğrenebilecek kadar akıllılardır ve yavruyken oynadıkları oyun ve oyuncaklardan büyüdükçe sıkılmazlar. Özellikle de erkek maine coonlar kaç yaşlarına gelirse gelsin oyun saatlerinde bir kedi yavrusuymuşcasına şapşallaşmaya eğilimlidirler. Dişi maine coonlar daha ağır başlı olsalarda kendilerini yuvarlanan bir oyuncak topun peşinde koşmaktan alıkoyamayacaktır.

İlk görüşte yabancılara karşı çekingen ve dikkatli olurlar fakat zaman geçirdikçe varlıklarından rahatsız olmayacaktır. Uysal ve söz dinleyen disiplinli bir kedi türüdür ve suya karşı çok meraklıdırlar. Eğer kedinizi arada merakına yenilip suyla oynadığını gördüğünüzde şaşırmayın. Çok konuşkan bir kedi olmasa dahi bir istekleri olduğunda bir kuş gibi yumuşakça, cıvıldarcasına öterek size sesleneceklerdir.

Heybetli Maine Coon
Fotoğraf: Robert Sullivan

Tarihçesi

Maine coonlar yüzyıllar boyunca Amerika’nın Maine kentinde ikamet etmişlerdir. Ama her nasılsa bu kedilerin ilk bu bölgeye gelişleri hakkında çok az bilgi vardır ve bu hikayelerin çoğunun güvenirliği şüphelidir.

Bu hikayelerden en popüleri maine coonların atalarının rakunlar olduğuyla ilgilidir ve bu biyolojik olarak imkansız bir veridir. Bir diğer bilinen hikayede ise maine coonların Amerika’nın yerli bir vaşak türüyle bölgenin domestik kedi cinsinin çiftleşmesiyle olabileceğidir. Yine bir diğer hikayeye göre de bu uzun tüylü kedi soyunun fransa kraliçesi Marie Antoinetteye ait olduğu söylenir.

Bu popüler hikayeye göre bir amerikan kaptanı olan Clough kraliçeyi ölümünden kurtaramamıştır ama bir şekilde bu görkemli kedi cinsini kurtarmayı başarmıştır. Kediler Kaptan Clough sayesinde Amerika’ya getirilmiştir. Bambaşka bir yerli hikayesine göre de kediler Amerika’ya 1700’lü yıllarda coon isimli bir amerikan kaptanı tarafından getirildiği anlatılır.

Sonuncu hikayenin gerçekçiliği diğerlerinden biraz daha fazladır. Çünkü geçmiş zamanda kaptanlar dış ülke ziyaretlerinden değişik cins kedilerle dönerlermiş sebebi de çok yüksek olan fare nüfusunu azaltmakmış. Fakat Amerika’nın kuzey doğusundaki iklimin kötü olması sebebiyle bu yabancı kedilerin yaşaması pek olası olmazmış. Ta ki cesur, korkusuz, güçlü ve heybetli maine coonlar bu bölgeyi mesken edinene kadar.

Maine coonlar 19. Yüzyılda resmi olarak kabul edilen ilk kedi cinslerinden biridir. F.R. Pierce isimli bir kedi yetiştiricisinin 1861 yıllarında maine coon cinsi bir kediye sahip olduğu Frances Simpson tarafından kaleme alınan ‘The Book of the Cat’ adlı kitapta anlatılmıştır. Bu kitap maine coon cinsi bir kedinin New York’ta 1895 ve Boston’da 1897-1898 ve 1899 senelerinde yapılan en iyi kedi yarışmalarında birinci şeçildiği bilgisi verilmektedir

Maine coonun popüleritesi 1900’lü yıllarda diğer egzotik kedi türlerinin de Amerika’ya gelmesiyle bir hayli düşmüştür ve 1950’li yıllarda maine coon cinsi kedi türü yok olmakla yüzleşmiştir. Birkaç kedi üreticisinin ilgi ve alakasıyla maine coonlar yok olmaktan kurtulmuştur ve 1968 yılında bu yetiştiriciler tarafından Maine coon yetiştirici ve sevenler derneği (Maine coon breeders and fanciers association) kurulmustur.

Maine Coon yakın çekim
Fotoğraf: Pixabay

Bakımı

Maine coonların oldukça uzun olan bas ve göbek çevresindeki tüyleri düzenli bakım gerektirmektedir. En az haftada 2 kere çelik tarak ile taranmalıdır.Eğer düzenli taranmazlarsa üzerlerinde kalan düşmüş kıllar zamanla kıtığa sebebiyet verecektir. Tırmık şeklindeki tımar tarakları bu cins kediler için harika bir seçim olacaktır. Orta yada kısa tüylü kediler için üretilmiş taraklar maine coonun görkemli kürküne yarardan çok zarar verebilir. Tırmık tımar taraklarıyla nazikçe düzenli taranan bir maine coon, tüyleriyle asla sorun yaşamayacaktır. Özellikle göbek bölgesindeki uzun yelemsi tüyleri tararken çok çekmeden nazikçe taramanız gerekmektedir. Maine coonlar sakin ve sabırlı bir kedi cinsidir fakat hiç bir canlı tüylerinin çekiştirilmesinden ve yolunmasından keyif almaz.

Kedinizin kuyruk kökünü arada sırada kontrol etmenizde fayda var. Uzun tüylü bu dostumuzun büyük tuvalet parçaları yapışmış olabilir. Genelde kendi genital bölgelerini temizlemekte sıkıntı yaşamazlar fakat eğer bir parça kakalarından bir parça kuyruk tüylerinde kurursa onu temizlemekte zorluk çekebilirler. Böyle bir durumda karşılaşırsanız evcil hayvanlar için üretilen ıslak mendiller veya bebekler için üretilen alkolsüz ıslak mendil ile silmeniz uygundur.

Maine coonları ihtiyaç oldukça yıkayabilirsiniz. Banyo sıklıkları haftada bir ile birkaç ayda bir arası değişiklik gösterebilir. Kediniz sudan korkmayacaktır. Eğer kürkü yağlanmış veya tüyleri tel tel görünüyorsa bu banyo ziyaretinin zamanı gelmiş demektir.

Eğer kedinizin periodontal(diş eti) hastalık (periodontal disease) la yüzleşmesini istemiyorsanız dişlerinin bakımını yapmayı ihmal etmemelisiniz. Günlük diş fırçalamanız en mükemmel sonucu verecektir ama kediler her gün dişlerinin fırçalanmasına her zaman sıcak bakabilen canlılar değillerdir. En az haftada bir diş temizliği yapılması yine de kedinizin dişlerini sağlıklı tutmanız için önemli bir adımdır.

Kedinizin tırnaklarını birkaç haftada bir kesiniz. Eğer göz çevresinde akıntı yada çapak gözlemlerseniz yumuşak ve nemli bir bez yardımıyla yavaşça silmelisiniz. Olası bir enfeksiyonu taşımamak için sağ ve sol gözleri için farklı bez kullanmanız çok önemlidir.

Haftada bir kulaklarını kontrol edin. Eğer görünen herhangi bir kir öbeği var ise bir pamuk topu yardımıyla yada sirkeli su da nemlendirilmis yumusak bir bez yardımıyla bu kirleri temizleyiniz. Lütfen kedinizin kulak temizliği için kulak pamuğu kullanmayın.

Eğer kedinizin zaman içerisinde kilo problemi yaşamasını istemiyorsanız onlara günlük egzersiz yapmalarını sağlayacak oyun alanları sağlamanız çok önemlidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here