Ana sayfa Haberler Mahkeme kararı ile engelli kedilere tahliye

Mahkeme kararı ile engelli kedilere tahliye

544
0
Engelli 3 kediye evden tahliye kararı

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde, engelli 3 kedisiyle yaşayan Jale Kızılsencer, alt komşusu tarafından mahkemeye verildi. Toplam 6 yıl süren ve Yargıtay’a kadar giden davadan, hayvanların evden tahliye edilmesi kararı çıktı.

Kocaeli Kartepe’deki bir sitede, engelli 3 kedisiyle birlikte yaşayan Jale Kızılsencer, 2013 yılında, alt komşusu tarafından evinde kedi beslediği sebebiyle mahkemeye verildi. Site yönetim planında bulunan ‘Kat malikleri, bağımsız bölümlerinde hayvan besleyemez. Gezdirme amacıyla da giremez’ maddesi gerekçesiyle açılan mahkeme, Kocaeli 4’üncü Sulh Hukuk Mahkemesi’nce kabul edildi. Mahkeme tarafından 2016’da, evde bulunan engelli kedilerin tahliye edilmesine karar verildi. Kocaeli 4’üncü Sulh Hukuk Mahkemesi’nin kararının ardından Jale Kızılsencer, dosyayı avukatı aracılığıyla temyiz ederek, Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay 20’nci Hukuk Dairesi’nce yapılan inceleme sonrası 2017’de yerel mahkemenin kararı onanarak, kedilerin evden tahliyesine karar verdi. Bunun üzerine tüm hukuki yolları kapanan Jale Kızılsencer, 29 Mayıs 2018’de kendisine iletilen Yargıtay ilamı sonrası kedilerinden ayrılamayacağına karar verdi. Kedileriyle birlikte kendisi de evden ayrılarak, kızının evine taşındı.

Satış esnasında yanlış bilgi verildi

Alt komşusuyla sorunlar yaşadığını anlatan Jale Kızılsencer, “2008’de taşındığımız siteye 9 yaşındaki kedimizle geldik. Sitenin proje mühendisine ‘Kedi sorun olur mu?’ diye sorduğumuzda, ‘Yok. Kedi neden sorun olsun ki?’ demişti. Biz de buna güvenerek bu daireyi aldık. Daire çok büyük, 230 metrekare, dubleks. Daha sonra site dolmaya başladı. Alt kata kiracılar, komşular taşındı. Bundan birkaç sene sonra ‘Ev içerisinde hayvan beslenemez’ diye site yönetim planı olduğu ortaya çıktı. Tabi bize bu daha önce söylenmemişti. Söylenmiş olsaydı zaten böyle bir siteye yerleşmezdik. Çünkü ben hayvan sevgisiyle bütünleşmiş bir insanım. Yapamazdım. Alt komşuyla birtakım sorunlar oldu. Su aktı, o düştü, bu düştü, ses oldu gibi sorunlar yaşadık; ama bunları bahane etti, beni mahkemeye verdi. Site yönetim planındaki ‘Evcil hayvan beslenemez’ maddesini kullandı. Mahkememiz 6 yıl sürdü daha sonra tahliye kararı çıktı. Biz de tahliye ettik. İlk mahkememiz asliye hukukta oldu. Daha sonra icra yoluyla kedilerin atılması, diye bir karar çıktı. Tekrar temyize başvurduk. Hemen hemen 6 yıl sürdü. İcra masrafları, mahkeme masrafları, avukat masrafları derken, toplam masraf 8 bin TL’yi buldu. Şu an tahliye olduk” diye konuştu.

Sonuna kadar mücadele edecekler

Sokaktan aldığı kedileriyle gönül bağı kurduğunu dile getiren Kızılsencer, ”Ben bunlarla yaşamak zorundayım. Onlarla gönül bağı kurdum. Hakikaten yardıma muhtaçlar. Biri engelli, diğerinin gözü kör. Ben hem maddi hem manevi olarak içerideyim. Evime icra heyeti geldi. ‘Polis yoluyla kedileri alacağız’ dediler. Ben kendilerini içeri almadım. Kedilerimi tek tek gösterdim. Zorbalıkla bir şeyler yapılmaya çalışılıyor; ama bu çözüm değil bence. Davayı kaybettim gibi görünebilir; ama ben davamı kaybetmedim. Hala peşindeyim. Sonuna kadar da mücadelemi sürdüreceğim; çünkü gerçekten yardıma muhtaç bir sürü hayvan var. Ben bu yardıma muhtaç hayvanların sesi olacağım. Dışarıdan parayla cins kedi alıp, bakmıyorum ki. Yardıma muhtaç hayvanların peşindeyim” dedi.