Ana sayfa Köpek Köpek Türleri Labrador Retriever

Labrador Retriever

693
0
çimde güneşlenen labrador retriever

Hangi kaynağa bakarsanız bakın, dünyanın en popüler köpek ırkının hangisi olduğu sorusuna muhtemelen tek bir cevap alacaksınız; Labrador. Adını Kanada’nın Newfoundland ve Labrador eyaletinden alan bu harika dostumuz, tarihi boyunca bu ününü neden hakettiğini defalarca kanıtladı tabii ki. Doğal afetlerde arama kurtarma çalışmalarına katılırken ya da görme engelli sahibine rehberlik yaparken gerçekten de insanın en yakın dostu oldu; fakat kaçakçılıkla veya uyuşturucuyla mücadele ederken,  ya da bomba imha alanında çalışırken suçlularla başka hiçbir insanın başaramayacağı şekilde mücadele etti. Labrador karakteri ve yetenekleriyle gerçekten de dünyanın en popüler ırkı olmayı hakediyor. Onlar hakkında daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız sizi yazımızı okumaya davet ediyoruz.

Fiziksel Özellikleri

labrador retriever denizden yeni çıkmış

Labradorların vücutları güçlü, dengeli, orta büyüklüktedir ve silüeti kareyi andırır. Yetişkin erkeklerde yükseklik 57-62 cm., dişilerde ise 54-59 cm. arasıdır. Ağırlık ise erkeklerde 29-36 kg., dişilerde 25-31 kg. arasıdır.

Bir Labradora bakıldığında en dikkat çekici özellikleri kısa, yoğun ve her türlü hava koşuluna dayanabilen kürkü, su samurununkine benzeyen kuyruğu, kusursuz biçimli bir kafa, güçlü bir çene ve zekayı ve nazik karakteri temsil eden dost canlısı gözlerdir. Kafa yapısı enli, gelişmiş fakat abartıdan uzaktır. Gözler orta büyüklükte, genellikle kahverengi ve ela renklerdedir. Kulaklar orta büyüklüktedir ve kafaya yakın bir şekilde aşağı doğru sarkıktır. Kendine özgü koyruk yapısı başlangıçta kalındır, uca gidildikçe incelir ve tüylülük azalır, fakat güçlü kürk bütün kuyruğu kaplar.

Labradorların kürkleri kısa, yoğun tüylü ve her türlü hava koşuluna karşı dayanıklıdır. Kürkün dış katmanı kısa ve yoğun tüylüdür; ellediğinizde neredeyse kaba bir his verir. Kürkün alt katmanı ise yumuşaktır ve köpeği sudan, soğuktan ve toprak örtüsünden korur. Labradorlar sarı, siyah ve çikolata renginde olurlar. Sarı renk açık krem renginden tilki kızılına kadar bir yelpazeyi kapsar. Tüm vücut tek renktir.

siyah labrador retriever

Sağlık

Labradorlar genel olarak sağlıklı köpeklerdir, türe özel çok hastalık yoktur. Yine de aşağıdaki rahatsızlıklar görülebilir ve bunlara karşı daima kontrol edilmeleri gerekir:

  • Patella luksasyonu
  • Kalça çıkığı
  • Östeokondrit dissekans
  • Distikiyaz sendromu
  • Entropiyon
  • Kalp problemleri

Labradorların ortalama yaşam süreleri 10-12 yıldır.

Hatırlatma: Sağlık bölümünde bahsettiğimiz hastalıkları okurken lütfen gözünüz korkmasın. Bunların kimileri nadir görülen, kimileri de basit tedavileri olan hastalıklardır. İşini profesyonelce, kurallara ve hayvanların doğasına uygun yapan üreticilerden ve en az üç nesil öncesine kadar sağlık durumunu ve soyunu takip edebildiğiniz üreticilerden yavru edindiğiniz takdirde çok büyük ihtimalle bu hastalıkların hiçbiriyle karşılaşmayacaksınız.

Karakter ve Genel Huyları

Labrador Retriever

Labrador sadıktır, zekidir, çalışmayı ve sahiplerini mutlu etmeyi çok sever; yani kısacası bir insanın bir köpekte arayabileceği bütün özelliklere sahiptir. Tüm yaştan çocuklara ve diğer hayvanlara gösterdikleri sabırla ünlüdürler. Labradorlar macerayı çok severler ve etraflarını keşfetmeye bayılırlar. Bu özelliğini yumuşak başlı doğası ve yemeğe olan sevgisiyle birleştirdiğinizde kolaylıkla yoldan sapabilecek bir köpek bulursunuz karşınızda. Burunlarına gelen ilgi çekici bir kokuyu ya da dost canlısı bir insanı takip ederken aniden ortadan kaybolan ve sahiplerinin yanından ayrılan Labrador sayısı azımsanmayacak seviyededir.

Labradorlar enerjisi çok yüksek köpeklerdir. Bu yüzden bu enerjinin yavruluk döneminden itibaren doğru bir yöne kanalize edilmesi çok önemlidir. Labradorlar için en iyi enerji harcama yöntemleri yüzme ve bir cismi atıp getirmesini istediğiniz oyunlardır. Labradorlar da tıpkı Golden Retrieverlar gibi yüzmeye bayılırlar, adeta doğuştan yüzücülerdir. Labradorlar yemek yemeyi çok severler, bu da onları obezite ya da kazara zehirlenme gibi bazı tehlikelere açık hale getirir. Özellikle yavruluk döneminde pil, metal para, mıknatıs gibi maddeleri ondan  kesinlikle uzak tutmalısınız.

Labradorlar uysal doğaları gereği koruma köpeği olmakta pek başarılı değillerdir. Ama iyi gözcü köpekler olabilirler, tehlikeli bir durum sezdiklerinde bunu herkesin farketmesini sağlarlar. Ayrıca kusursuz terapi köpekleri olabilirler.

Yeterli egzersiz yaptırılırsa apartman hayatına uyum sağlayabilirler; fakat Labradorların enerji seviyesi çok yüksektir ve şehir hayatında onun egzersiz ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanabileceğinizden onlar için en iyisi uyanık olduğu her an deli gibi koşturabileceği ve günün sonunda başını sokabileceği bahçeli bir evde yaşamaktır.

Tarihçesi

kahverengi yavru labrador retriever

Labrador, Kanada’nın Newfoundland ve Labrador eyaletinin başkenti olan St. Johns şehrinin ismiyle anılan St. John’s Water Dog türünün akrabasıdır. Bu köpekler uzun süre ördek avında kullanılmıştır ve balıkçılara arkadaş olmuşlardır. Labrador şöhretin basamaklarını tırmanmaya 1800’lerin başında; İngiliz asilzadeler Kanada’ya yaptıkları ziyaretlerde onları farkettiğinde başlamıştır. Köpek sporlarına meraklı olan bu soylu insanlar İngiltere’ye ellerinde Labrador köpeklerinin en iyi örnekleriyle dönüyorlardı. İngilizler 19. Yüzyılın ikinci yarısında bu türü daha rafine bir hale getirdiler ve türün standartlarını belirlediler.

Bugün Labrador’un dünyadaki tüm fanatikleri tarafından bilinen fiziksel ve karakter özellikleri, aslında Labrador’un ilk ortaya çıkışındaki amacı anlatır. Kısa, yoğun ve hava koşullarına dayanıklı bir kürk olmazsa olmazdı çünkü sert geçen Kanada kışında uzun tüylü Retrieverlar sudan çıktıklarında kendilerini buz kaplı bir halde bulabilirlerdi. Bir Labrador atalarının anavatanında muhtemelen bir balıkçı teknesinde çalışırdı ve trole(balıkçılıkta kullanılan bir tür ağ) yakalanan balıkları tekneye getirmekle görevlendirilirdi. Bu yüzden, Retriever içgüdülerine ek olarak Kuzey Atlantik’in buzlu sularına uygun bir kürk yapısına ihtiyaç duyuyorlardı. Labradorun kalın kuyruğu da o yüzerken bir dümen görevi görüyor; sürekli ileri geri hareket ederek köpeğin yön değiştirmesine yardım ediyordu.

Bakımı

Beslenme

Labradorunuzu onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteye neden olabilir. Köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin. Daima taze suyunu hazır ve ulaşabileceği bir yerde bulundurun.

Temizlik

Labradorların kalın ve suyu dışarı atan bir kürk yapısı vardır, ve tüy dökümü orta seviyededir . Haftalık düzenli tarama tüy dökümünü minimum seviyede tutacak ve tüylerinin parlak ve bakımlı görünmesine yetecektir. İhtiyaç halinde banyo yaptırılabilir. Enfeksiyonla sonuçlanabileceğinden kulaklar kulak kirine karşı daima gözlenmelidir. Eğer doğal yollarla aşınmadıysa tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir. Unutmayın ki uzun tırnaklar yürüme ve koşma sırasında köpeğinize acı verebilir. Dişler düzenli fırçalanmalıdır.

Egzersiz

Labrador coşkulu, enerjik ve her gün bolca egzersize ihtiyaç duyan bir ırktır. Günlük yeterli egzersizini yapamayan bir Labrador biriken enerjiyi atabilmek için hiperaktif ve yıkıcı davranışlar sergileyebilir. Eğer imkanınız varsa Labradorunuzu yüzdürün; bu onun için en keyifli aktivitedir, ayrıca mükemmel bir enerji atma yöntemidir. Doğa keşifleri ve av gezileri de onlar için mükemmel aktivitelerdir.

Eğitim

Fiziksel gücü ve yüksek enerji seviyesi, Labradorlarda erken sosyalleşmeyi ve yavru eğitimini hayati hale getirmektedir. Yedi hafta- dört ay arası dönemde mümkün olduğu kadar sosyalleştirilmeli ve farklı koşullarla tanıştırılmalıdır. İtaat eğitimine de erken yaşta başlanmalıdır.

çimenlerde oturan labrador

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here