Ana sayfa Hayvanlar Alemi Kuzeyli Nazuğum kelebeği Ağrı dağında görüntülendi

Kuzeyli Nazuğum kelebeği Ağrı dağında görüntülendi

506
0
Kuzeyli Nazuğum kelebeğine yakın çekim

Kuzeyli Nazuğum adlı kelebek, 49 yıl sonra ilk kez Ağrı Dağı’nda görüntülendi. Türkiye’de bu kelebek türü hakkında çok az şeyin bilinmekte.

Kelebek araştırmacısı Süleyman Ekşioğlu ile yaban hayatı uzmanı Emin Yoğurtcuoğlu, en son 1970’de Ağrı Dağı’nda görülen ‘Kuzeyli Nazuğum’ adlı kelebeği araştırmak için yaklaşık bir ay önce aynı bölgeye gitti. Kuzeyli Nazuğum kelebeğinin latince ismi, Euphydryas iduna’dır. Ekşioğlu ve Yoğurtcuoğlu, dünyada nesli tükenme tehlikesi altına girebilecek canlılar kategorisinde yer alan, kalın kenar çizgileri ve beyaz benekleriyle görenlerin dikkatini çeken kelebeği görüntüledi.

Kuzeyli Nazuğum kelebeğinin yandan resmi

Süleyman Ekşioğlu, kelebeğin günümüzde İskandinav ülkeleri başta olmak üzere kutup bölgelerine yakın ve soğuk iklimi sevdiğini belirtti. Genelde oralarda yaşayan bir kelebek türü olduğunu söyledi. “Bizim ülkemizde de sadece Ağrı Dağı’nda sıkışıp kalmış, kalıntı popülasyonu dediğimiz bir popülasyona sahip ve burada yaşıyor. Yaklaşık 10 bin yıl önce biten buzul çağında bu canlı Anadolu’da da yaşıyordu. Fakat buzul çağı sona erip, buzullar kuzeye doğru tekrar geri çekilmeye başladığında, bu soğuk iklimin yaşandığı, bu tür kelebeklerin yaşamasına uygun yerlerde kalıntı türü olarak kaldı. Bunlardan bir tanesi de Ağrı Dağı’nın 4 bin metreye varan yamaçları” dedi.

Süleyman Ekşioğlu ayrıca, Türkiye’de kelebeklerin en azının ortalama 1 hafta, en uzunlarının da 1 yıla kadar yaşadığını kaydetti.