Ana sayfa Köpek Köpek Beslenmesi Köpeklerin yiyebilecekleri ve yememeleri gereken gıdalar

Köpeklerin yiyebilecekleri ve yememeleri gereken gıdalar

1162
0
boş tabağın başında mama bekleyen köpek

Kendilerini köpeklerine adamış insanlar genellikle çok paylaşımcı ve nazik olurlar. Onlarla kalplerini paylaşırlar. Onlara evlerini, hatta bazen yataklarını açarlar. Kimi zaman yemeklerini paylaşmakta bile sıkıntı görmezler; peki bu ne kadar doğru? İnsanların severek tükettiği ve kolayca sindirdiği bazı besinler köpeğinizin iç organlarında yıkıma sebep olabilir, çok ağır sağlık problemlerine yol açabilir. Bazı besinler ise hiçbir probleme yol açmaz, hatta eklemlerini güçlendirebilir, kötü kokan nefesi iyileştirebilir, bağışıklığını güçlendirebilir. Bu yazımızda bizim severek tükettiğimiz besinlerden hangilerinin dostlarımız için zararlı, hangileri faydalı olduğunu anlatmaya çalışacağız.

Bu liste zamanla güncellenebilir ya da konu hakkında ayrı yazılar, makale çevirileri paylaşabiliriz. Kaçırmamak için takipte kalın.

Köpeklerin yemesi sakıncalı olmayan yiyecekler

Ekmek

ekmek dilimleri

Köpekler ekmek yiyebilir. Bakkaldan aldığımız ekmeğin küçük miktarlarda verilmesi (içinde kesinlikle baharat ve kuru üzüm olmamak kaydıyla) köpeğinize zarar vermez, fakat herhangi bir fayda da sağlamaz. Herhangi bir besin değeri yoktur ve tıpkı insanlardaki gibi karbonhidrat ve kalori fazlalığına yol açar. Ev yapımı ekmekler herhangi bir koruyucu katkı maddesi içermediği için dışarıdan alınanlara göre daha iyi bir opsiyon olabilir, fakat hiç ekmek vermeseniz de bir şey kaybetmezsiniz.

Peynir

delikli sarı taze peynir dilimleri

Köpekler ufaktan orta miktara kadar peynir yiyebilir. Peynir konusunda dikkat etmeniz gereken nokta köpeğinizin laktoz intoleransı olup olmamasıdır. Köpeklerde laktoz intoleransı nadir görülür fakat yine de görülebilir ve bu köpeklerde peynir büyük problemlere yol açabilir. Çoğu peynir türü yüksek yağ oranına sahiptir, bu yüzden çökelek ya da mozarella gibi düşük yağ oranlı peynirlere yönelebilirsiniz.

Kaju

yakından çekilmiş kaju

Köpekler kaju yiyebilir, fakat her seferde sadece üç beş tane. Kajuda kalsiyum, magnezyum, antioksidanlar ve protein bulunur; fakat bu fıstık türü diğerlerinden daha az yağ içermesine rağmen köpeğinize çok fazla vermeniz kilo almasına yol açabilir ve yağ kaynaklı sorunlara davetiye çıkarabilir. Tabii dostunuzla paylaştığınız kaju mutlaka tuzsuz olmalı.

Hindistan cevizi

yarıdan kırılmış hindistan cevizi

Köpekler Hindistan cevizi yiyebilir. Hindistan cevizinde laurik asit vardır, bu da virüslerle savaşarak immün sistemi güçlendirir. Kötü kokan nefese ve pire alerjisi ve kaşıntılı deri gibi cilt problemlerine de faydalı olabilir. Hindistan cevizi yağı ve Hindistan cevizi sütü de köpekler için güvenlidir. Yalnızca dış yüzeyini kemirmediklerinden emin olun; oradan kopan parçalar boğazı tıkayabilir.

Mısır

koçanında taze mısır

Köpekler mısır yiyebilir. Mısır; çoğu hazır mamada en sık kullanılan içeriktir. Fakat köpekler mısırın koçanını sindiremeyebilir ve koçanlar bağırsakları tıkayabilir; bu yüzden köpeğinize mısır verecekseniz, koçanından ayırmanız iyi olur.

Patlamış mısır

bir kase atıştırmalık patlamış mısır

Patlamış mısır köpekler için zararsızdır. Tuzsuz, yağsız sade patlamış mısır abartılmadığı sürece verilebilir. Patlamış mısırda riboflavin ve tiamin vardır; bunlar göz sağlığı ve sindirim için faydalıdır ve az miktarda da olsa demir ve protein içerir. Köpeğinize patlamış mısır vermeden önce tüm taneciklerin patladığına emin olun, patlamayan tanecikler dostunuza boğulma tehlikesi yaşatabilir.

Yumurta

kırık yumurta ve yumurta kabukları

Köpekler için yumurta yemekte problem yoktur. Tamamen pişirildiği sürece yumurta köpekler için güvenlidir. Pişmiş yumurta müthiş bir protein kaynağıdır ve bozuk mideyi de düzeltebilir. Ama çiğ yumurta köpeğinizde biyotin yetmezliğine sebep olabilir; bu yüzden dostunuza yumurta vermeden önce yumurtaların tamamen piştiğinden emin olun.

Balık

iki tane taze sardalya

Köpekler balık yiyebilir. Balıklarda iyi yağlar ve amino asitler bulunur; bunlar köpeğinizin genel sağlığını destekler. Özellikle somon ve sardalya çok faydalıdır. Somon vitamin ve proteinle doludur; sardalya ise yumuşak, sindirilebilir kemikleriyle ekstra kalsiyum kaynağıdır. Sardalya hariç olmak üzere, köpeğinize balık verirken tüm kılçıkların ayıklandığından emin olun. Köpeğinize asla çiğ balık ya da az pişmiş balık veya pişmiş fakat soğumuş/beklemiş balık vermeyin; ve köpeğinize haftada ikiden fazla defa balık vermeyin.

Şarküteri ürünleri

tepeden çekilmiş şarküteri dolabı

Köpekler şarküteri ürünleri yiyebilir, fakat ufak miktarlarla sınırlı kalmak koşuluyla. Şarküteri ürünleri ciddi problemlere yol açmaz, fakat en sağlıklı seçenek de değildir. Şarküteri ürünlerinin  sodyum ve yağ oranı yüksektir; bu yüzden küçük miktarlar sorun yaratmasa da köpeğinize salam, jambon, sosis gibi şarküteri ürünlerini vermeyi alışkanlık haline getirmeyin. Tekrar ediyoruz, sadece az miktarlar bir soruna yol açmayacaktır. Köpeğinizin ana öğününü veya ödül mamasını şarküteri ürünleriyle değiştirmeyin.

Bal

kaşıktan dökülen bal

Köpeklerin bal yemesinde sakınca yoktur. Bal; A, B, C, D, E, K, vitaminleri ve potasyum, kalsiyum, magnezyum, bakır, ve antioksidanlar gibi sayısız besleyici öğe içerir. Köpeğinize küçük miktarlarda bal vermek onların alerjiyle mücadele etmesine katkı sağlar çünkü küçük miktarlarda polen köpeğinizin vücuduyla tanışır ve alerjenlere karşı bağışıklık geliştirmesine yardım eder.

Süt

sürahiden bardağa süt dökülüyor

Köpekler süt içebilir fakat dikkatli olun. Bazı köpeklerin laktoza karşı duyarlılığı olabilir ve sütü sindiremeyebilirler. Az miktarda süt sorun olmazken; sahipler laktoz intoleransının belirtilerinin bilincinde olmalı ve köpeğin yanından suyu eksik etmemelidir.

Fıstık

bir tabak fıstık

Köpekler fıstık yiyebilir. Bademin aksine fıstık köpek için güvenlidir. Köpeğinize faydalı olabilecek iyi yağlar ve proteinler içerir. Yalnızca köpeğinize fıstık verirken miktarı abartmayın ve tuzsuz olmasına dikkat edin, çünkü fıstıktan alınacak fazla yağ pankreas sorunlarına neden olabilir.

Fıstık ezmesi

kasede fıstık ezmesi

Fıstık ezmesi köpekler için harika bir protein kaynağı olabilir. Fıstık ezmesinde kalp dostu yağlar, B ve E vitaminleri ve niyasin içerir. Çiğ, tuzsuz fıstık ezmesi en sağlıklı versiyonudur çünkü köpekler için toksik olabilecek ksilitol(şeker yerine kullanılan bir madde) içermez.

Kinoa

süper besin kinoa tohumu

Köpekler kinoa yiyebilir. Halihazırda bazı yüksek kalite köpek mamaların içeriklerinde kinoa görebilirsiniz. Kinoanın yüksek besin değeri onu mısır, buğday ve soyaya alternatif haline getirir.

Somon

yağlı kağıt üstünde taze iki dilim somon

Köpekler somon yiyebilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, tamamen pişmiş somon mükemmel bir protein, iyi yağ ve amino asit kaynağıdır. Eklem ve beyin sağlığını destekler ve köpeklerin immün sistemini takviye eder. Yine de, çiğ ya da tam pişmemiş somon köpeğinizi hasta edecek parazitler barındırabilir ve kusma, ishal, dehidrasyon gibi rahatsızlıklara hatta ekstrem durumlarda ölüme bile sebep olabilir. Dostunuza somon verecekseniz tüm parazitlerin öleceği sıcaklıkta tamamen piştiğinden emin olun.

Karides

turuncu taze karides

Karides köpekler için zararsızdır. Arada bir birkaç tane yemesinden bir zarar gelmez, tabii ki tamamen piştiği ve kabuğundan ayrıldığı müddetçe. Karides antioksidanlar, B12 vitamini ve fosfor yönünden zengindir; ayrıca yağ, kalori ve karbonhidrat açısından da zayıftır.

Ton balığı

taze bütün ton balığı

Köpekler ton balığı yiyebilir. Gözetim altında, taze, tamamen pişmiş ton balığı omega 3 yağ asitleri yönünden son derece zengindir; bu yağ asitleri de kalp ve göz sağlığı için çok faydalıdır. Hepimizin çok sevdiği ve zaman zaman salatalarımızda ve sandviçlerimizde kullandığımız konserve ton balığında ise az miktarda da olsa civa ve sodyum bulunduğundan aşırı tüketimden kaçınılmalıdır. Minik miktarlarda konserve ton balığı problem çıkarmaz, tabii ki yağının süzülmüş olması ve hiçbir baharat içermemesi koşuluyla.

Hindi

fırında pişirilmiş bütün hindi

Köpekler hindi yiyebilir. Baharat ve sarımsak değmediği sürece hindi yemelerinde bir sakınca yoktur. Yalnızca hindi derisinin temizlenmiş olduğundan emin olun ve kemikleri de kontrol edin. Kümes hayvanlarına özgü bazı kemikler sindirim sırasında kıymık haline gelebilir ve bağırsakları bloke edebilir, hatta yırtabilir.

Buğday – tahıl

çeşitli tahıl ve tohumlar

Köpeklerin tahıl tüketmesinde problem yoktur. Köpekler tahılsız beslenmek zorunda değil; tahıl çeşitlerini tüketebilirler. Aslına bakarsanız buğday ve mısır gibi tahıllar güzel protein kaynaklarıdır, ayrıca yağ asitleri ve lif yönünden de zenginlerdir. Dikkat etmeniz gereken nokta şu; köpeğinizin bunlara karşı alerjisi varsa tahıldan kesinlikle kaçınmanız gerek.

Yoğurt

bir kase yoğurt

Yoğurt köpekler için tehlikeli değildir. Sade yoğurt köpeğiniz için ideal bir atıştırmalık olabilir. Ne var ki bazı köpekler yoğurdu sindirmekte zorlanabilir. Eğer köpeğiniz yoğurdu sindirebiliyorsa; yoğurdun içindeki aktif bakteriler probiyotikler sayesinde sindirim sistemini güçlendirebilir. Yine de şekerli ve yapay tatlandırıcılı yoğurtlardan kaçınmanızı tavsiye ederiz.

Not: Yukarıda köpeklere fayda sağlayabilecek ya da tüketmesinde sakınca olmayan gıdalar listelenmiştir. Fakat unutmamanız gerekir ki eğer miktar abartılırsa  ya da uygun şekilde tüketilmezse (örn; çiğ tüketilmesi gerekirken pişirmek gibi) gıdanın sağladığı fayda zarara dönüşebilir.

Köpeklerin tüketmesi zararlı yiyecekler

Badem

yakından çekilmiş iç badem

Köpekler badem yememeli. Badem köpekler için ceviz, pekan cevizi ya da macadamia fındığı kadar toksik olmayabilir; fakat yemek borularını tıkayabilir, hatta yeterince çiğnenmediği durumlarda soluk borusunu yırtabilir. Özellikle tuzlu bademler inanılmaz zararlıdır çünkü su tutulumuna sebep olabilir ve kalp hastalıklarına meyilli köpekler için ölümcül risklere yol açabilir.

Çikolata

parçalanmış çikolata

Köpekler kesinlikle çikolata yememeli. Çikolatalar metilksantinler adı verilen son derece toksik bileşenler içerir ki bu bileşenler köpeğinizin metabolik sürecini durduran uyarıcılardır. Çok minik bir parça bile, özellikle de bitter çikolata, ishale ve kusmaya yol açabilir. Daha büyük miktarlar krizlere, kalp fonksiyon bozukluklarına, hatta ölüme bile sebep olabilir. Köpeğinizin ulaşabileceği yerde kesinlikle çikolata bırakmayın. Eğer köpeğinizin çikolata yediğini farkederseniz, mümkün olan en kısa sürede veterinerinizle iletişime geçin.

Tarçın

toz ve çubuk tarçın

Tarçın, köpeklerin yememesi gereken şeyler arasında. Aslında tarçın köpekler için toksik özellik göstermez, fakat yine de kaçınmak gerekir. Tarçın ve içindeki yağlar köpeğinizin ağzının içini irrite edebilir, onları rahatsız eder ve hastalığa yol açabilir. Köpeğinizin kan şekerini çok fazla düşürebilir ve ishal, kusma, kalp atışı düzensizliğine ve karaciğer rahatsızlığına yol açabilir. Eğer toz halini içlerine çekerlerse bu nefes almakta zorlanmalarına, öksürmelerine ve boğulmalarına sebep olabilir.

Sarımsak

beş baş sarımsak

Köpeğiniz sarımsak yememeli. Soğan, frenk soğanı, pırasa gibi sarımsak da Alyum ailesinin bir parçasıdır, ve köpekler için diğer tüm Alyum bitkilerinden beş kat daha zararlıdır. Sarımsak köpeklerde kansızlık yapabilir; bu da diş eti sararması, kalp ritminde artış, zayıflık, ve çöküşe yol açar. Sarımsak ve soğan zehirlenmesinin semptomlarının görülmesi gecikebilir; bu yüzden köpeğinizin bunlardan birini yediğini düşünüyorsanız onu birkaç gün gözleyin, tükettikten hemen sonra kısa süre takip edip bırakmayın.

Dondurma

3 külah dondurma rengarenk

Köpekler dondurma yememeli. Her ne kadar ferahlatıcı bir ikram olarak görünse de; dondurmada bol miktarda şeker vardır ve şeker köpekler için zararlıdır. Ayrıca bazı köpeklerde laktoz intoleransı olabilir. Bundan tamamen kaçınmak için çilek, ahududu, ananas gibi meyveleri parçalayıp dondurabilirsiniz ve köpeğinize tatlı ve serinletici bir  alternatif sunabilirsiniz.

Macadamia fındığı

bir kase macadamia fındığı

Macadamia fındığını köpeğinizden uzak tutun. Bu fındık türü köpekler için en zehirli yiyeceklerden biridir. Protaceae ailesinden olan Macadamia fındığı kusmaya, vücut ısısının artmasına, yürüme engeline ve letarjiye(insanda yaşam işlevlerinin aşırı ölçüde zayıfladığı, çok derin ve sürekli, patalojik uyku durumu) sebep olabilir. Daha kötüsü; köpeğinizin sinir sistemini bozabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here