Ana sayfa Haberler Köpekleri zehirleyen sanıklar, ağır cezada yargılanacak

Köpekleri zehirleyen sanıklar, ağır cezada yargılanacak

387
0
Köpekleri zehirleyen sanıklar, ağır cezada yargılanacak

ANKARA’nın Yenimahalle ilçesinde 16 sokak köpeğinin zehirlenerek öldürülmesi olayı ile ilgili 3 sanığın haklarında henüz tutukluluk kararı bulunmuyor. 24 Eylül’de, 5 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak.

Geçtiğimiz Nisan ayında Ankara’Nın Batıkent ilçesinde 16 köpek zehirlenerek öldürülmüş, olay ülke çapında infial yaratmıştı. Olayın failleri olarak gözaltına alınan Aydın Gölge, Levent Özcan ve Musa Devran adlı şahıslar çıkarıldıkları mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

3 sanık hakkında düzenlenen iddianame, Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede adı geçen sanıklar Aydın Gölge, Levent Özcan ve Musa Devran’ın; müşteki Buket Özgünlü’nün sahibi olduğu ‘Tarçın’, ‘Fıstık’ ve ‘Ceviz’ adlı köpekleri ile diğer sokak köpeklerine ortada herhangi bir sebep bulunmaksızın metomil(böcek ilacı) zehrine bulanmış tavuk eti vererek zehirledikleri belirtildi. Bu maddenin yalnız köpeklere değil; insanlar, diğer hayvanlar ve bitkiler için de kalıcı hasar oluşturacak seviyede zarara ve çevre kirliliğine sebep olacağı belirtildi. 

Duruşma tarihi: 24 Eylül

Tutuksuz sanıklar, Ankara 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin kabul ettiği iddianame kapsamında 24 Eylül’de hakim karşısına çıkacak. Sokak köpeklerini öldüren 3 şahıs, ‘haklı bir neden olmaksızın, sahipli hayvanı öldürmek, işe yaramayacak hale getirmek veya değerinin azalmasına neden olmak’ ve ‘çevreye zarar verecek şekilde, atık veya artıkları toprağa, suya veya havaya kasten zarar vermek’ suçlarından 5 yıl 4 ay hapis cezası istemiyle yargılanacak.

Hayvanseverler olarak konunun takipçisi olacağımızı ve gelişmelerden sizi haberdar edeceğimizi belirtmek isteriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here