Ana sayfa Köpek Köpek Sağlığı Köpeklerde Kiraz Göz (Cherry Eye) Hastalığı

Köpeklerde Kiraz Göz (Cherry Eye) Hastalığı

1181
0
kiraz göz hastalığına yakalanmış bir köpek
Fotoğraf: Thiago Borbolla

Bizlerle yaşayan can dostlarımızın aslında 6 adet göz kapağına sahip olduklarını biliyor muydunuz? Köpeklerde her bir gözde üçer adet göz kapağı bulunur. Tabi çoğu kişi, bir şeyler ters gidene kadar bu durumun farkına varmamaktadır. Anatomik olarak yapıyı incelediğimizde, alt göz kapağının içine gizlenmiş çentikli zar yapısında bir göz kapağının daha olduğunu fark ederiz. Bu yapının içerisinde T şeklinde bir kıkırdak parçası yer alır. Bu kıkırdak parçası ile beraber, gözyaşı üreten bir bez (harder bezi) bulunur. Bu yazımızda, bu bezin olması gereken pozisyondan çıkarak, kiraz göz (cherry eye)’e nasıl sebep olduğuna değineceğiz.

Kiraz göz hastalığı nedir?

kiraz göz hastalığı kesiti
göz kesiti

Üçüncü göz kapağı, geçmişten günümüze kadar yapısını korumuştur. Toprağı kazarken ya da iz sürerken dış etkenlerden (ot, çalı vb.) gözün hassas kısımlarını korumak amacıyla evrimleşmiş bir yapıdır. Bu yapı ile ilgili en sık karşılaştığımız sorun ise kiraz göz dediğimiz hastalıktır. Bu durum üçüncü göz kapağı ile ilişkili gözyaşı üreten harder bezinin, dışarı fıtıklaşması şeklinde oluşur. Bilimsel adıyla, harder bezi prolapsusu olarak adlandırılır.

Harder bezi, anatomik olarak dışardan fark edilmez, bununla birlikte gözyaşının yaklaşık üçte birini tek başına üretir. Üçüncü göz kapağının içerisinde bağ dokuyla bağlanmış vaziyette bulunur. Bu bağ dokusu bağlantısı, bölgede şekillenen enfeksiyonlar ya da genetik sebeplerden ötürü, normalden daha güçsüzleşerek bezin dışarıya doğru fıtıklaşmasına neden olur. Gözün iç köşesinde, kirazı andıran pembemsi kırmızı renkte pürüzsüz yüzeyli bir et parçası dikkat çeker. Kiraz göz hastalığı adını kendine has bu görünüşten alır.

Hastalığın klinik bulguları nelerdir?

Bu hastalıktan muzdarip canlılar, hayatları boyunca kiraz gözle yaşamlarını sürdürebilirler ama bu durum yaşam kalitelerini oldukça aşağı çeker. Hastalık gözde irinli bir akıntıya sebep olur. Zamanla dışarı çıkmış dokuda tahribat ve enfeksiyona bağlı ödem şekillenebilir. Gözyaşı üretimi etkili bir şekilde gerçekleştirilemediği için, korneada tahribat ve gözde kuruluğa sebep olabilir.

Hangi cins köpekler daha fazla risk altındadır?

Tüm köpeklerde ve nadir de olsa kedilerde kiraz göz şekillenebilir, ancak en sık Cocker Spaniel, Beagle, Boston Terrier, Pug, Cavalier King Charles, İngiliz Bulldog ve Pekinez ırklarında görülür. Basık surat ve büyük, dışa çıkık belirgin gözlü hayvanlarda daha sık karşılaşılır. Bir göz etkilenip kiraz göz oluştuğunda, diğer gözde de görülme olasılığı yüksektir. İki yaş altındaki genç hayvanlarda daha sık görülür.

Tedavisi var mıdır?

Kiraz göz açısından risk altında bulunan köpeklerde, hastalığın oluşmasını önlemenin bir yolu yoktur. Bununla birlikte hastalığın tedavisi çok zor değildir. Dışarı çıkmış olan bezin tekrar yerine yerleştirilmesi adına cerrahi girişimler mevcuttur. Başarı oranları da oldukça yüksektir. Geçmiş dönemde, bezin cerrahi olarak bölgeden uzaklaştırılması tavsiye edilmekteydi ancak, bunun ilerleyen zamanda kuru göz sendromu (keratokonjunktivitis sikka) görülme riskini çok arttırdığı anlaşılmıştır. Bu nedenle günümüzde bu yöntem tavsiye edilmemektedir.

Sizler de can dostunuzun gözünde, bir problem olduğunu düşündüğünüz taktirde, dostunuzu zaman kaybetmeden veteriner hekiminize muayene ettirmeyi ihmal etmeyiniz. Bu tür vakalarda zamanın çok önemli olduğunu unutmayalım.

Veteriner Hekim M. Gökay BERBER

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here