köprüde uzanan Chihuahua

Chihuahua

0
baharda çimlerde yatan çoban köpeği

Belçika Malinois

0
Napoliten Mastiff yakın plan çim arkaplan

Napoliten Mastiff

1
French bulldog sahilde

Fransız Bulldog

0
kaya üstünde duran dili dışarda sevimli samoyed

Samoyed

0

Köpek Türleri

Ana sayfa Köpek Köpek Türleri

Köpek türleri sayfasına hoşgeldiniz. Başlıktan da anlayacağınız üzere bu sayfa köpek türlerine ayrılmış durumda. Peki tür derken neyi kastediyoruz. Canlı sınıflandırmasında en genel basamak “alan”dır. Alanı sırasıyla alem, şube, sınıf, takım, aile, cins, tür takip eder. Aslında evrim ağacında tüm köpekler aynı tür olarak kabul edilmekte fakat bu sınıflandırmada geçen tür terimi bizim bildiğimiz türlere atıfta bulunmuyor. Bilim için Jack Russel Terrier de Danua da sadece köpek, ve köpeklerimizin ait olduğu türün Latince adı canis lupus familiaris. Bunun sebebi de çeşitli kaynaklarda şu şekilde açıklanıyor; her köpek türü birbiriyle çiftleşebiliyor, bu sebepten hepsi aynı genetik mirasa ve aynı türe; yani canis lupus familiaris’ e ait kabul ediliyor.

 

Bu minik taksonomik bilgiyi verdikten sonra bu sayfayı kurma amacımızdan bahsedelim. Dünyanın en saygın köpek türleri federasyonu olan Federation Cynologique Internationale, kısa adıyla FCI, halihazırda 344 türü tanımış durumda. Bu türlerin kimileri Tibet Mastifi gibi nadir, kimileri de Fransız Bulldog ve Boston Terrier kadar birbirine benziyor. Aralarında aynı tarihi paylaşan türler de var; örneğin ilk olarak İngiliz Cocker’ın gelmesi ve bu köpeklerin Amerika’ya gelmesi sonrasında farklı standartlar talep edilmesi sonucunda American Cocker’ın ortaya çıkması gibi. Ne olursa olsun; bu köpekler bir noktada birbirinden ayrılıyor, ve farklı ihtiyaçları olabiliyor. Bir köpek soğuk iklimlerde mutlu olurken bir diğeri sıcak iklimlere alışkın olabiliyor. Birinin tüyleri 2 günde bir taranması gerekirken, biri neredeyse hiç tüy dökmüyor. Sahip olduğumuz dostlarımıza en iyi şekilde göz kulak olabilmenin ve onları mutlu etmenin yolu da onların özelliklerini iyi bilmekten ve ihtiyaçlarını karşılayabilmekten geçiyor.

 

Türleri tanıtmamızın bir diğer sebebi de kendinize uygun köpeği seçebilmeniz. Bütün gün işte çalışıyor ve bir apartman dairesinde yaşıyorsanız evinize bir Kangal sokmanız hem hayvanınız için hem sizin için olumsuz sonuçlar doğuracaktır; ya da kırılgan bir yapınız varsa liderlik yeteneğiniz eksikse dominant türlerden uzak durmanız gerekir çünkü örneğin bir Doberman otorite boşluğunu çabucak hisseder ve o boşluğu kullanmaktan çekinmez. Türleri tanıtırken onların karakterini, genel huylarını da tanıttığımız için tavsiyelerimizden faydalanarak kendinize uygun köpek türünü daha kolay seçebilirsiniz. Tabii ki köpeklerin huyları koşullara göre farklılık gösterebilir. Sakinliğiyle bilinen bir tür sizin farkedemediğiniz bir uyaran yüzünden anlamlandıramadığınız davranışlar sergileyebilir. Ama köpeğinizi iyi tanıdığınız ve ona sevgiyle yaklaştığınız sürece aşılamayacak bir sorun yoktur.

Jack Russell cinsi köpek

Jack Russell Terrier

0
Erkek Beagle cinsi köpek çimlerin üzerinde yandan çekilmiş

Beagle

0
Minyatür Pinscher çimenlerde dinleniyor

Minyatür Pinscher

0
salyası akan şirin bull terrier

Bull terrier

0
Pug yaz mevsiminde parkta gezerken

Pug

0
karlı havada ingiliz cocker spaniel

İngiliz Cocker Spaniel

0
st bernard bahçede keyif çatıyor

Saint Bernard

0
japon akita çimlerde

Akita

0
cane corso doğada keyif çatarken

Cane Corso

0
rottweiler nehirde

Rottweiler

0
kahverengi pomeranian çifti

Pomeranian

0
çimde güneşlenen labrador retriever

Labrador Retriever

0
koşan husky

Sibirya Kurdu / Husky

0
dalmaçyalı gökyüzüne bakıyor

Dalmaçyalı

0