Ana sayfa Köpek Köpek Sağlığı Köpek aşı takvimi

Köpek aşı takvimi

1867
0
veteriner köpeğe aşı yapıyor

Köpeğimiz evimizden içeri girdiği an ailemizin bir parçası olur. Özellikle yavru bir köpek sahiplendiyseniz, çocuğunuzmuş gibi üzerine titrersiniz ve onu korumak için gerekli tüm önlemleri alırsınız. Yavru bir köpek, tıpkı yeni doğmuş bir bebek gibi narindir ve hastalıklara karşı savunmasızdır. Onları hastalıklara karşı korumanın en iyi yolu ise gerekli aşıları zamanında yaptırmaktır. Bu yazımızda köpeğime hangi aşıları yaptırmalıyım, köpeğime ne zaman aşı yaptırmalıyım, aşıları bir defa mı yaptıracağım yoksa sürekli tekrarlanacak mı, aşılar hangi virüslere karşı yapılıyor gibi sorularınıza ihtiyacınız olan tüm yanıtları bulabilirsiniz.

Köpek aşı takvimi

Veteriner pug'ı tutuyor

Bilmeniz gereken ilk şey tüm köpekler için yalnızca tek bir aşı takviminin olmadığıdır. Nerede yaşadığınız, köpeğinizin bireysel risk faktörleri gibi durumlar aşı takvimi oluşturmada önemlidir. Bazı köpeklerin bütün aşılara ihtiyacı olmayabilir. Bu, sizin ve veterinerinizin birlikte vermesi gereken bir karardır. Köpeğinizin ilk yılı için genel kabul görmüş örnek bir aşı takvimini aşağıda görebilirsiniz.

Köpeğin yaşıÖnerilen aşılarOpsiyonel aşılar
6 – 8 haftaGençlik hastalığı, parainfluenzaBordetella
10 – 12 haftaKarma Aşı* (gençlik hastalığı, adenovirüs (hepatit), parainfluenza, ve parvovirüs aşıları)Corona virüsü, Leptospiroz, Bordetella, Lyme hastalığı
12 – 24 haftaKuduz
14 – 16 haftaKarma aşıCorona virüsü, Bordetella, Lyme hastalığı
12 – 16 ayKuduz, Karma aşıCorona virüsü, Leptospiroz, Bordetella, Lyme hastalığı
Her 1 – 2 yılda**Karma aşıCorona virüsü, Leptospiroz, Bordetella, Lyme hastalığı
Her 1 – 3 yılda**Kuduz

*: Karma aşı DHPPi olarak da bilinir. Gençlik hastalığı anlamına gelen distemper, hepatit, parainfluenza ve parvovirüs terimlerinin baş harflerinin kısaltılmasından oluşur. Bazı yerlerde DHLPP olarak geçtiğini görebilirsiniz; bu kısaltmadaki L harfi de Leptospirozu temsil eder.

**: Bu aşıların 1 yıllık koruma sağlayan, 2 yıllık koruma sağlayan ve 3 yıllık koruma sağlayan versiyonları vardır. Süresine göre her 1, 2 ya da 3 yılda bir tekrarlanır.

Aşı gerektiren hastalıklar

veteriner yavru köpeği muayene ediyor

Kennel cough (Barınak hastalığı)

“Infectious tracheobronchitis” olarak da bilinen barınak hastalığı, üst solunum yolu inflamasyonunun bir sonucudur. Bakteriyel, viral ya da Bordetella veya Parainfluenza gibi enfeksiyonlar dolayısıyla ortaya çıkabilir; ve sıklıkla aynı anda çok sayıda enfeksiyon görülür. Hastalık genellikle hafif seyreder, kuru öksürük krizlerine sebep olur; bu krizler zaman zaman öğürme dürtüsünü tetikleyecek kadar şiddetlenebilir ve iştah kaybına yol açabilir. Hastalık nadir vakalarda ölümcül etki gösterebilir. Birbiriyle yakın duran köpekler arasında kolaylıkla yayılabilir; bu yüzden kolaylıkla bütün barınağı etkisi altına alır. Şiddetli, kronik vaka olmadıkça antibiyotik kullanımı gerekmez. Öksürük önleyici ilaçlar köpeğin rahat etmesini sağlar.

Bordetella Bronchiseptica

Bu son derece bulaşıcı bakteriyel hastalık öksürüğe, öğürmeye, kusmaya ve nadir de olsa nöbetlere veya ölüme sebep olabilir. Barınak hastalığının birincil sebebi olarak bilinir. Enjekte edilebilir ya da burun spreyi şeklinde olan aşı versiyonları vardır.

Canine distemper (Gençlik hastalığı)

Köpeklerin solunum yollarına, sindirim sistemlerine ve sinir sistemlerine saldıran bir virüsün sebep olduğu şiddetli ve bulaşıcı bir hastalık olan gençlik hastalığı; köpeklere başka bir köpekten, rakundan, kokarcadan veya diğer hayvanlardan hava yoluyla(öksürük, hapşırık) bulaşabilir. Virüs gıda yoluyla, su yoluyla ya da köpekleriniz için kullandığınız ekipmanlar vasıtasıyla da bulaşabilir. Gözlerde ve burunda akıntıya, ateşe, öksürüğe, kusmaya, ishale nöbet geçirmeye, seğirmeye, felce sebep olabilir; ve çoğunlukla ölümle sonuçlanabilir.

Gençlik hastalığının tedavisi yoktur. Uygulanan tedaviler destek amaçlı ve ikincil enfeksiyonları önlemeye yönelik, kusma ve nöbet semptomlarını kontrol altına alma amacıyla uygulanır. Eğer hayvan semptomları atlatırsa, köpeğin güçlü olduğu ve hastalıkla savaşmak için bir şansı olabileceği düşünülür. Enfekte olan köpeklerde virüs aylarca yaşayabilir.

Canine hepatitis (Hepatit)

Köpeklerde hepatit; karaciğeri, böbrekleri, dalağı, akciğerleri ve gözleri etkileyen son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Karaciğer hastalığı, insanlardaki hepatit formuyla bağlantısız olan bir virüs sebebiyle ortaya çıkar. Semptomlar hafif ateş ve mukoza membranı tıkanıklığından kusmaya, sarılığa, mide büyümesine ve karaciğer etrafında ağrıya kadar farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Hastalığın hafif seyirli halini çoğu köpek atlatabilir, fakat şiddetli hali ölümcüldür. Tedavisi yoktur, fakat doktorlar semptomları azaltabilir.

Canine Parainfluenza

Köpek nezlesi olarak da bilinir. Barınak hastalığına sebep olan virüslerden biridir.

Coronavirus (Corona virüsü)

Köpeklerin sindirim sistemini etkileyen bir virüstür; fakat solunum yolu enfeksiyonlarına da sebep olabilir. İştah kaybı, kusma, ishal de dahil olmak üzere gastrointestinal semptomların çoğu görülür. Doktorlar dehidrasyonu önleyebilir, köpeği sıcak, rahat tutabilir, bulantıyı hafifletebilir; fakat corona virüsünü öldürebilen bir ilaç yoktur.

Heartworm (Kalp kurdu)

Bu kurtlar kalbin sağ tarafında ve kanın akciğerlere gönderimini sağlayan pulmoner arterlerde barınırlar; fakat bütün vücudu dolaşabilirler ve bazen karaciğer ve böbreklere sıçrayabilirler. Bu kurtlar 35 cm.’e kadar uzayabilir, ve eğer kümelenirlerse organları bloklayıp hasar verebilirler. Yeni bir enfeksiyonda genellikle herhangi bir semptom görülmez; ileriki safhalarda öksürük, aşırı halsizlik, iştah kaybı ya da nefes almada güçlük gibi semptomlar görülür. Kalp kurtları sivrisinekler tarafından taşınır/bulaştırılır.

Leptospirosis (Leptospiroz)

Bu listedeki çoğu hastalığın aksine, Leptospiroz bakteri kaynaklıdır, ve çoğu köpekte hiçbir semptom görülmeyebilir. Leptospiroz dünyanın her yerinde toprakta ve suda görülebilir. Leptospiroz zoonoz bir hastalıktır; yani hayvanlardan insanlara geçebilir. Semptomlar arasında ateş, kusma, karın ağrısı, ishal, iştah kaybı, aşırı zayıflık ve halsizlik, kas tutulması, sarılık, kas ağrısı, infertilite, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği vardır. Antibiyotikler tedavide etkilidir ve ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi sonuç verir.

Lyme disease (Lyme hastalığı)

Zoonoz bir hastalık olan Lyme hastalığı; spirochete adlı bir tip bakterinin sebep olduğu keneyle taşınan bulaşıcı bir hastalıktır. Enfekte olan köpek topallamaya başlar, lenf düğümleri şişer, ateşi yükselir, ve yemeyi keser. Hastalık kalbi, böbrekleri, eklemleri etkileyebilir; tedavi edilmezse nörolojik bozukluklara yol açabilir. Erken teşhis edildiğinde antibiyotik tedavisi son derece faydalıdır; fakat aylar hatta yıllar sonra hastalık nüksedebilir.

Canine Parvovirus (Parvovirüs)

Kanlı ishal olarak da bilinen Parvovirüs bütün köpekleri etkileyebilen son derece bulaşıcı bir virüstür; fakat en riskli grup aşısız köpekler ve dört aylıktan küçük yavrulardır. Virüs sindirim sistemine saldırır ve iştah kaybına, kusmaya, ateşe, şiddetli-kanlı ishale sebep olabilir. Şiddetli dehidrasyon aniden ortaya çıkabilir ve köpeği 48-72 saat içerisinde öldürebilir, bu yüzden acil veteriner takibi hayati önem taşır. Tedavisi yoktur; hidrasyonun sağlanması ve ikincil semptomların kontrol altına alınması köpeğin immün sisteminin hastalıkla savaşmasında ona destek olur.

Rabies (Kuduz)

Kuduz memelileri etkileyen ve zoonoz özelliği olan viral bir hastalıktır; merkezi sinir sistemini istila eder, başağrısına, anksiyeteye, halüsinasyona, aşırı salya salgılamaya, su korkusuna, felce ve en sonunda ölüme sebep olur. Sıklıkla hastalığı taşıyan bir hayvanın ısırığıyla bulaşır. Enfeksiyonun bulaşmasından çok kısa bir süre sonra hemen tedaviye başlanması şarttır; aksi halde ölüm riski katlanarak artar.

Veteriner Hekim Gökay Berber tarafından incelenmiş, onaylanmıştır.