Ana sayfa Haberler Konya’da arazide bulunan 15 ölü köpekle ilgili suç duyurusu

Konya’da arazide bulunan 15 ölü köpekle ilgili suç duyurusu

410
0

Konya’nın Karapınar ilçesi sınırları içerisindeki boş bir arazide, farklı zamanlarda öldüğü tespit edilen 15 köpek bulundu. Hayatta kalan 4 yavru köpek ise hayvan barınağında korumaya alındı. Karapınar ilçesi belediye başkanı Mehmet Yaka, sorumluların cezalandırılması için yasal işlem başlattıklarını söyledi.

Karapınar ilçesinin Kürtül mevkisinde boş bir araziye ölü köpeklerin atıldığını farkeden vatandaşlar belediyeye haber verdi. Halk arasında büyük bir öfkeye sebep olan bu olayı yerinde incelemek için Belediye Başkanı Mehmet Yaka yanına İlçe Tarım ve Orman Müdürü Tayfun Gökçe ile veterinerler Fethi Türkoğlu ve Önder Taşçı’yı alarak olayı araştırmak üzere bölgeye gitti. İnceleme sırasında ölüsü bulunan 15 köpeğin ölüm saatlerinin farklı olduğunu tespit eden veterinerler, ölen 15 köpek haricinde 4 yavru köpeği canlı olarak buldu. Aç ve halsiz yavrular Karapınar Süt Üreticiler Birliği Başkanı Mehmet Tartan’ın getirdiği sütle karınlarını doyurdular. Daha sonra yavru köpekler belediye bünyesinde bulunan hayvan barınağına nakledildi ve barınakta detaylı kontrolleri yapıldı.

konyada öldürülen köpeklerin yavruları

Bu suçu işleyen canilerin bulunabilmesi için suç duyurusunda bulunduğunu aktaran Belediye Başkanı Mehmet Yaka, “Bizim belediyecilik anlayışımız, köpekleri ve sokak hayvanlarını imha etmek değil korumak ve bakımını üstlenmektir. O nedenle barınaklar inşa ettik. Bu mazlum hayvanları katledenlerin bulunması için suç duyurusunda bulunduk. Soruşturma başlatıldı. Bu zulmü yapanlar, adalet karşısında hesap verecektir. Köpekler değişik zamanda katledilmiştir. Bir seferde olan bir olay değildir. Değişik zamanlarda bu bölgeye bırakılıp gidilmiş. Ne şekilde öldürüldüğünü bilmiyoruz. Bu olayı kınıyorum. Bunu yapan insan olamaz. Hayvanların koruma altında olması gerekir” şeklinde bir açıklamada bulunarak olayın takipçisi olduğunu ve hayvan haklarına karşı duyarlı bir belediye başkanı olduğunu ifade etmiş oldu.

konyada köpek katliamı, 15 ölü köpek bulundu.