Ana sayfa Haberler Leylekler kuluçkadan çıkmaya başladılar

Leylekler kuluçkadan çıkmaya başladılar

237
0
Konya Beyşehir Leylekler Vadisinde yavrular uçmaya hazırlanıyor

Konya’nın Beyşehir ilçesinde bulunan Leylekler Vadisi, Türkiye’nin en büyük leylek kolonilerinden birine ev sahipliği yapıyor. Yuvalarında kuluçkadan çıkan leylek yavruları uçmaya hazırlanıyor.

Afrika’dan Nil Vadisi üzerinden bahar aylarında ülkemize gelen leylekler, Konya’nın Beyşehir ilçesi Yeşildağ ve Adaköy bölgesinde Anamas Dağı eteklerindeki ardıç ağaçlarında yuvalandılar. Kuluçkadan çıkan yavru leylekler şimdilerde uçmaya hazırlanıyorlar. Yavrular ile birlikte sayıları artan leylekler havalar soğuyunca tekrar Afrika’ya göç edecek.

Bölgedeki leyleklerin daha iyi bir yaşam sürebilmeleri için çeşitli projeler üreten Ankara Doğal Denge Derneği Başkanı Ali Özer, ekibiyle birlikte bölgede incelemeler yaptı. Yeşildağ ve Adaköy’ün keşfedilmemiş milli hazine olduğunu belirten Ali Özer açıklamalar yaptı. “Bu bölgede ciddi bir kuş nüfus yoğunluğu söz konusudur Leylekler Vadisi’ne leyleklerimiz bahar aylarında geldi ve şu an  yavrularını büyütüyorlar. Yavru leylekler uçmaya hazırlanıyor, kendilerince kanatlarını çırpıp havalanmaya çalışıyorlar. Bu bölgede yapay yuvalar yerleştirmiştik. Memnuniyette gördük ki bu yapay yuvalar artık leylekler tarafından da yuva olarak benimsenmiş ve kabul edilmiş, onları da yuva olarak kullanıyorlar. Elektrik telleriyle ilgili problem vardı. Leylekler elektrik çarpmasından dolayı telef oluyordu. Elektrik Dağıtım Şirketi MEDAŞ iş birliğiyle o sorunu da ortadan kaldırdık.Bu sene elektrik çarpması sonucu ölüm gözlemlenmedi. Dolayısıyla leyleklerimiz bu yıl daha mutlular, yavrularını büyütüyorlar. Ağustos ayında da 10 bin kilometre giderek sıcak iklimlerde varlıklarını sürdürecekler.” dedi.

Konya Beyşehir Leylekler Vadisinde leylekler yuvalarını ardıç ağaçlarına yapıyor

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here