Ana sayfa Hayvanlar Alemi Kış uykusuna hazırlanan ayılara, özel beslenme programı

Kış uykusuna hazırlanan ayılara, özel beslenme programı

552
0
Ayı Barınağı'ndan öğün örneği

Ova Korusu Ayı Barınağı, Bursa’da bulunan Türkiye’nin ilk ve tek ayı barınağı olma özelliğini taşıyor. Burada kış uykusuna hazırlanan ayılar için özel beslenme programı uygulanıyor. Barınak yetkilileri, 3 ile 5 ay arasında değişen kış uykusu dönemi öncesi ayıları enerji deposu olan gıdalarla besliyorlar. Kış uykusu öncesi bakımlarını özenle gerçekleştiriyor.

Karacabey ilçesindeki Ova Korusu Ayı Barınağı’ndaki ayılar, son günlerde hava sıcaklıklarının düşmesinin ardından kış aylarının da yaklaşması ile birlikte kış uykusu hazırlıklarına başladı. Barınak, 80 ayıya ev sahipliği yapmakta. Barınak görevlileri ayıların kış uykusuna hazırlık süreci sebebiyle beslenme periyotlarını artırdı. Barınaktaki ayılar, enerji deposu olan gıdalar ile besleniyor.

Ova Korusu Ayı barınağı sakini ayılardan bir resim

Karacabey Ova Korusu Hayvan Barınağı Şefi ve Uzman Veteriner Hekim Azizcan Sezer, ayıların kış uykusunda, vücutlarında depoladıkları yağlardan enerji ve su ihtiyacını karşıladığını belirtti. “Kış uykusu süreci yaklaşık 3 ile 5 ay arasında değişiklik gösteriyor. Genelde kasım aylarında uykuya yatıp, şubat ayında uyanıyorlar” dedi.

Beslenme periyotları arttı

Ayıların son dönemdeki beslenme değişikliğine ilişkin bilgiler veren Uzman Veteriner Hekim Azizcan Sezer, “Önümüzdeki ayların, kış ayları olması nedeniyle merkezimizde bulunan hayvanlarımızın yiyeceklerinin miktarını değiştirerek onları kışa hazırlıyoruz. Yaz sonu ve sonbahar aylarında kış uykusuna hazırlık sebebiyle ayıların daha yüksek kalorili, daha iyi beslenmesi gerekiyor. Biz de bu bilgiye dayanarak, ayıların besin periyotlarını ve beslenme alışkanlıklarını buna uygun düzenledik. Pelet yem, taze mevsim meyveleri, elma, armut, karpuz, kavun ve karbonhidrat adına ekmek gibi yiyeceklerle besliyoruz. Barınağımızda bulunan ayıların beslenmelerini artırarak, onların daha fazla yağ depolamasını ve kış uykusuna hazırlık sürecini gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Yemek sırası bekleyen ayılar ayakları üzerinde duruyor

Türkiye’nin birçok bölgesinden ayıların rehabilitasyon merkezlerine getirildiğini belirten Azizcan Sezer, “Doğada zarar görmüş, yaralanmış ya da öksüz kalmış ayıların burada tedavi ve rehabilitasyon süreçlerini tamamlamasının ardından hayatlarının sonuna kadar burada beslenmeleri ve bakımları yapılıyor. Hayatlarının tamamını merkezimizde geçiriyorlar. Ayılar bilindiği üzere çok fazla sosyal olmayan hayvanlar, dolayısıyla genellikle yalnız başına vakit geçirmeyi seviyorlar” ifadelerini kullandı.