Ana sayfa Hayvanlar Alemi Zehirlenen kızıl tilkiye tedavi

Zehirlenen kızıl tilkiye tedavi

597
0
Kızıl tilki sağlığına kavuşunca bulunduğu bölgeye geri salındı

Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada beldesinde yediği yiyecekten zehirlenen ve ölmek üzereyken, çevredeki vatandaşlar tarafından fark edilip, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi’ne götürülen kızıl tilki, tedaviye alındı.

Demirköy’ün İğneada beldesindeki ormanlık alandan geçen vatandaşlar, yerde hareketsiz yatan kızıl tilkiyi gördüler. Tedaviye muhtaç olduğu her halinden belli olan tilkiyi araçla Doğa Koruma ve Milli Parklar Kırklareli Şube Müdürlüğü’ne götürdüler. Buradaki yetkili veterinerler tarafından yapılan kontrolde yediği yiyecekten zehirlendiği belirlenen kızıl tilki, tedavi altına alındı. Tedavisinin ardından hareketlenen kızıl tilki, bulunduğu bölgeye doğal hayatına devam edebilmesi için salındı.

Hareketsiz bulunan kızıl tilkinin zehirlendiği belirlendi ve tedavi edildi

Kızıl Tilkilerin beslenmesi hakkında bilgi

Kızıl tilkiler geceleri ava çıkan omnivor hayvanlardır. Omnivor demek o hayvanın hem etçil, hem de otçul olduğu anlamına gelir. Kızıl tilkilerin güvende hissettikleri, sakin arazilerde gündüz aktif oldukları da gözlemlenmiştir. 

Toprak altındaki kemiricilerin ıslık gibi çıkan cılız seslerini işitir, toprağı kazarak onları inlerindeyken yerler. Daha çok fare ve tavşan gibi kemiriciler ile beslenirler. Yuvalarını yerde kuran kuşlar, tavuksular, böcekler, balıklar da tercih ettikleri av listesindedir. Çok nadir olarak geyik ya da domuz yavrularını avladıkları bilinir ve çok zor zamanlarda sürüngen türleri de yiyebilirler. Sıklıkla olmasa da leş yedikleri de görülmüştür. Meyve ve tahıl yedikleri de bilinir. 

Avcılığı dikkatlidir. Kuşlara arkadan sessizce yaklaşıp üzerlerine atlayarak avlar. Kızıl tilki, şehirlerdeki güvercin, fare ve tavşan populasyonlarını kontrol altında tutar ve böylece doğal dengeyi korurlar. Bazı tilkiler karayollarını takip eder ve otomobillerin ezdiği hayvanların leşleri ile beslenirler. 

Vatandaşlar tarafından bulunan kızıl tilki tedavi edildi