Ana sayfa Kedi Kedi Sağlığı Kedinizin hasta olduğunu nasıl anlarsınız

Kedinizin hasta olduğunu nasıl anlarsınız

5816
0
hasta kedi

Hayvanlar kendilerini iyi hissetmediklerinde bizimle konuşup iletişime geçemezler. Hele kediler rahatsız olduklarını gizlemekte çok ustadırlar. Çoğu zaman kediniz hakkında birşeylerin yolunda gitmediğini farkettiğinizde çoktan iş işten geçmiş bile olabilir. Rahatsız olduğunu sizden saklamaya meyilli olan kedinizi düzenli kontrol ederek birşeylerin yolunda gitmediğini çok geç olmadan anlamanın yolları var. Ve aslında bu yapmanız gereken düzenli kontroller hem çok kolay hem de sizi ilerde çok üzülmekten ya da çok yüklü veteriner ödemelerinden koruyabilir.

Kedinizin sağlık kontrolünü yaparken dikkat etmeniz gereken 5 önemli bölüm vardır:

Tüyleri

yatan tüylü kedi
Fotoğraf: liz west

Kediler oldukça temiz hayvanlardır ve kendi kişisel hijyenlerine çok özen gösterirler. Sağlıklı bir kedinin tüyleri yumuşak, temiz ve kedinizin cinsine göre değişiklik gösteren bir kademede parlaklık olur. Kedinizin rahatsız olduğunu tüylerinin sağlığından farkedebilirsiniz. Kedinizin tüyleri kuruysa, mat görünüyorsa, keçeleşmişse veya yağlı tel tel bir görünümü var ise bu veterinerinerinize gitmenizin işaretidir. Kediler birden bire kendilerine çeki düzen vermeyi bırakacak hayvanlar değillerdir.

Tüyler başlığı altında dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise kedinizin tüylerinin dibi, yani derisidir. Bazen tüyleri çok sağlıklı olan kedilerin bazı hastalık sinyallerini deride gösterdiği de olabilir. Dikkat etmeniz gereken noktalar; beklenmedik yaralar, morarmalar ve kızarıklıkların olup olmadığıdır. Ayrıca kedinizin vücudunda belli bir bölgede yoğun tüy dökülmelirinden kaynaklanan boşluk görünümü bir çok sebepten kaynaklanabilir. Bunlardan bazıları stres, pire, alerjik reaksiyon ya da bir cilt sorunu olabilir. Veterineriniz gerekli kontrolleri yapıp kedinizin durumu ciddileşmeden tedavi edebilmesi için, bu maddelerden biri ya da birkaçını gözlemlediğiniz kedinizi veterinerinize muayene ettiriniz.

Gözleri

yakın çekim siyah kedi
Fotoğraf: Piotr Szczepankiewicz

Kedilerin gözleri cinslerine göre çeşitlilik gösteren, çok dikkat çekici ve farklı farklı güzelliklerdedir. Bazı kedilerin gözbebekleri küçük dik bir çizgiden oluşabilirken bazı kedilerinin gözleri yaprak şekli gibi ve kendilliğinde genişleyip küçülebilen yapıya sahiptir. Kediler bir çok göz rengine sahip olabilirler, hatta bazen birçok göz rengine aynı anda sahip olabilirler. Eğer kediniz kendini iyi hissetmiyorsa bunu onun gözlerinde görebilirsiniz.

Eğer kedinizin sadece bir gözünde gözbebeği boyut değişikliği ya da alışılagelmedik gözbebeği şekli onların sinir sistemlerinde bir problem olduğuna işaret olabilir. Eğer kedinizin gözleri normalden daha bulanık, daha koyu, film çekilmişcesine karanlık görünüyorsa bu kedinizin gözlerinde bozulmalar başladığının habercisi olabilir.

Kulakları

kedi kulağı
Fotoğraf: Isabelle Blanchemain

Kediler tüylerinin bakımını güzel bir şekilde yaptıkları gibi kulaklarını da temiz tutabilen canlılardır. Nadiren oluşabilen birazcık kulak kiri haricinde sağlıklı bir kedinin kulağı her zaman temizdir demek yanlış olmaz. Bu sebeple kedinizin kulağında kızarıklık, şişlik veya mavimsi yada sarımtrak izler var ise veterinerinize görününüz.

Kediniz kulağını ara ara kaşır, fakat sık sık kulağını kaşıdığını gözlemliyorsanız ve kulağını kaşımaktan alıkoyamadığını düşünüyorsanız bunun sebebi kulak maytı (kulak uyuzu) olabilir.

Kedilerin kulakları çok soğuk ve çok sıcak havalarda çok hassaslaşırlar. Çok soğuk havalarda kulaklarındaki kan akışının yetersiz olması gibi bir durumda kulaklarında donmalar yaşanabilir. Çok soğuk havalarda kedinizin kulaklarına korumak adına ona daha ilgi gösterip kullaklarının ısısını sık sık kontrol etmelisiniz.

İştahı

sevimli, mavi gözlü minik kedi
Fotoğraf: Tiomax80

Kedinizin yemek yeme alışkanlıklarını takip etmeniz size kedinizin sağlığı hakkında bir çok bilgi verecektir. Eğer kediniz her zaman iştahlı bir şekilde yemeğini yerken birden isteksiz görünüyor, hatta öğün atlıyorsa bu çok ciddi bir sağlık sorunu olabilir ve eğer kedinizin 1 günden fazla bir süre birşey yemediğini farkederseniz veterinerinize çok acil bir şekilde ulaşmanız gerekmektedir.

Ağız, diş ve dişeti

esneyen kedi
Fotoğraf: Keith Kissel

Eğer daha önce kedinizin ağzını açmaya çalıştıysanız bunun gerçektende kolay bir iş olmadığını biliyor olmalısınız. Ama kedinizin ağzının içi ve dişetleri bir çok hastalığın öngörülebilmesi için çok önemli bir kaynaktır. Kedilerin ağız içleri genelde pembenin tonlarındadır. Sarıya hatta beyaza dönük ağız içi kansızlık yada karaciğer problemi anlamına gelebilir. Kedinizin ağız içi çok hafif mavimsi bir renge dönüşürse bu zehirlenme yada solunum ile ilgili problemleri işaret ediyor olabilir. Kedinizin normal ağız renginden özellikle yaşlanırken farklı pembe tonlarına değişimi normal olarak kabul edilsede veterinerinizin kontrol etmesinde fayda vardır.

Kedileriniz diş bakımı çok önemlidir. Kedinizin dişlerindeki tartar birikimi sadece kötü bir nefese sebep olmakla kalmaz ayrıca dişlerindeki tartarlar enfeksiyona sebep olup bu enfeksiyon eğer kan dolaşımlarına karışırsa iç organlarına zarar verebilir. Kedinizin düzenli diş ve ağız bakımını ihmal etmeyiniz.

Sonuç olarak evde kendiniz kedinizin bir sağlık problemi olup olmadığını farkedecek kadar bilgi sahibi olmanız, onların tedavilerini kendi başınıza yapabileceğiniz anlamına gelmez. Eğer düzenli kontrollerinizde kedinizde yukardaki bir ya da birden çok belirtiyi gözlemlerseniz lütfen veterinerinize bu bilgileri vererek kedinizi muayene etmesini isteyiniz. Unutmayın ki veterineriniz evcil hayvanlarınız hakkında güvenebileceğiniz en önemli kişidir. Hayat arkadaşınızın hiçbir zaman rahatsızlığı olmaması dileklerimizle.