Ana sayfa Kedi Kedi Davranışları Kedinizin duygularını anlamak

Kedinizin duygularını anlamak

1317
0
yatakta, korkmuş yavru kedi
Fotoğraf: Tranmautritam

Kediler düşüncelerini size çıkardıkları sesler ve hareketleriyle ifade etmeye çalışırlar. Kedinizin size ne anlatmak istediğini anlamak için onun vücut hareketlerini, bacaklarını, kulaklarının yönünü, kuyruğunu, tüylerini ve bıyıklarını inceleyerek takip edebilirsiniz. Kedinizin çıkardığı değişik sesler de (hırlamak, mırlamak, miyavlamak gibi) bu konuda size yardımcı olacaktır.

Kedinizin mutlu olduğunu nasıl anlarsınız

mutlu kedi
Fotoğraf: wealhtheow1

Mutlu kediler genellikle sakin ve rahat hareket ederler. Eğer kediniz ayakları altında yan yatmış veya bacakları açık bir şekilde karnının üzerinde yatıyorsa, gözleri yarı kapalı ya da yavaşça açıp kapatıyorsa, kulakları size doğru dönükse, hele bir de mırlıyor ve patilerini hamur yoğururcasına uzandığı yerde oynatıyorsa, bu kedinizin mutlu bir şekilde uzandığı anlamına gelir.

Kediniz size kuyruğu havada yaklaşıyor ve bıyıkları da size doğru ileriye dönükse sizi selamlıyor demektir. Yüzünü veya çenesini size sürtüyor ve sakince huzur veren bir ses tonuyla miyavlıyor ya da mırlıyorsa kediniz halinden memnun, mutlu bir kedi demektir.

Kedinizin korkmuş/kaygılı olduğunu nasıl anlarsınız

korkmuş kedi
Fotoğraf: Benjamin Réthoré

Bir kedinin korkup korkmadığını anlamanın en belirgin yolu, arkaya yatmış kulaklarıdır. Ne kadar arkaya yatmışsa o kadar korkmuş demektir. Korkan bir kedi gözlerini sonuna kadar açacaktır ve göz bebekleri genişlemiş olacaktır. Kediniz eğer çömeldiyse ve sırtını kamburlaştırdıysa, sırtındaki tüyler ve kuyruğundaki tüyleri kabartmış ise bunlar da korkmuş bir kedinin hareketlerine işaret eder.

Kedinizin kuyruğunu ileri-geri oynatabilir ve bıyıkları yüzüne yapışık bir hal alabilir. Kediniz eğer gerçekten çok korkmuş ise hırlar, salya akıtır ve eğer kenara sıkışmış hissederse tırnaklarını çıkarıp sağa sola saldırabilir. Bu süreç geçene kadar kedinize yardımcı olmalısınız.

Kedinizin sinirli/saldırgan olduğunu nasıl anlarsınız

sinirli kedi
Fotoğraf: Pixabay

Eğer bir kedi sinirliyse, göz bebekleri küçülür ve kulakları arka ya da yan taraflarda en küçük bir sese tepki vererek hareket eder. Bıyıkları arkaya dönüktür, sırtındaki tüyleri kabarmış olabilir ve kuyruğunu sağa sola sallıyor olabilir.

Kedinizin sinirli olduğunu anlamanın bir diğer yolu da çıkardığı seslerdir. Eğer kediniz karnından hırıldıyorsa onunla göz teması kurmanız veya ona yaklaşmaya çalışmanız onun sizi tırmalaması ya da ısırmasıyla sonuçlanabilir.

Kedinizin hayal kırıklığı yaşadığını nasıl anlarsınız

hayal kırıklığına uğramış kedi
Fotoğraf: gostealahead

Kediniz eğer oyun saatleri içerisinde, oynamak istediği oyuncağa erişemez ya da girmek istediği odaya giremez, çıkmak istediği mobilyaya çıkamaz ise hüsrana uğramış hissedebilir. Genellikle takıntılı bir şekilde istediği eşyanın çevresinde uzun süre vakit geçirerek miyavlar. Gözlerini ve kulaklarıni istediği eşyaya doğrultur ve kendi etrafında dönerek, daireler çizebilir.

Kediler çok eğlendiklerinde de bazen duruma hakim olamayıp, bir anda hırlayıp ısırma hisleriyle dolabilirler, bu geçici bir tepkidir. Bir süre sonra normal bir şekilde oyun oynamaya devam edecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here