Ana sayfa Kedi Kedi Sağlığı Kedinizi neden kısırlaştırmalısınız

Kedinizi neden kısırlaştırmalısınız

1972
0
tele tutunan sarman

Kedi ve köpeklerin genel olarak yaşadıkları en büyük problemlerin başında maalesef nüfus yoğunluğu gelmektedir. Her gün binlerce onbinlerce kedi sahiplenilmekte, tedaviler yapılmakta ve hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam edebilmekteyken bu rakamların onlarca katı sayıda şanssız hayvan sokakta sahipsiz, aç, susuz ve sağlık problemleriyle hayat savaşı vermektedir. Maalesef sahiplenilmeyen sokak hayvanlarının verdiği bu savaş kolay kazanılabilen bir savaş değildir ve kaybeden tarafın canına malolur.

Hayvanların bu şekilde zor şartlar altında yaşama mahkum kalmaması ve bu trajedinin boyutunun küçültülmesi hayvan severlerin sorumluluğudur. Hayvanların bilinçsiz ve sorumsuzca üremelerinin önüne geçmek ise çok kolaydır. Onları kısırlaştırmak.

Kısırlaştırma operasyonu nedir

Kısırlaştırma operasyonu bütün veteriner kliniklerinin en yaygın olarak verdiği hizmetlerden biridir. Kısırlaştırma ameliyatı, kediler anesteziyle uyutulduktan sonra gerçekleşmektedir.

Erkek kedilerin kısırlaştırılması operasyonunda skrotuma bir kesik atılarak testislerinin alınmasıyla gerçekleşir. Genelde dikiş atılmaz ve skrotal kesesi antibiyotik ile sarılı bir şekilde iyileşmeye bırakılır.

Dişi kedilerde kısırlaştırma operasyonu daha farklı seyreder. Karın cerrahisi ile kedilerin uterusu ve yumurtalıkları alınır.

Dişi kedilerin kısırlaştırılma avantajları

Dişi kedinizi kısırlaştırdığınızda planlanmayan hamileliklerin ve istenmeyen yavru kedilerin önüne geçersiniz.

Dişi kedinizin rahim(uterus) ve yumurtalıklarında oluşabilecek olası enfeksiyon ve tümörlerin önüne geçersiniz.

Kedi meme kanseri riskini oldukça aza indirirsiniz.

Kızgınlık dönemindeki bir kediyle ilgilenmenin zorluklarını önlersiniz. Kızgınlık döneminde kediler gerçekten çok gürültücü olabilirler. Bu erkek kedileri çağırmak için gerçekleştirdikleri bir ritüeldir. Dişi kediler çiftleşmediklerinde birkaç haftada bir düzenli olarak kızgınlığa girebilirler. Bu hem onlar hem de sahipleri için zorlu bir durumdur.

Erkek kedilerin kısırlaştırılma avantajları

Erkek kedilerin kısırlaştırılması ev içerisinde bakılabilmeleri için muhakkak geçirmeleri gereken bir operasyondur.

Kısırlaştırılmamış erkek kediler yaşam alanlarını olası bir dişi kedi ziyareti için koku bırakırlar. Koku bırakmak için spreyledikleri çişleri normal çişlerinden daha ağır kokar ve kalıcı etkisi vardır. Kısırlaştırılmış erkek kediler koku bırakma alışkanlığı edinmezler

Kısırlaştırılmamış erkek kediler kaçmaya eğilimlidirler ve kaçtıklarında yaşadıkları bölgeden uzaklaşmaya meyillidirler. Bazen günlerce süren bu dışarı ziyaretlerinde bir çok tehlikeyle karşı karşıya kalabilirler. Yavru dönemini ev içerisinde geçirmiş bir kedi için dışarısı arabayla çarpılma, yemek ya da su bulamama, zehirlenme, diğer köpek veya insanlar tarafından yaralanma, kaçırılma, geri yolunu bulamama gibi saymakla bitmeyecek tehlikelerle doludur.

Kısırlaştırılmamış erkek kediler çiftleşebilecekleri bir dişi bulduklarında eğer dişiyi gözüne kestirmiş diğer erkek kediler var ise, dişiyi kazanmak ve bölgeyi kendileri için edinmek adına kavga ederler. Bir ya da birden fazla kedinin yaralanmasıyla sonuçlanabilecek bu kavgada sadece yaralanma değil olası bir enfeksiyon kapma riskide çok yüksektir. Ve aslında tahmin edebileceğiniz gibi evinizde iki kısırlaştırılmamış erkek kedinin birarada yaşamasının imkansız olduğu anlamına da gelmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Kedimi ne zaman kısırlaştırmalıyım?

Kedinizi kısırlaştırmak için altın kural, bu operasyonu kediniz cinsel olgunluğuna erişmeden yapmanız gerektiğidir. Ortalama sağlıklı bir kedi cinsel olgunluğa 5-6 aylıkken ermektedir. Eğer kedinizin herhangi bir sağlık problemi varsa kısırlaştırma operasyonu için veterinerinize danışın ve tarihe veterineriniz ile birlikte karar verin.

Daha fazlası için kedinizi ne zaman kısırlaştırmalısınız başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kedim kısırlaştıktan sonra tembelleşir ve kilo alır mı?

Bu konu hakkında yapılan bir çok araştırma kısırlaştırılma operasyonunun kediniz üzerinde kilo aldırıcı bir etkisi bulunmadığını işaret etmekte. Kediler çok yediklerinde ve yeterince hareketli olmadıklarında kilo alırlar. Kediniz kısırlaştıktan sonra tembelleşme yada sakinleşme göstermeyecektir. Kedilerin karakterleri genetik yapılarına ve yaşadığı ortama göre şekillenmektedir hormonlarının bu yönde bir etkileri yoktur.

Kedim kısırlaştıktan sonra büyümesi durur mu?

Kısırlaştırma operasyonu kedinizin gelişimini etkilemez, aksine yapılan bazı araştırmalar erken kısırlaştırma yapılan bir çok kedinin, ailelerine oranla daha uzun ve fit bir fiziksel görünümde olduklarını göstermektedir.

Kısırlaştırma ameliyatının riskleri var mıdır?

Hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılan bütün ameliyat ve operasyonlarda her zaman az dahi olsa bir risk vardır. Ama eğer muhtemelen kısırlaştırılmamış kedilerin yaşama ihtimali olan hastalıkları düşünürsek bu risk göze almaya değer bir hale gelmektedir. Kısırlaştırma ameliyatı geçiren kediler daha uzun ve kaliteli bir hayat geçirme şansı edinirler. Veterinerlerin en çok gerçekleştirdikleri ameliyat tipinin kısırlaştırma olduğunu unutmamalıyız. Deneyimli veterinerinize güvenebilirsiniz.

Yavru kediler çok tatlı, onlara yuva bulabileceğime inanıyorum kedimin çiftleşmesine müsade etsem olmaz mı?

Her yıl milyonlarca kedi sokakta ölü yada ölmek üzere bulunmakta. Bu gerçeği aklınızdan çıkartmayınız. Basitçe dile getirmek gerekirse her yıl doğan kedi oranı ile sahiplenilen kedi sayısı arasında inanılmaz bir uçurum vardır.

Kedilere onları terketmeyecek ve bir canlı olarak hakettikleri sevgi ve saygıyı göstermeye hazır bir yuva bulmak çok zordur. Yavru kedileri bir kutuya doldurup bir parka yada cami bahçesine bırakmak onların iyi bir yuva bulduğu anlamına kesinlikle gelmemektedir. Yavru kedi için bulacağınız evin onu iyi beslemeleri, sağlık ihtiyaçlarını gidermeleri ve ortalama yaşama süresi olan 20 yıl boyunca kucak açmaları gerekmektedir.

Şansınız yaver gitti ve yavru kedilerinize sıcak yuvalar buldunuz. Ya sahiplendirdiğiniz ailelerde sizin gibi düşünüp yavruların çiftleşmesinin sıkıntı yaratmayacağını düşünen bir aile ise önümüzdeki yıl içerisinde kucağınıza onlarca yavru kedi gelecektir. Bütün yavru kedilere yeni aileler bulabileceğiniz konusunda kendinize güvenebiliyormusunuz ?

Dışarıda sahiplenmeyi bekleyen onbinlerce yavru kedi var iken eğer bu konuda kendiniz çok güveniyorsanız sahiplendirmeye dışarıdaki yardıma muhtaç kedilerle başlamalısınız. Eğer çevrenizde sahiplenmek için kedi arayan bir aile varsa onlara size en yakın barınağı tavsiye ederek bir hayat kurtarabilirsiniz.

Eğer barınaktaki bir kedinin dış görünüşünü beğenmediğinizi düşünüyorsanız. Kedilerin tüy sağlıklarının beslenmeleri ve ruh sağlıklarıyla doğru oranda olduğu gerçeğini unutmayınız. Kurtardığınız kediler evinizde yepyeni bir kedi haline gelecek ve her geçen gün güzelleşeceklerdir.

Safkan bir kedim var, safkan eş bulursam yavruları için yuva bulmam kolay olacaktır

Lütfen yukarıdaki sorunun cevabını dikkatlice okuyunuz. Barınaklardaki kedilerden 5te 1i safkan cins kedilerden oluşmaktadır. Safkan kediler de melez kediler kadar yoğun nüfus tehlikesi altındadır.

Ayrıca kedi üretimi kulağa geldiğinden çok daha karmaşık bir şeydir. O kedi cinsi hakkında ve kedi genetiği hakkında profesyonel bilgiye sahip olmanızı gerektirir. Sadece safkan bir kediye sahip olmanız sizi kedi üreticisi yapmaz. Çıktığınız yolun sonunda sizi birçok hasta ve doğuştan kusurlu yavru kediler bekleyebilir. Aslına bakarsanız size safkan olarak verilen/satılan kediler üretime uygun olmadığı için evcil hayvan olarak ayrılan kedilerdir. Genetiği üremek için sağlam kediler profesyonel üreticilerin kendilerine sakladıkları kedilerdir.