Ana sayfa Kedi Kedi Sağlığı Kedinizi ne zaman kısırlaştırmalısınız

Kedinizi ne zaman kısırlaştırmalısınız

1491
0
mavi gözlü yavru kedi

Kedimizi ne zaman kısırlaştırmamız gerektiği kedi sahiplerinin en çok kafasını kurcalayan bir sorudur. Kedimiz için yapacağımız en önemli şeylerden biri onları kısırlaştırmaktır. Kısırlaştırma operasyonunun birden fazla faydası vardır.

Kedilerin cinsiyetinin dişi ya da erkek olması onu ne zaman kısırlaştırmamız gerektiğine etki etmez. Bütün kediler cinsel olgunluğa ulaşmadan kısırlaştırılmalıdır.

En önemli sebepler şunlardır:

  • Kedinizin üremesini engellemek böylece kedi nüfus yoğunluğunun daha da artmasının önüne geçmek.
  • Kedilerin cinsel olgunluğa erişince edindiği davranışsal bozuklukların önüne geçmek. Koku bırakma, evden kaçmaya meyilli olma ve daha agresif hale gelmeleri bu davranış bozukluklarından birkaçıdır.
  • Kedilerdeki belli kanser türlerindeki risklerde azalma. (örneğin. Meme kanseri kedilerde yaygındır ve ilk kızgınlığı gelmeden kısırlaştırılmış kedilerde görülme riski çok çok azdır.)

Çoğu kedi yaklaşık 6 aylıkken cinsel olgunluğa erişir. Bazı kediler bundan daha erken 5 aylıkken de kızgınlığa girebilir. Bu yüzden birçok veteriner 5-6 aylıkken kıısırlaştırma operasyonunu tavsiye eder.

Eğer kedinizi neden kısırlaştırmanız gerektiği hakkında bilgi edinmek istiyorsanız diğer yazımız olan kedinizi neden kısırlaştırmalısınız’ı okuyabilirsiniz.

Bu kadar erken olması yeterli mi?

Çoğu yavru kedi için 5-6 aylıkken kısırlaştırılması uygundur ve bu süreç yeterlidir. Sorumluluk sahibi kedi severler kedilerinin kısırlaştırma sürecindeki gecikmelerin sonuçlarını bildikleri için 4 aylıkken kısırlaştırmayı tercih ederler.

Erken kısırlaştırma yavru kediler için güvenli mi?

Eğer yavru kedi operasyon öncesi en az 1 kilogram ise güvenlidir. Hatta erken kısırlaştırma kediler için daha sağlıklıdır. Yavru kedilerin kısırlaştırma operasyonu daha kısa sürer ve daha hızlı iyileşirler. Erken kısırlaştırılan kedilerin astım hastası olma riski diğer yavru kedilerden  daha düşüktür. Aynı şekilde hiperaktif olmaları ve diş eti iltihaplanma sıkıntıları yaşama oranlarıda daha azdır. En büyük faydası; erken kısırlaştırılan kediler evden kaçmaya eğilimli olmazlar, koku bırakmazlar ve agresifleşmezler.

Aynı zamanda erken kısırlaştırma yapılan yavrularda, özellikle de erkek kedi yavrularında, utangaçlığın yaygın olduğu gözlenmiştir. Kedilerin nüfus yoğunluğu sebebiyle kedilerin sağlıklarını da göz önüne alarak onları olabildiğince erken kısırlaştırmalıyız.

Sonuç olarak kedimi ne zaman kısırlaştırmalıyım

Bu veterinerinizle beraber almanız gereken bir karardır. Veterineriniz kedinizin sağlık durumu ve var ise sağlık problemlerini gözden geçirip, kediniz için en uygun olan zamanı sizinle paylaşacaktır. Genel olarak bir kedinin herhangi bir sağlık sorunu yoksa onu 5 aylık olana kadar kısırlaştırmak en uygun tercihtir.