Ana sayfa Kedi Kedi Beslenmesi Kedinizi ne kadar ve ne sıklıkla beslemelisiniz

Kedinizi ne kadar ve ne sıklıkla beslemelisiniz

23970
1
mama yerken rahatsız edilmiş kedi

Bir kediyi sahiplendiğinizde beslenmesi hakkında bilmeniz gerekenler bir kaba mama koyup bırakmaktan daha fazlasıdır. Kedi ebeveynlerinin kedilerini ne kadar ve ne sıklıkta beslemesi gerektiği çok önemli bir bilgidir. Kedinizin günlük yemesi gereken miktar her kedinin kendi bireysel ihtiyaçları, sağlık durumu ve yaşına göre değişim gösterir.

Kedinizin doğru beslenmesi onun sağlığına olumlu etkiler gösterir. Hastalıklara karşı bağışıklığı artar ve dolayısıyla kedinizin ömrünü uzatması için kedinizi iyi tanımanız ve tam olarak onun ihtiyacı olan miktarda sağlıklı beslenmeniz sağlamak çok önemlidir. Kedinizi beslerken onun için en sağlıklı ve doğru mamayı seçmek ayrıca çok önemlidir.

Kedi beslenmesinde yapılan en bilinen hatalardan biri kedilerin fazla beslenmesidir. Bilinen en yaygın beslenme ile alakalı rahatsızlık şüphesiz ki obezitedir.

Amerikan Veteriner Hekimleri Birliğine göre evcil kedilerin %35’i fazla kilolu ya da obezdir. Kediler için fazla kilo tıpkı insanlarda olduğu gibi ciddi sağlık sorunlarına ve hayat kalitesinde büyük düşüşe sebep olur.

Kedilerde obezite yanlış mama seçiminden kaynaklanabileceği gibi kedi sahiplerinin kedilerine vermesi gereken mama miktarı hakkında yanlış bilgi sahibi olmasından da kaynaklanabilir. Her kedi sahibinin kedisine vermesi gereken mama çeşidi, miktarı farklıdır ve bu kalori hesabı bir veteriner yardımıyla kolayca yapılabilir.

Kedime ne kadar mama vermeliyim?

ödül maması yiyen kedi

Kedi sahiplerinin genelde yaptıkları en önemli hatalardan biri de kedilere beslenme saatlerinde ihtiyaçları olduğundan daha fazla mama vermeleridir. Kedilerin ihtiyacı olduğundan daha fazla besin tüketmeleri obeziteye, artrit gibi eklem rahatsızlıklarına, diyabete ve idrar yolu hastalıklarına sebep olabilir. Kedinizin ihtiyacı olduğundan fazla yemek yemesi, onda metabolik sendrom geliştirmesine dahi sebep olabilir.

Kedinizi ne kadar beslemeniz gerektiği internette bulabileceğiniz ya da kedinizi daha önce muayene etmemiş bir veterinerin verebileceği basit bir rakam bilgisi değildir. Her kedinin ihtiyacı olan besin miktarını hesaplarken göz önüne alınması gerekilen birçok faktör vardır. Bunlar;

  • Kedinizin aktivite seviyesi
  • Kedinizin boyu ve kilosu
  • Kedinizin güncel sağlık koşulları
  • Kedinizin yaşı

Bu dört bilgi kedinizin günlük edinmesi gereken besin ve kalori miktarı hesabında büyük bir önem taşır.

Kedimi ne sıklıkla beslemeliyim?

Kedi sahiplerinin en çok aklını karıştıran problemlerden bir tanesi de kedinin günlük edinmesi gereken kaloriyi kaç öğünde, hangi zamanlarda ve düzende vermeleri gerektiğiyle ilgilidir. Öncelikle kedinizin günlük tüketmesi gereken besin miktarını hesaplamanız gereklidir, ondan sonra ne sıklıkta besleyeceğiniz aslında kendiliğinden gelişen bir rutin haline gelecektir.

Eğer kedinizin mamasını sürekli ortada bırakmıyorsanız, en yaygın öğün örneği kedinizin günlük yemesi gereken besin oranını ikiye bölüp bir porsiyonunu sabah ikincisini de akşam vermektir. Bu en kolay besleme tekniğidir ve hatırlaması en kolay haldedir.

Gelişme çağında dikkat edilmesi gerekilenler

Kedilerde metabolik sendrom, onların vücudunda metabolizma çalışması için ürettiği enzimlerin düzgün çalışmaması demektir. Eğer enzim işlevi doğru şekilde çalışmazsa metabolik bir bozukluk gelişebilir.

Kedilerde metabolik sendromun bu kadar tehlikeli olma sebebi dokulara zarar vermesi veya enerji tüketimini etkilemesidir. Kedilerde metabolik sendrom zamanla gelişebilir ya da kalıtsal olabilir. Bununla birlikte çoğu kedide metabolik sendromun görülmesinin sebebi serbest beslenmedir. Ortada bırakılan günlük kalorisi hesaplanmayan beslenme şekli kediler için zararlıdır.

Kediniz özellikle gelişme çağındayken onu farkında olmadan aşırı beslemeniz çok mümkündür. Kediler olgunlaşırken aktivite seviyeleri azalır. Yavruyken olduğundan daha az oynarlar daha az koşarlar. Bu yüzden de günlük ihtiyaçları olan besin oranları azalır. Bir yetişkin kedinin günlük ihtiyaç duyduğu kalori miktarı yavru bir kediden çok daha azdır. Aynı şekilde yetişkin kedi ile yavru kedi arasında kilo farkı barizdir. Kalori hesaplanmasında gerekli olan bütün bilgilerin değişimde olduğu bu dönemde kedinizin beslenmesine çok özen göstermelisiniz. Eğer kedinizin güncel ağırlığının ne kadar olduğunu bilmiyorsanız veterinerinizden onu tartmasını rica edebilirsiniz.

Sadece kuru mama tüketimi uygun mudur?

kuru kedi maması

Kuru mama pratik ve işlevsel bir seçimdir. Ortada bıraktığınızda kokma ve bozulma yapması zaman alır. Tercih edebileceğiniz bir sürü kaliteli ucuz kuru mama mevcuttur. Ama kedinizi sadece kuru mama ile beslemek çok büyük bir hatadır.

Kuru mamanın en büyük tehlike sebebi kedilerin köpekler gibi sık sık su içmemesinden geçer. Kediler yeteri kadar sıvı tüketmediklerinde idrarları konsantreleşir. Bu idrar yolları sorunlarına davet çıkarır.

Kedilerin doğalarında sıvıyı besinlerini yerken tüketmeleri vardır. Eğer bir kedi fare yerse öğününün %70’i sıvı olacaktır. Eğer konserve yaş mama tüketirse bu öğününün %78’i sıvı olacaktır. Ama eğer kuru mama ile beslenirlerse öğünlerinin sadece yüzde 5-10 kadarı sıvıdır. Ve bu olması gerekenin çok altında bir miktardır. Kedinizi yaş mama ile beslemek onun daha iyi hissetmesi ve yeterince sıvı tüketmesine yardımcı olabilir.

Kedinizin yeterince sıvı tüketmesi çok önemlidir.

Kedinizin vücudunun %60-70’i sudur. Eğer kediniz yeteri kadar su tüketmezse dehidrasyona sebep olabilir. Kedilerde dehidrasyon ciddi rahatsızlıklara yol açabilir ve ölümle sonuçlanabilir.

Kedinizin düzenli olarak yaş mama ile beslenmesi ihtiyacı olan sıvıyı alması için yardımcı olsa da kediniz yine de taze ve temiz suya ihtiyaç duyar. Evinizde kedinizin su içmesini teşvik etmek amacıyla evin bir çok noktasına temiz su doldurulmuş su kapları bırakmanız gerekmektedir. Kedinizin ev içerisinde zaman geçirmekten hoşlandığı noktalara su yerleştirmeniz ona yardımcı olacaktır.

Aklınızda bulunması gereken önemli bir bilgi : Kediler çeşme suyundaki klorun tadını sevmediklerinden dolayı su içmeyi reddedebilir. Kedi su kaplarını içme suyu ile değiştirmeyi denemelisiniz. Bazı kediler akan sudan içmeyi sever. Bu sebeple eğer bütçeniz içinde uygunsa evcil hayvanlar için üretilen su pınarlarından edinebilirsiniz.

Bir diğer kedinizi su içmeye teşvik ettirecek fikir de, onun suyuna catnip ekleyerek ona catnip çayı hazırlamaktır. Catnip çayı derken normal çaylar gibi demleme işlemi yapılmış bir içeceği kastetmiyoruz. Taze su dolu bir tabak üzerine taze catnip yaprağı ya da kurutulmuş catnip tozu ekleyerek kedinizin daha bol su içmesine teşvik edebilirsiniz.

Kedinize daha çok su içirtecek ipuçları yazımıza göz atmanızı öneririz.

Kedi beslenmesinde dikkat etmeniz gereken noktalar.

süt içen kedi

Kediniz için en sağlıklı besinleri bilmek, kedinizi ne sıklıkta ve ne kadar beslemeniz gerektiğini bilmek çok önemlidir. Ama kediniz için yapmanız gereken şeyleri bilmek kadar yapılmaması gerekenleri bilmekte çok değerlidir. Sizin için sağlıklı ve hergün kullandığınız bazı besinler aslında kediler için çok tehlikeli ve hatta ölümcül olabilir. Bu zararlı besinleri kedilerinizin ulaşamayacağı yerlerde saklamanız ve maması içine eklememeniz gerekmektedir.

Kediniz için zararlı yiyecekleri bu yazımızda daha ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

Bazı kedi sahiplerinin kedilerine farkında olarak yaptıkları bazı şeyler aslında kedinize hayati zararlar verebilir. Bazı kesimlerin sağlıklı bir yaşam biçimi olarak gördüğü vejeteryanlık ve veganlık kediler için çok tehlikelidir. Bazı kedi sahipleri kedilerinin de kendileri gibi vejeteryan ya da vegan olması için girişimlerde bulunabilirler. Kediler zorunlu etoburdur. Hayatlarını sürdürebilmek için hayvansal proteine ihtiyaçları vardır. Kediler hayvan eti kadar sakatat tüketmeye de ihtiyaç duyarlar. Bir amino asit olan taurin tüketmediklerinde körlük başta olmak üzere, kalp problemleri ve hatta ölümcül birçok rahatsızlıkla karşı karşıya kalırlar. Taurin hayvan dokusunda bulunan bir amino asittir.

Bilinmesi gereken önemli bir diğer bilgi kediler için yaptığınız ev yapımı yiyecekler de her zaman en mantıklı seçim olmadığıdır. Uygulayabileceğiniz birçok sağlıklı ev yapımı kedi maması tarifi olmasının yanı sıra, maalesef besin oranları dikkatli hesaplanmaz ve ayarlanmaz ise yarardan çok zararlı olabilir. Bir yemeğin ev yapımı olması sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Eğer kedinize ev yapımı bir diyet uygulamak konusunda kararlıysanız lütfen bu konu hakkında çok ararştırma yapınız ve veterinerinize kedinizin sağlık durumunun bu beslenme şekline uygun olup olmadığını danışınız.

Bu bilgiler kedinize ev yapımı mama vermeyeceğiniz anlamına gelmez. Kediniz için ideal günlük kalori miktarını belirlediğinizde onun gün içerisinde edinmesi gereken et, kas ve organ miktarını hesaplarsanız ev yapımı mamalar kediniz için sağlıklı bir seçim olabilir. Verdiğiniz mamadaki kalsiyum oranının iyi dengelenmesi gerekmektedir. Unutmayın ki kediler vahşi doğada avlanarak besleniyor olsaydı avının sadece etini değil, ayrıca kemiklerini ve organlarını da tüketiyor olacaktı.

Ayrıca eğer kedinize verdiğiniz mama çok fazla ciğer, karaciğer yağı ya da ton balığı içeriyorsa kedinizde A vitamini zehirlenmesi gözlenebilir. A vitamini zehirlenmesi eklem ve kemik ağrısına, kırılgan kemiklere ve kuru cilt gibi rahatsızlıklara sebebiyet verir. Kedinizin mamasını çiğ balık ağırlıklı verirseniz onun vücudundaki B1 vitamini dağılımını tahrip edebilirsiniz. B1 dağılımındaki sorunlar kaslarda güçsüzlüğe, baygınlığa ve hatta beyin hasarlarına sebep olabilir. Eğer kedinizin mamasını kendiniz evde hazırlamak istiyorsanız yukarıdaki örnekler gibi birçok muhtemel hata gözden kaçabilir. Kendinizi bu konuda iyi eğitmeniz ve bu yolda veterinerinize danışarak ilerlemeniz çok önemlidir.

Kedinizi ne kadar beslemeniz gerektiği konusunda bilgi sahibi olduğunuz ve kedinizin günlük ihtiyacı olan besin değerleri ve kalori hakkında net bir bilgi sahibi olsanız dahi, bazı problemlerle karşılaşabilirsiniz. Kedinizin genel sağlığına, günlük aktivitelerine ve güncel ağırlığına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kedinizin kilolu olduğunu nasıl anlarsınız.

Kedinizin aşırı kilolu olup olmadığını anlamanın 3 yolu vardır.

  • Baş parmaklarınızı kedinizin sırtına koyarak yanlara doğru çok bastırmadan gezdirin. Eğer kediniz aşırı kilolu değilse onun göğüs kafesini hissedebilmeniz gerekir.
  • Kedinize yan profilinden bakın. Kedinizin karnı göğüs kafesi altında olmalıdır. Şiş ya da sarkık göbekli olmamalıdır.
  • Kedinize tepeden kuş bakışı bakın. Kaburgalarının altında beli belirgin olmalıdır.

Kedinizin yaşının beslenmesindeki önemi

yaş mama yiyen kediler

Kedilerin beslenmesinde onların yaşlarının büyük etkisi vardır çünkü yavru kediler yetişkin kedilerden daha fazla besine ihtiyaç duyarlar ve yavru kediler onlar için özel üretilmiş yavru kedi mamaları ile beslenmelidir.

Yavru kediler günde 3 kere hatta daha fazla beslenilme ihtiyacı duyarken yetişkin kedilerin günde bir ya da iki öğün ile beslenmesi yeterlidir. Yavru kediler cinslerine bağlı olarak değişim gösterse de, genelde 1 yaşını doldurduklarında olgunlaşırlar. Kedilerinizin uyanık olduğu saatlerde ve alışık olduğu düzene uygun öğün sıklığı ve miktarı tasarlanmalıdır.

7 yaş ve üstündeki yaşlı kedilerde aksini gerektiren bir sağlık sıkıntısı olmadığı sürece günde bir öğün beslenmeye yatkındırlar. Yaşlı kediler de tıpkı yavru kediler gibi onların yaş ve özel durumlarına uygun, özel üretilmiş mamalara ihtiyaç duyarlar.

Tabi bu örnekler sağlık sorunu olmadığını varsayarak yaptığımız yönlendirmelerdir. Eğer kedinizin kalıtsal ya da değil, bir hastalığı ya da sağlık sorunu varsa veterinerinizin tavsiyelerine uygun beslenme programı uygulanmalıdır.

Örneğin, eğer kedinizin diyabet hastalığı varsa ona insülin uygulandığında onu nasıl beslemeniz gerektiği değişiklik gösterebilir. Eğer kedinizin hipertiroidi var ise kediniz daha sık aç hissedecektir. Bu durumda size en doğru bilgiyi verebilecek olan kişi veterinerinizdir. Bazı besinler kediniz için sağlıklı olsa dahi kedinizin bu besinlere alerjisi olabileceğini unutmamalısınız.

Yaşlı kedilerin beslenmesinde dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise, kediler yaşlanırken vücutları ve bazı organları gençliklerindeki kadar sağlıklı ve işlevsel çalışmayabilir. Bu dönemde onun ihtiyaçlarına uygun ve destekleyici girişimlerde bulunmanız gerekebilir. En basit örnek olarak, kediniz yaşlanırken dişlerinde problemler başlayabilir ve dişeti rahatsızlıkları baş gösterebilir. Bu onlarda kuru mamayı çiğnemeyi zorlaştırabilir. Eğer yaşlı kedinizde bu tarz bir problem başladığını farkederseniz daha yumuşak, tüketimi kolay besinlere geçiş yapabilirsiniz. Daha küçük taneli hazırlanmış kuru mama tercih edebilir, mamasını su ile karıştırmayı deneyebilir ya da yaş mama ağırlıklı bir beslenme şekline geçebilirsiniz.

Bazı beslenme ipuçları

beslenen kedi

Kedi beslenmesiyle ilgili hazırladığımız bu sayfayı sonlandırmadan önce kedinizin beslenmesinde etkili olan diğer bir kaç konuya daha değinsek iyi olur.

Kedinizin Beslenme Kabı

Kedinizin bıyıkları onlar için çok önemli işlevleri olan uzuvlardır. Kediler bıyıklarını koşarken ya da yürürken geçmekte oldukları bölgenin genişliğini hissetmek için, dengelerini kurmak ve hatta kendilerini nasıl hissettiklerini ifade etmekte kullanırlar. Bu yüzden kediniz yemek yerken onun ve onun bıyıkları için en uygun mama kabını seçmeniz gerekmektedir. Derin olmayan mama tabakları kediler için genel anlamda en iyi seçimdir. Böylece kediler mamalarını yerken bıyıkları onlara engel olmaz. Ancak mama kabının bütün öğününü alabilecek kadar büyük olduğundan da emin olun. Buna ek olarak eğer kediniz etrafa mama düşürüyor, bir dağınıklığa sebep oluyorsa daha geniş bir kaseye geçiş yapmalısınız.

Kediler yemeklerini yerken çok eğilmeyi sevmezler. Biraz yüksek bir mama kabına ihtiyaç duyarlar. Bunun sebebi, kediler korunma için görme duyularını kullanmaktan hoşlanırlar. Evcil bir kedi de olsa evinizdeki kedinin hala daha vahşi içgüdüleri vardır.

Kedinizin Beslenme Noktası Seçimi

Kediler yemeklerini yerken etrafta olan biteni takip edebilmek isterler. Böylece çevrelerinde eğer onlara yaklaşan bir tehlike ya da rakip var ise buna hazırlıklı olurlar. Yemek yerken zayıf duruma düşmek istemezler. Eğer kedinizin mama kabını odanın köşesine koyarsanız bu onu sinirlendirebilir. Çünkü oradan bütün odayı göremeyeceğini ya da bir tehlike anında yeteri kadar kaçış yolu olmayacağını düşünecektir. Bu durum özellikle birden fazla kedi ya da köpek ile beraber yaşayan kediler için çok daha ciddi bir durumdur. Eğer beslenme noktasını odanın daha merkezi bir bölgesine taşırsanız kediler arasındaki gerginlik azalır.

Beslenme zamanını aktivite haline getirmek

Eğer kediniz hızlı yemek yiyorsa yada doyduğu halde yemekten hoşlanan bir obursa kedinize bu durumlar için tasarlanmış aktiviteli mama standlarından ya da yapbozlu mama kaplarını tercih edebilirsiniz. Bu tarz ürünleri petshoplarda ya da pet ürünleri satan online alışveriş sitelerinde bulabilirsiniz. Bu tarz ürünler kedilerinizin av güdülerini tetiklemek ve onları yemek yiyebilmek için önce çabalamalarını sağlamak için tasarlanmıştır. Bu aktiviteler kedinizin mamasını bir kerede hızlı hızlı yemesini engellerken onları günlük egzersizlerini yapmaları içinde teşvik edicidir.

Öğün zamanını oyuna çevirmek

Eğer meraklı ve oyuncu bir kedi ebeveyniyseniz, kedinizin o öğünde yemesi gereken mama miktarını birden fazla mama tabağına ve birden fazla odanın farklı bölgelerine yerleştirerek onlarla bir nevi saklambaç oynamayı deneyebilirsiniz. Bu kedilerinizi hem mutlu edecek hem de mamalarını aramak için geçirecekleri sürelerde avcı güdülerini ön plana çıkararak daha aktif bir yaşam tarzını benimsemelerini destekleyecektir.

Yavru Kediler için özel ilgi ve alaka önemlidir

Eğer evde yavru bir kedi var ise onların mamalarını ıslatarak vermeniz onların yutmalarına yardımcı olacaktır. Yavru kediniz için günlük hesaplanmış mama oranını bir kerede ıslatarak servis ederseniz bir süre sonra mama tazeliğini yitireceği için belki çekici bir hal almaz o yüzden ıslatmayı düşündüğünüz küçük bir miktarda mamayı ayrı bir mama kabı içinde ıslatarak teklif ederseniz diğer mama porsiyonlarını tazeleğini korumaya devam eder.

Eğer bir sorunuz veya endişeniz varsa en kısa zamanda veterinerinizi ziyaret etmeli veya aramalısınız. Evcil hayvanınızın sağlığı ve iyiliği için güvenebileceğiniz ilk ve tek kişi veterineriniz olmalıdır.

yalanan kedi

1 YORUM

Comments are closed.