Ana sayfa Kedi Kedi Bakımı Kedinizi nasıl oynatabilirsiniz?

Kedinizi nasıl oynatabilirsiniz?

610
0
örgü oyuncakla oynayan yavru kedi

Kedilerin her yaş döneminde ihtiyaçları olan günlük egzersizlerini yerine getirmenin en kolay ve eğlenceli hali onlarla düzenli oyun oynamaktan geçer. Özellikle yavru kediler, bitmeyen enerjileriyle uyanık oldukları her dakika oyun oynamaya hayır demeyeceklerdir. Kedinizi oynatmak için tercih edebileceğiniz sayısız oyuncak çeşidi vardır ve kedinizin sevdiği, onlara en uygun oyuncağı bulmak bazen zaman alabilir. Kedinizle oyun oynamak size hem kedinizin karakteriyle ilgili birçok bilgi sağlarken ayrıca onunla geçirdiğiniz oyun vakitleri aranızdaki bağı güçlendirmekte büyük rol oynar.

Kedimi neden oynatmalıyım?

Yavru kedilerle oyun oynamak onların fiziksel gelişimine ve koordinasyonuna yardımcı olur. Yavrular eğer aynı evde yaşıyorlarsa kardeşleriyle oynayarak sosyal ve iletişim becerilerini de geliştirirler. Yavru kediler büyüdükçe oyun oynama stilleri değişmeye başlar ve 14 haftalık kadar olduklarında oyuncakları olan nesneleri takip etme, peşinden koşma, ön patileriyle yumruklama, ön patileriyle kavrayıp arka patileriyle vurma ve ısırma rutinine yönlenir. Bu hareketler kolayca tahmin edebileceğiniz gibi bir avlanma pratiğidir. Oyun oynamak kedinizin yırtıcı içgüdülerini sarf edebileceği bir etkinlik olması yanısıra can sıkıntılarını giderir, davranış sorunlarını önler ve kilo alımını ve gelecekteki sağlık sorunlarını azaltan egzersizler sağlar. Bu etkinlikler özellikle dış mekanlara erişimi olmayan kediler için çok önemlidir.

Oyuncak seçimi

karton kutuya girmiş kedi

Petshoplarda ve evcil hayvan ürünleri satan bir çok markette sayısız çeşit ve renkte kedi oyuncağı görmeniz mümkündür. Ama eğer para harcamak istemiyorsanız kedinizin oynaması için evde de her evde bulunan eşyalardan faydalanarak çeşitli oyuncaklar yaparak onlara sunabilirsiniz. Kuş tüyleri, top, örgü ipi, kağıt poşetler (plastik değil) ve karton kutular ile kediler için çok eğlenceli oyuncaklar elde edebilirsiniz. Nasıl bir malzeme kullanırsanız kullanın ilk önce o nesnenin kediler için güvenilir olduğundan emin olun. Kırabileceği yada yutabilecekleri küçüklükteki parçalardan kaçının.

Kediler nelerle oynamaktan hoşlanır?

Kediler hareketli canlılardır ve oyuncaklarının da hızlı ve tahmin edilemeyecek şekilde hareket etmesinden hoşlanırlar. Işıklı ve çevresinde farklı dokulara sahip oyuncakları severler ve tercihen oyuncaklarının avları büyüklüğünde olmasını tercih ederler (bir fare yada kuş gibi). Birçok kedi şıkırtılı oyuncakları sever ancak bazı kediler oyuncaklarının ses çıkarmasından ürkebilir. Kedinize oyuncak edinmeden önce kedinizin eşyalara verdikleri tepkileri gözleyerek onlara en uygun oyuncak tipini bulabilirsiniz.

Kedinizin oyuncağa gösterdiği ilgiyi oyuncağa catnip ekleyerek arttırabilirsiniz. Kedilerin yaklaşık olarak yarısı bu bitkideki aktif fakat zararsız kimyasal maddelere miyavlama ve yuvarlanarak, keyifle oynayarak tepki gösterecektir.

Kediler aynı oyuncaklardan zamanla sıkılabilir, bu nedenle kedinizin ilgisini kaybetmemek için oyuncakları birkaç günde bir değiştirebilirsiniz.

İnteraktif oyunlar

Farklı kediler farklı oyun türlerini tercih eder, ancak kedinizle sert oynamanız, elinizi yakalaması için uzatıp çekme ve elinizi örtü yada halı altında gezdirerek sizi yakalamasına müsade ettiğiniz oyunlar kedileri genelde kızdıran ve strese sokan oyun türleridir. Genelde kedinizin dikkatini başarıyla çekersiniz ama bu oyunlar kedinizi sizi ısırmaya teşvik edebilir.

Kedinizi oynatmak için bir uzun oyun zamanı yerine, günde birkaç kez kısa kısa oyun zamanları onlar için oyun saatini günlük bir aktivite haline getirmek için daha başarılı sonuçlar gösterir.

Olta oyuncakları

oltayla oynayan bengal kedisi

Kedinizi zıplamaya teşvik eden bir oyuncak tipidir. Bu oyuncakları kedinizin ulaşabileceğinden daha yükseğe kaldırmayın. Kedinizin ara sıra oltanın ucuna bağlı olan oyuncağı yakalamasına müsade edin. Böylece hem onun galibiyet hissini tatmasına yardımcı olup güzel vakit geçirmesini desteklerken hem de onun yakalayamadığı için sinirlenip oyuna olan ilgisini kaybetmesine engel olabilirsiniz. Kedinizin bu oyuncağın ipine dolanabileceğini ve ucunda bağlı olan oyuncakta var ise küçük kumaş ve tüy parçalarını yutabileceğini düşünerek oynatmadığınız zamanlarda olta oyuncaklarını onların erişemeyeceği yerlerde saklamalısınız.

Tırmanma

kedi tırmanma standı

Kediler tırmanmaya bayılır. Kedi evleri bu amaç için ideal bir oyuncak tipidir. Birçok tasarımda ve boyda bulabileceğiniz kedi evleri onlara hem saklanabileceği yerler sağlar hem de etrafını seyretmesi için yüksek alanlar sağlar.

Yiyecek oyunları

Evcil kediler yiyecekleri için avlanmak zorunda kalmazlar ancak onlar için üretilen oyuncaklar ile beslenme saatini biraz heyecanlı bir hale getirebilirsiniz. İçine kuru mama koyabileceğiniz tenis topundan biraz daha iri boyuttaki mama oyuncakları edinebilirsiniz. Puzzle şeklinde üretilen mama standlarında kedinizin mama saatini onlar için daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Toplar

ip yumağıyla oynayan kedi

Toplar her ne boyutta olsun kedilerin favori oyuncaklarıdır. Topları biraz daha ilginç hale getirmek için topun çevresinde bağlı ya da sarkıtılmış ip ekleyebilirsiniz. Zıplayan toplardan edinip onların çok sevdiği oyuncaklara farklı bir boyut ekleyebilirsiniz.

Tırmalama

tırmalama tahtası ve tekir kedi

Kediler tırmalamayı ve gerilmeyi severler ama bundan keyif almaktan öte pençelerini kullanmaya ve pençelerini iyi durumda tutmak için bu eylemleri gerçekleştirmeye ihtiyaç duyarlar. Evinizde en az bir tane tırmalama direği bulundurduğunuzdan emin olun. Ne kadar uzun bir tırmala direği edinirseniz o kadar iyi.

Saklambaç

Kediler kutulara ve küçük kedi çadırlarına girip gizlenmeyi severler. Bu eşyalar ayrıca kedinizin mahremiyete ihtiyacı olduğunda da kullanabileceği eğlenceli alanlardır. Kedilerinizi bu alanlarda vakit geçirmeye oyuncaklar ve ödül mamaları ile teşvik etmelisiniz.

Eğitim

Kedinizi numaralar yapması için eğitmek hem onun hem sizin için eğlenceli olabilir ve kedinizin aklını aktif tutar. Eğitimi kolay ve eğlenceli tutun. Eğer öğretmek istediğiniz harekete bir şekilde yatkınlık göstermiyorsa onu bunu yapması için zorlamayın.

Unutmamanız gerekenler:

  • Kedinize günde bir kaç kısa oyun seansı için vakit ayırın.
  • Kedinizin her oyun sonunda oyuncağı yakalamasına ve tutmasına izin verin.
  • Çeşitli oyun ve oyuncaklar edinin.
  • Her oyun zamanı sonunda kediniz için tek başına oynaması tehlikeli olabilecek oyuncakları kaldırın.
  • Kedinizi hiçbir zaman oynamaya ya da eğitime zorlamayın.
  • İyi eğlenceler!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here