Ana sayfa Kedi Kedi Davranışları Kedinizi daha fotojenik resmetmek için ipuçları

Kedinizi daha fotojenik resmetmek için ipuçları

468
0
yavru bengal kedisi göz kırpar gibi poz veriyor

Kedinizin resmini çekmekte zorlanıyor musunuz? Kedinizin harika fotoğraflarını çekmek için en iyi ipuçlarımızı listeledik. Kedinizin en iyi pozlarını yakalamanız aslında o kadar da zor değil.

Planlama ve Hazırlık

Evcil hayvanınızın fotoğrafını çekmeden önce planlayın. Farklı şeyler denemek için zaman ayırın. Eğer resmini çekmek istediğiniz pozisyon onlar yemek yerken ya da uyurken değilse planınızı bu aktiviteleri yapmadıkları bir zaman zarfı için hazırlanın.

Kedinizin resimlerde neşeli görünmesini istiyorsanız fotoğraflarını çekmeden önce bir süre oyun oynayabilirsiniz. Yeni uyandıklarında onların keyifli pozlar vermelerini beklememelisiniz.

Kamera seslerine fotoğraf çekimi öncesi alışmalarını sağlayın

Telefonlar bile deklanşör sesi çıkartır ve daha önce bu sesi duymayan bir kedi için onların ürkek doğaları gereği rahatsız edici olabilir. Onları bu sese alıştırmak için fotoğraf makinesini onlara doğrultmanıza gerek yok ancak kediniz etraftayken birkaç fotoğraf çekin ve ses nasıl tepki verdiğini gözlemleyin. Eğer kediniz tepki veriyorsa onu bu ses alıştırmak için her kamera sesinden sonra ödül vererek onun bu sesi ile pozitif algılamasına yardımcı olabilirsiniz. Eğer tercih ettiğiniz ödül maması iri taneliyse ufaltmayı düşünebilirsiniz. İstediğiniz pozu elde edene kadar birçok çekim yapmak zorunda kalırsanız gereğinden fazla ödül maması vermek durumunda kalabilirsiniz. Bu yüzden ufak parçalara bölerseniz bu oranı dengede tutarsınız.

Eğer profesyonel bir fotoğraf makinesi kullanıyorsanız, kameranızın görüntüsüne alışabilmeleri için zaman tanıyın. İri lensleri gözlere benzetip fotoğraf makinesini düşman olarak görebilirler.

En etkili yöntemlerden biri fotoğraf makinenizi tek elle kullanmaya alışmanızdır. Eğer tek elle kolay fotoğraf çekmeye alışabilirseniz diğer elinizle evcil hayvanınızın sevdiği bir oyuncak yada favori ödül mamasını göstererek onun size doğru bakmasını sağlayabilirsiniz.

gri ip yumağı ile oynayan birman kedi yavrusu

Kedinizin iyi vakit geçirdiğinden emin olun

Çekimlerinizi kısa süreli tutun. Eğer uzun süre kedinizi poz vermek için oynatırsanız ilgisini kaybedip bunu sıkıcı bulmaya başlayabilir.

Evcil hayvanınızın çok şirin ve eğlenceli göründüğünü düşünebilirsiniz ama onları mutsuz, korkmuş ve rahatsız oldukları durumlara, kıyafetlere ve pozlara zorlarsanız bu hissettikleri keyifsizlik fotoğraflara da yansıyacaktır. Hiçbir güzel fotoğraf kedinizin hissedeceği stres miktarından daha değerli olmamalıdır.

Sakin ve rahat olun. İşler planladığını gitmezse bile sakinliğinizi korumaya devam edin. Eğer sinirlenir ya da strese girerseniz kediniz de etkilenecektir.

Kameranızı kedinizin yüzüne çok yaklaştırmayın. Eğer kediniz kameraya yanaşırsa o zaman başka.

Kişilik etkeni

Harika bir fotoğraf çekimi sadece mükemmel bir kare yakalamak demek değildir. En ilginç ve en etkileyici resimlerin bazıları samimi anların yakalanmasıyla ortaya çıkmıştır. Eğer gerçekten tembel bir hayvan sahibiyseniz onu oyun oynarken çekmeye çalışmaya zorlamak yerine kocaman güzel bir esneme pozunu tercih etmelisiniz.

Kameraya doğru bakmaları için dikkatlerini çekmek adına sesler çıkartmayı deneyebilirsiniz. Korkutucu seslerden kaçınmalısınız. Mesela onlara öpücük atarak size bakmalarını sağlayabilirsiniz ya da hafif bir ıslık sesi onların dikkatini korkutmadan çekmek için yeterli olacaktır.

Bazı huysuz kedilerin en güzel resmini çekmenin en kolay yolu onların fotoğraf makinesini unutacak kadar uzun zaman sakin ve sessizce bekleyip onlara fotoğraf pususu kurmaktan geçebilir. Belki çok zaman gerektiren ve zor bir işlem olabilir ama işe yarayacaktır.

Evcil hayvanınızı eşsiz yapan kusurlarıyla resmedin. Yaşlı bir kediniz var ise onların beyazlaşan tüylerini resmedin. Şaşı bir kediniz var ise onları direkt önden çekin. 

Yaratıcılığınızı konuşturun

Onları sürekli bir masa ya da sehpa üzerinde çekmektense arada yere eğilerek onların boy hizasında çekim yapmayın deneyin. Değişik açılar elde etmek için selfie çubuğu gibi yardımcılar da kullanabilirsiniz.

Fotoğrafınıza sevimli objeler ekleyin. Mesela kediniz hala yavru ise onun ne kadar minik olduğunun anlaşılabilmesi için yanına bir futbol topu koyarak çekim yapabilirsiniz.

Kedinizin kulağını, bıyıklarını, ağzını ve patilerini çekmeyi deneyin. Çekim yapmadan önce arka planın hoş durması için renkli kumaşlar, renkli minderler kullanabilirsiniz. Kedinizin sevdiği eşyaları onunla aynı karede birleştirip hem onları rahat hissettirip hem de mükemmel bir hatıra resmi yaratabilirsiniz.

Eğer çekimler istediğiniz gibi ilerliyorsa ya da aksine hiçbir şey istediğiniz gibi gitmiyorsa bunu kedinize yansıtmayın. Onu çekim sonrası sevmeyi ödül maması ile ödüllendirmeyi ve oyun oynatmayı ihmal etmeyin.

laptop başında duran british shorthair

Teknik ipuçları

En kolay ve en doğal aydınlatma için ışık alan bir pencereyi arkanıza alarak çekim yapmayı deneyin. Doğal ışık kediler için en iyi tercihtir. Flaş kırmızı göz görünümüne ve kedinizin korkmasına sebep olabilir.

Kedinizin çarpıcı bir resmini çekmeyi planlıyorsanız ve odak konusunda sıkıntısı olmayan bir cihazınız var ise gözlere odaklanmayı deneyebilirsiniz.

Son zamanlarda gerek sosyal medya üzerinden gerekse akıllı telefonlarınızın kamera eklentisinde sayısız sevimli ve ilginç filtre piyasaya sürüldü, denemekten kaçınmayın. Birçoğu çok eğlenceli ve sevimli sonuç verecektir.

Son olarak kedinizin size tekrar modellik yapmaya gönüllü olmasını istiyorsanız onları ödüllendirmeyi unutmayın.

Işığınız bol olsun!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here