Ana sayfa Kedi Kedi Beslenmesi Kedinize daha çok su içirtecek ipuçları

Kedinize daha çok su içirtecek ipuçları

1022
0
suyun başında oturan kedi
Fotoğraf: Jered and Alexis Hofker

Kediler yeterince su içip içmediği kedi sahiplerinin ortak bir endişesidir. Özellikle de kedilerini yaş mama yerine kuru mama ile besleyen kedi sahiplerinin çok dikkatli etmesi gereken bir konudur.

Kedinizi daha çok su tüketmeye teşvik etmek için yapabileceğiniz birçok basit yöntem vardır. Eğer kediniz su içmeyi sevmeyen bir yapıdaysa bile birkaç taktik ve göstereceğiniz özenle birlikte sağlıklı miktarda su tüketimine başlayacaktır.

çeşmeden su içen kedi
Fotoğraf: wei lee

Kuru mama kullanıyorsanız yaş mamaya geçiş yapabilirsiniz.

Kedinizi daha çok su tüketmeye yöneltecek en hızlı ve en etkili yöntem tartışmasızdır ki yaş mama tüketimini çoğaltmaktan geçer.

Yaş mamalar kuru mamalara kıyasla daha fazla su içerirler ve açıkcası bu iki tip kedi maması arasındaki en başlıca farkında bu olduğunu söylemek yanlış olmaz. Eğer kedinizin yeterince su tüketmediğini düşünüyorsanız bu methodu ciddiye almanızı umarız.

Su pınarı satın alabilirsiniz.

su pınarından su içen kedi
Fotoğraf: Lisa Zins

Su içmeyi sevmeyen kediler bile çeşmeyi açtığınızda lavaboya zıplayacaktır. Kediler akan suyun tadına bayılırlar. Direk çeşmeden ya da siz şişeden su kabına boşaltırken illa ki akan suya patilerini ya da dillerini uzatırlar.

Eğer sürekli olarak çeşmenizi akan halde bırakmak istemiyorsanız, ki bu çözüm zaten hiç ekonomik olmazdı, evcil hayvanlar için özel tasarlanan su pınarlarından edinmeniz onların suya karşı ilgi ve alakasını görünür biçimde arttıracaktır.

Birçok kedi sahibinin su pınarı almayı tercih etmeme sebebi maalesef bu ürünlerin pahalı olması dolayısıyladır. Ama eğer kedinizin ilerde yaşayabileceği fiyatı, hesapsız ağrı ve sancıları ve muhtemelen yüksek veteriner ödemelerini düşündüğünüzde o kadarda pahalı gelmeyecektir.

Kedinizin mamasını suyla karıştırın

Kediniz eğer mama değişimine olumlu bakmayacak derecede seçici bir kediyse ve onun yeterince su içmediğini düşünüyorsanız, mamasını vereceğiniz zaman mamasına küçük miktarlarda su ekleyerek ve kabul gördükçe su miktarını çoğaltarak onu su içmesi konusunda destekleyebilirsiniz. Bu yöntem kuru ya da yaş mama kullanımı farkı olmaksızın işe yarayacaktır.

Ödül mamasını suyla verebilirsiniz

Bütün kediler ödül mamasına bayılırlar. Mama değişimi konusunda tepki veren en seçici kedi bile sonunda o aşık olduğu ödül maması lezzetine ulaşabilmek için bir miktar su içme zorunluluğuna hayır diyemeyecektir. Fakat bu işlem için günlük vermeniz gereken ödül miktarını aşmamanız gerekmektedir. Kedinizin daha çok su içmesini sağlamak için uğraşırken fazla ödül maması tüketen kedinizin dengesiz kilo alımına sebep olabilirsiniz.

Kedinize catnip çayı hazırlayabilirsiniz

Kediler catnip (kedi nanesi) çok severler. Kedilerin catnip içerikli bir oyuncağın peşinden atlayıp zıplamasını hayranlık izlemeyenimiz yoktur heralde. Eğer kedinizin günlük tükettiği su miktarını çoğaltmak istiyorsanız bunun için en kolay yöntem biraz catnip desteği almaktır.

Tabi ki catnip çayı derken su kaynatıp içine catnip atıp gerçek bir çay demlemeyi kastetmiyoruz. Sadece bir tutam kurutulmuş catnipi taze su dolu bir su kabının üstüne serpiştirip kedinize servis edin. Kediniz suyunu keyifli ve iştahlı bir şekilde içecektir.

Eğer bu yöntemi çeşitlendirmek isterseniz bir kaç damla laktozsuz süt yada birkaç damla haşlanmış tavuk suyu ekleyerek taze suyunuzu değişik aromalar eşliğinde servis edip kedinizin beğendiği lezzeti bulana kadar deneme yapabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken sey suyunuzun içine besin koymamaya özen göstermenizdir. Kedinizin su tüketimini çoğaltmak için deneyeceğiniz lezzetlerinde sıvı olmasına özen gösteriniz.

kaptan su içen kedi
Fotoğraf: Rambolin