Ana sayfa Kedi Kedi Davranışları Kediniz nelerden korkar

Kediniz nelerden korkar

2337
0
ürkmüş sarman

Kediler internetin ve hayatımızın favori hayvanları. Son dönemlerde yanına salatalık fırlatıldığında korkudan sıçrayıp kaçan kedi videoları çok popüler. Peki kediler salatalıktan neden korkarlar? Kedilerin salatalık haricinde korktuğu şeyler nelerdir?

Kediler yabancılardan korkarlar

Evinize misafir geldiğinde kedileriniz onların yanına gelmek istemediklerinde ilk aklımıza gelen utandıkları olur, bazı durumlarda utangaçlık hissi doğru olabilse de genel olarak kediler alışkın oldukları ortamda alışkın olmadıkları insanlardan korkarlar.

Kedilerin doğasında yabancılardan korkmak yoktur, korkularının sebebi yavru bir kediyken gerektiği kadar sosyalleşemedikleri içindir. Köpekler için aynı şey geçerli değildir. Köpek yavrularının çeşitli durumlarda rahat olduklarından emin olmak için genç yaşta sosyalleştirilmeleri gerektiği yaygın bir bilgidir.

Kedi yavruları ideal olarak 11-12 haftalıkken çeşitli insanlar ile sosyalleşmelidir. Bu aşamayı kaçırdıysanız üzülmeyin bu sadece kedinizin yabancılara alışması biraz daha uzun sürecek demektir.

Evinize bir misafir geldiğinde kediniz onları eğer daha önceden tanımıyorsa onlara evcil hayvanınızı tutmamaları, kaldırmamaları, kucaklamamaları ve sevmeye çalışmamalarını söyleyiniz. Kediniz kendini rahat hissettiğinde kendi uygun gördüğü şekilde misafirinize yaklaşacaktır. Kediniz misafirinizin yanında oturmaya hatta kucağına atladığında bu artık kedinizin onları kabul ettiği anlamına gelir artık onu sevebilirler.

Kediler yüksek sesten korkarlar

Kediler, köpekler ve bazı insanlar ani, yüksek veya garip sesler duyduklarında korkarlar. Bazı kediler diğerlerinden daha çok korkabilir daha fazla tepki gösterebilirler.

Yüksek veya tuhaf seslere karşı korku aslında yavru kedilerin nasıl büyüdüğü ile de ilgilidir. Eğer kediniz yavruyken farklı seslere maruz kalmadıysa büyüdüğünde ilk defa duyduğu garip ve yüksek seslere tepkileri daha fazla olur.

Eğer kediniz daha yavruyken onu yeni seslerle tanıştırma imkanını bulamadıysanız yetişkin kediniz yeni bir sesi duyup çok korktuğunda ona ödül maması vererek bu korku dolu deneyimi onlar için pozitif bir deneyimle ilişkilendirmeyi deneyebilirsiniz.

korkmuş siyah kedi

Eğer kedinizi cezalandırırsanız sizden korkarlar

Birçok kedi sahibinin yaptığı bir hatadır, istemedikleri yada onaylamadıkları bir hareket karşısında kedilerini ilk çözüm olarak cezalandırmayı seçmek. Eğer kedinizi sık sık cezalandırırsanız stres ve endişe kedinizin hem yaptığı şeyden hem de cezalandırandan korkmasını sağlar.

Çoğu zaman cezadan kaynaklı stres istenmeyen davranışların daha da kötüleşmesine neden olabilir ve yeni kötü davranışlar edinmelerine sebep olabilir.

Kedinizin sizden korkup korkmadığının anlamanın birkaç yolu var. Kediniz eğer sizden korkmaya başladıysa davranışlarında değişiklik başlar. Kediniz artık kucağınıza oturmuyorsa yada alışkanlık edindiği hareketleri artık yapmıyorsa bu bir şeyin değiştiğinin işaretidir. Kediler ayrıca nasıl hissettiklerini anlatmak için kuyruklarını kullanırlar ve bacaklarının arasına sıkıştırdıkları kuyruk korktuklarının en büyük işaretidir.

Bazı kediler veterinerden korkarlar

Bazı kediler veteriner ziyaretlerini bir ceza şekli olarak görürler. Kediniz için her şey yolundayken gününü normal bir şekilde geçirirken onu bir kutunun içine soktunuz ve onu garip sesler ve yabancı insanlarla dolu bir yere götürdünüz. Ve tüm bunlar yetmezmiş gibi yan odada başka bir kedi ağlıyor. Bu ziyaretleri ceza gibi görmeleri şaşırtıcı değil.

Kedinizi veterinere götürmeden önce bu geziyi onlar için daha az stresli bir hale getirmek için onların kutularına girip çıkmasını kutularına alışmalarını sağlayın. Araba yolculukları da kediler için stresli olabilir. Kedinizi araba yolculuğuna kısa mesafeler ile alıştırın. Arabanızı mümkün olduğunca yumuşak sürün ve yüksek sesli müzikten kaçının. Bu yolculuk süresince hissedebilecekleri stres oranını çok büyük bir  ölçü hafifletir ve onların veteriner ziyaretini daha kolay daha çekilebilir bir hale getirir.

Yeni bir ev kedileri korkutabilir

Kedi sahiplerinin ev değiştirmesi kendilerine olduğu kadar kedileri için de çok zorlu geçer. Uzun ya da kısa farketmez araba yolculuğunun onlar için çok korkutucu olması yeterli değilmiş gibi bir de yeni ve garip kokularla dolu yeni bir yere uyum sağlamak kolay değildir.

Taşınacağınız zaman kedinizin eşyalarını sona saklayın, böylece hiçbiri oynamasına izin verilmeyen bir dolu kutunun olduğu bir evde yaşamak hakkında biraz aşinalık edinebilirler. Yeni evinize girdiğinizde önce kedilerinizin eşyalarını çıkarın böylece tanıdıkları eşyalar onları güvende hissettirsin.

Yeni evcil hayvanlar kedinizi korkutabilir

Birçok şeyden korkan kedinizin, bir diğer canlıdan korkmayacağını düşünebilirsiniz. Ama bu yanlıştır. Aslında kedinizi yeni bir evcil hayvanla tanıştırmak oldukça stresli olabilir.

Kedinizi çok fazla zorlamadan evinize yeni bir evcil hayvan getirmenin püf noktası bunu aşamalı olarak gerçekleştirmektir. İlk önce kedinizin onları koklamasına izin verin. Yeni hayvanınızı kedinizin yattığı bir battaniyeye yerleştirin. Birbirlerini görmelerine izin verin ama eğer gerginlik yaşanırsa yeni hayvanınızı başka bir odaya yerleştirin.

Özen göstererek dikkatlice yapacağınız bu kademeli tanıtım sizin ve kedinizin mutluluğu için çok önemlidir.

birbirlerine temkinli yaklaşan iki kedi

Kediler ani hareketlerden korkarlar

Ani hareketlerden korkmak insanlar dahil bütün hayvanlar için doğal bir reaksiyondur. Kediler için bu tepki avcılardan kaçınmak için geliştirdikleri bir hayatta kalma içgüdüsü olduğu düşünülmektedir. Bazı kediler içinse bu reaksiyonlar daha ciddi boyutlarda olabilir. Bu kedi daha yavruyken maruz kaldığı bir travmadan kaynaklı olabilir.

Kediniz korkudan sıçrarsa onu tutmaya çalışmayın. Ev içerisinde kendilerini güvende hissettiklere bir bölgeye gitmeye çalışıcaklardır. Korkuları geçince onların size yeniden yanaşması için onlara zaman tanıyın.

Kediler salatalıktan korkar mı?

salatalıktan korkan kedi

İnternette çok popüler olan, yakınında salatalık gördüğünde ya da yakınına salatalık fırlatıldığında korkudan çılgına dönen kedi videolarını mutlaka görmüşsünüzdür. Gerçek şu ki, kediler salatalıktan korkmazlar. Kediler birdenbire farklı renkte ve muhtemelen yılana benzettikleri bir objenin aniden belirmesinden korkarlar.

Kediler salatalıktan değil aniden beliren yılandan korkarlar

Kediniz arkasını döndüğünde ve salatalık ya da muz şeklinde bir objeyi birden orada belirmiş görünce yılan olduklarını düşünerek korkarlar. İlk reaksiyonları bu düşman ile yüzleşmeden önce ondan uzaklaşıp saldırmadan önce düşmanlarını gözlemlemek olacaktır. Birçok videoda kedilerin havaya zıplamasının bir sebebide sadece korkudan zıplamaları değil eğer yılan saldırıda bulunursa onlar tarafından ısırılmamak içindir.

Videolarda kedilerin sevimli reaksiyonlarını izleyip kendi kendinize de aynı şakayı yapmak istiyor olabilirsiniz. Size bunu yapmamanızı tavsiye ederiz. Salatalık ile kediyi korkutmak onu histerik hale getirebilir ve eğer bu şakayı çok sık tekrarlarsanız onlarda bir fobi yaratabilirsiniz. Bu videoların eğlenceli olduğunu düşünebilirsiniz ama kedinizin strese girmesi sizin için eğlence kaynağı olmamalıdır.