Ana sayfa Kedi Kedi Davranışları Kedim neden çok uyuyor?

Kedim neden çok uyuyor?

8094
0
bahçede uyuyan kedi
Fotoğraf: Kaiwen Sun

Uyuyan kedilerin hayvanseverlerin kalbinde ayrı bir yeri vardır. Kendini köpek insanı olarak tanımlayan bir hayvansever bile uyuyan bir kedi görse içi bir hoş olur. Kesinlikle hak veriyorum, çünkü masum ve mutlu yüzleriyle dolanıp yumak halinde uzanan bir kediyi kim görüpte kaldırıp doya doya sevmek öpmek koklamak istemez ki? Ama kedi sahiplerinin aklında bir başka soru oluşur zamanla, “Kedim bütün gün uyuyor, çok şirin görünüyor, çok mutlu görünüyor ama gerçekten mutlu mu? Biraz fazla uyumadı mı sanki?“

Kediler çok uyur

Eğer bir kedi sahibiyseniz daha önce birçok kaynaktan kedilerin günde 16-18 saat uyuduğunu mutlaka duydunuz. Ama bu kulağa fazla geliyor değil mi? İnsanlar günde 6-9 saat kadar uyurlar. Neden kediler bu kadar fazla uyurlar? Bu kadar güzellik uykusuna gerçekten ihtiyaçları var mı? Zaten yeterince güzel değiller mi?

Şaka bir yana, kediler uzun saatler boyunca enerjilerini toparlamak için dinlenirler. Çünkü uyandıklarında avlanmak zorundadırlar. Biriktirdikleri enerjilerini takip etmek, kovalamak, saldırmak ve avlarını öldürmek için harcarlar.

Evcimen kedilerin uzaktan kuzeni olan aslanlarda gün boyunca uzun uzun dinlenirler ve bizim evimizin küçük aslanları da bunu yaparlar. Bu tamamen normal ve sağlıklıdır.

Kedinizin uyku alışkanlığından endişelenmeniz gerek zamanlar

Eğer kediniz hiç aralıksız uzun uzun uyuyorsa, belki de bu bir kötü haber olabilir. Normalde günde 16 saat uyuyan bir kedi bir günde 20 saat uyumaya başladıysa veterinerinize bilgi verme zamanı geldi demektir.

Zaten 16 saat uyuyan bir hayvanın bir iki saat fazla uyumasında ne gibi bir büyük problem olabilir diye düşünebilirsiniz. Ama o bir iki saat aslında kediler için büyük bir problemin habercisi olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Kediniz uyanmakta zorlanıyorsa

uykulu kedi
Fotoğraf: Amir Ghoorchiani

En azından bir kaç aylığına bile olsa kedi sahibiyseniz kedinizin nasıl uyuduğu ve uyanırken neler yaptığı hakkında bir fikre sahipsinizdir. Eğer kedinizi uyandırmak isterseniz onu okşayabilirsiniz ya da ona yemek saatinin geldiğini hatırlatabilirsiniz. Ki özellikle yemek kokusu alan bir kedinin uyuyan kediden uyanık kedi haline geçmesi birkaç saniyeyi asla geçmez.

Eğer kedinizin uykusundan uyanırken toparlanamadığını farkederseniz endişelenebilirsiniz. Ve en kısa zamanda veterinerinizi aramalısınız. Çünkü bu kesinlikle kedilerin doğasında olan bir şey değildir.

Eğer kediniz uyuşuksa

Kediler genelde uyuşuk tavırlar sergilerler ama burda kastettiğim uyuşukluk biraz daha patolojik bir uyku modunda ise yani daha derin bilinçsiz tepkisiz bir uyuşukluk hali.

Eğer kedinizi biraz anlamsız, normalde tepki verdiği sevdiği oyuncaklara duyarsız, mama kokusuna tepkisiz, uykulu bir halde uyuşuk olduğunu farkederseniz bu kedinizin hasta olduğu anlamına gelebilir.

İnsanlar gibi kediler de kendilerini hasta ve bitkin hissedebilir. Fakat insanlar hasta hissettiklerinde tam olarak ne hissettiklerini ve neden böyle hissettiklerini kolayca ifade edebilirken. Kediler maalesef bunu yapamazlar. Bu yüzden eğer kedinizin rahatsız hissettiğini düşünüyorsanız. Onu anlayabilecek tek kişiye, yani veterinerinize götürünüz. Veterineriniz kedinizin hasta hissedip hissetmediğini ve eğer hastaysa neden olduğunu anlayabilir.

Eğer yukarıdaki maddeler geçerli değilse

Kediniz normalde uyuduğundan daha fazla uyumuyorsa, uyanmakta zorluk çekmiyorsa ve kesinlikle uyuşukluk gözlemlenmiyorsa kedinizin herhangi bir uykuyla alakalı problemi yok demektir. Kediniz iyi ve sağlıklı sadece bir sonraki av için enerji topluyor.

Kedinizin canı sıkılmış olabilir. Kedinizi eğlendirmek onun uyanık olduğu zamanları daha eğlenceli, daha kaliteli geçirebilmesi için yapabileceğiniz birçok şey var. Mesela her zaman oturmayı sevdiği pencerenin dışına kuşlar için yem bırakabilirsiniz. Kediniz gelip yemlenen kuşları izlerken çok eğlenecektir. Ya da kapaklı küçük bir akvaryum edinmeyi düşünebilirsiniz. Böylece kedinizin çevresinde her zaman izleyebileceği enteresan bir şey olur.

Eğer başka bir hayvan edinmek istemiyorsanız, kediniz için üretilen kedi evlerinden edinebilirsiniz. Çok çeşitli şekilde üretilen bu kedi evlerinden kedinizin sevebileceği tırmanma imkanı sağlayan bir tanesi kedinizin uyanık olduğu zamanlarda geçireceği vakti daha eğlenceli kılacaktır.