Ana sayfa Kedi Kedi Beslenmesi Kedim mama yemiyor, ne yapmalıyım?

Kedim mama yemiyor, ne yapmalıyım?

3115
0
Kedim mama yemiyor
Fotoğraf: congerdesign

İnsanlar genelde kedilerin mamalarını beğenmemesi, seçici olması hakkında şakalar yaparlar ama aslında eğer kediniz mamasını yemiyorsa bu ciddi bir sorundur. Gerçi yemeklerini yememe problemi bütün hayvanlarda görülse de bu kediler için daha tehlikeli bir problemdir

Hayvanlar yeterince beslenemediklerinde hayatta kalmak için güvendikleri bir yağ tabakasına sahip olmalıdırlar. Bu yağ tabakası, hayatta kalmak için karaciğer tarafından enerjiye dönüştürülmesi gerekir ve bu adım için yeterli protein sağlanması gerekir.

Kediler yemek yemediklerinde çok hızlı kilo kaybederler ve yağ depolarını kullanabilmek için protein almaları gerekir. Zamanla karaciğerleri enerjiye çeviremedikleri bu yağ tabakası ile kaplanır. Bu da gerçekten çok tehlikeli bir hastalık olan hepatik lipidozis’e (hepatic lipidosis) sebep olur ve bu hastalık karaciğerin iflas etmesine sebep olabilir.

Bir kedinin istahındaki azalma genelde bir hastalık belirtisidir. Bu yüzden kedinizin iştahında herhangi bir değişim veya kedinizin beslenme alışkanlıklarında farklılıklar gözlemlerseniz en kısa zamanda veteriner kontrolüne gitmelisiniz. Ne kadar hızlı bir şekilde profesyonel yardım alırsanız kedinizin hastalığının teşhisi ve tedavisi bir o kadar hızlı gerçekleşir.

Kedim mama yemiyor
Fotoğraf: congerdesign

Kediniz neden mama yemez

Hastalık Kedilerde iştah azalması ciddi bir hastalık belirtisi olabilir.kediniz birdenbire yemek yemeyi bırakırsa ona çok dikkat etmelisiniz. İştah kesilmesi enfeksiyon, böbrek yetmezliği, pankreatit (pankreas iltihabı), bağırsak problemleri veya kanser gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabileceği gibi diş ağrısı gibi daha basit daha tedavisi kolay bir hastalık da olabilir.

Son yapılan aşı Daha önce kedinizin düzenli aşılarından birini yaptırdığınızda iştahında geçici bir süre azalma gözlemlediniz mi? Aşılar milyonlarca evcil hayvanın hayatını kurtardıkları halde bazı kediler üstünde bu tarz yan etkiler de göstermektedirler. İştah azalması da bu yan etkilerden biridir ve neyse ki bu yan etki geçicidir.

Seyahat ve yabancı ortam Birçok insan gibi kediler de alışkanlıkları olan canlılardır. Rutinleri değiştiğinde iştahlarını kaybedebilirler. Ayrıca bazı kediler araba ve uçak gibi taşıtlarda seyahat ederken onları araç tutabilir. Taşıt tutması, kedinizde mide bulantısı yapması sebebiyle iştahında azalma olmuş olabilir.

Yemekte seçicilik ve psikolojik sorunlar Eğer veterineriniz iştah kaybının herhangi bir fiziksel rahatsızlıktan kaynaklanmadığından kesin olarak eminse iştah kaybının sebebi kaygı veya depresyon da olabilir. Ev içindeki değişimler hassas kediler için rahatsız edici olabilir. Bazen yeni insanlar ya da günlük rutinlerdeki zaman değişimleri kedilerin duygusal olarak etkilenmesine sebep olabilir ya da kediniz sadece yemek seçiyor olabilir. Kedilerin yeni tatlara ve mamalara alışmasının zaman alabileceğini unutmamamız gerekir. Bu yüzden eğer kedinizin mamasında değişim yaşandıysa iştahındaki azalma sebebinin bu olabileceğini unutmayın.

Ne yapabilirsiniz

İster hasta olsun, ister yemeğini seçiyor olsun kedinizin yemek yemeyi reddetmesi hayati sonuçlar doğurabilir. Sağlıklı beslenmesi için kedinizin menüsünde yaptığınız düzenlemeler sebebiyle bile olsa eğer kedinizin iştahı azaldıysa onu reddettiği mamayı yemeye zorlamayın.

Eğer iştahındaki azalmanın sebebi bir hastalık ise, bu tedavi süresi boyunca beslenme düzenlemelerini veterinerinize danışarak yapınız. Bu değişim, mamanızdaki bir içeriğin veya mamanızın servis ölçüsüyle ilgili olabilir. Bazı kediler için kendilerini iyi hissetmedikleri hasta dönemlerinde onları yemeye teşvik etmek için konserve yaş maması teklif edebilirsiniz. Daha şiddetli hastalık süreci gereği veterineriniz kediniz için şırınga yardımı ile sıvı beslenmeyi uygun görebilir, gerekli besinlerin kediniz tarafından edinildiğine emin olmak için serumla beslenmesi de gerekebilir. Veterinerinizin tavsiyelerine harfiyen uymanız kedinizin hayat savaşında çok önemli rol oynar.

Eğer iştah kaybındaki etken, hastalıktan kaynaklı değilse kedinizi mama yemeye ikna etmek için birçok şey deneyebilirsiniz. Kedinizin hoşuna giden iştahını açan besini bulmaya çalışabilirsiniz. Bazı kediler ciğerin kokusuna bile dayanamaz, bazı kedilerse balığa çok düşkün olurlar. Ama hem ciğer hem de balık proteinlerini kedinize küçük porsiyonlarda vermeniz gerekir yoksa içerdikleri vitaminler kediniz vücudunda baska mineral ve vitaminlerin eksikliğine sebep olabileceği gibi vitamin fazlalığına da sebep olabileceğini aklınızdan çıkartmayın.

Kedilerinize kendi besinleriniz yerine onlar için özel formüle edilmiş konserve yaş mamalarını tercih edebilirsiniz. Kedinizin mamasını ılıtmayı, balık yağı ile karıştırmayı, et/tavuk suyu ile karıştırmayı veya iyice haşlanmış bir yumurtayı parçalayarak mamasına karıştırarak ona yeni lezzet imkanları sağlayabilirsiniz. Eğer kediniz hala mamasını yemeyi reddediyorsa mama tabağını iyice temizleyip gün içinde temiz mama tabağına taze mama koyarak tekrar deneyiniz. Kedinizin mamasını dışarıda bırakıp kurumasına ve bayatlamasına müsade ederseniz kedinizin iştahının kaçmasına bir sebebi de istemeden ekleyebilirsiniz.

Eğer kediniz bir süredir sizinle aynı besinleri tüketiyorsa kediniz kendi mamasına alışana kadar sizin yemeklerinizle mamayı karıştırarak, kısa bir süre bu karışım ile besleyerek mamasına alışmasını sağlayabilirsiniz. Bir iki hafta karışık mamanızdan kendi yemeğinizi azaltıp kedinizin mamasının oranını çoğaltarak bir süre zarfında onu mamasını yemeye ikna edebilirsiniz.

Birçok kedi yetiştiricisi kedi beslenme uzmanı da kedinizin mamalarını bu yöntemlere diğer markalar ile değiştirerek beslenmesi gerektiğini tavsiye ederler. Bu teknik ile zamanla kedinizin yemek seçiciliğini, iştahındaki durgunluğu, bağırsak problemleri ve besinlere olan alerjilere karşı daha gelişmiş ve güçlü bir metobolizmaya sahip olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here